vicanezu

probleme debitmetru

7 posts in this topic

De curand am schimbat debitmetr-ul si ma steptam ca masina sa fie mai sprintena insa surpriza,acceleratia a devenit mai elastica(demareaza foarte greu) si pare ca agata ceva ca si cum cablul ar fi defect,insa daca scot mufa debitmetrului dispare acea agatare si masina devine mai prompta la acceleratie.Intradevar cu noul debitmetru masina nu mai scoate fum cum facea cu cel vechi insa m-am procopsit cu aceasta problema.Cineva mi-a spus ca in calculator a ramas eroarea de la cel vechi si ca trebuie stearsa acea eroare,asa ca astept sugestii si sfaturi de voi in special de la cei care au intampinat probleme asemanatoare.

Precizez ca este vorba de un s40 td din 1997 cod motor D4192T,iar vechiul senzor era marca siemens daca nu ma insel.

O sa pun si o poza cu senzorul caci am vazut ca sunt multe modele diferite.

post-1737-0-22623300-1339487261_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Cauta o diagnoza care citeste codurile EFI. E posibil sa fie mai multe probleme cumulate.

Mai poti incerca sa iei borna "-" pentru vreo 15 minute... poate se rezolva asa daca e vreun cod de eroare rebel.

IAT-ul se poate masura. In functie de temperatura de afara, trebuie sa ai intre 4.96V (la -40grade) si 0.3V (la 129grade). Pentru temperatura de 25 de grade, banuiesc ca semnalul ar trebui sa fie ~3.1V

EGR-ul l-ai verificat? IAT-ul defect iti da disable la EGR...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate nu este la fel senzorul.Am schimbat si eu vreo 2 debitmetre,cei drept de laguna/megane,dar nu au fost probleme cu "erori".

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vicanezu, motorul tau nu are debitmetru, acea piesa din poza este un senzor de temperatura (IAT) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am gasit si eu 2 erori :

P0102 Debitmetru- semnal prea mic si P0113- Iat Sensor,semnal prea mare .

Ce solutii exista pentru a remedia problema?Se poate curata in vreun fel sau doar schimba?

Masina: Volvo s40 2002 1783 ,122 cp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil iti trebuie alt debitmetru, ca al tau s-a transformat in debiLmetru ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam de sfat,Mc ::) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now