drageo2000

Inlocuire parbriz XC90

17 posts in this topic

Salutare,

Tocmai ce m-am ales cu parbrizul fisurat si as vrea sa-mi spuneti cat costa unul original si de unde as putea sa-l achizitionez si cam cat ma costa o opertie de schimbare.

Vreau sa stiu la ce "investitie" trebuie sa ma astept -

Multumesc!

Dragos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Manopera pentru schimbat parbriz este intre 130 si 250 lei, depinde unde il schimbi. Pentru a afla pretul unui parbriz intreaba-l pe Midnight Caller sau Roberto. Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ar strica o intrebare si pe la Ager Service. Un geam lateral spate m-a costat la ei, cu tot cu montaj, la jumate din cat mi-au cerut la Primus fara montaj. ;)

Edited by NFS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma iau de manuta cu NFS-u' si te trimit si eu tot la AGER. De fapt pt. parbrize cam tuturor le spun "nu luati de la mine ca e scump, mergeti la AGER" ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@drageo2000, in ploiesti 790ron cu montaj cu tot dai comanda azi, maine vi la montat si dureaza cam 4 ore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@drageo2000, in ploiesti 790ron cu montaj cu tot dai comanda azi, maine vi la montat si dureaza cam 4 ore.

De cine este facut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andu G, nu stiu ca nu am intrat in detalii si eu l-am fisurat pe al meu, da inca nu-l schimb. Am facut o intrebare si raspunsul l-ai vazut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma iau de manuta cu NFS-u' si te trimit si eu tot la AGER. De fapt pt. parbrize cam tuturor le spun "nu luati de la mine ca e scump, mergeti la AGER" ;D

Buba este,cu cele after market,ca se zgarie foarte repede,mai ales iarna cand le cureti de gheata.Si eu il am fisurat,si parca m-as gandi de doua ori daca sa-mi iau aftermarket sau original?.

Totusi,e bine de stiut totusi cat costa unul original,daca pute-ti sa ne spune-ti,cei care vinde-ti :smile: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

...daca pute-ti sa ne spune-ti,cei care vinde-ti :smile: .

Chiar, pute-m sa-i spune-m, cei care vinde-m? ;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu niste info din piata -

La Primus parbrizul (cu senzor de ploaie si partea de sus albastra, contra soare) costa 5.500 RON. Plus montaj..

La Acer acelasi parbriz cu montaj ajunge la 800 RON.

Imi este evident ca e vb de un parbriz aftermarket, dar chiar si asa diferenta de pret este criminala. Sau poate m-au luat pe post de fraier cei din Otopeni...

Mai exista varianta cu parbriz original, dar second hand?

Nu are nimeni oferte in directia asta?

D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat recent parbrizul si am luat de la Nordglass(google),parbrizul nu este turcesc,este fabricat in Polonia si a fost cam cu 50% mai ieftin ca la Ager.

Au parbrize pentru cam toate modelele de volvo.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Eu l-am schimbat la marctec ( in militari bvd. Timisoara, cred ca este acelasi cu Nordgalss ) acum 1 an jumate cu 440lei cu tot cu montaj ( S60 ) si pana acum arata ca nou ( am facut peste 30.000km de atunci ).

Edited by stefan_S60_2.4T

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat parbrizul, 870lei saint-gobain cu senzor lumina si parasolar, o ora manopera si trei ore timp de uscare.Ma declar multumit ramane de vazut cum se comporta in timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat parbrizul, 870lei saint-gobain cu senzor lumina si parasolar, o ora manopera si trei ore timp de uscare.Ma declar multumit ramane de vazut cum se comporta in timp.

Apa este cel mai mare dusman!!! Si al meu a fost schimbat, dar nu intra pic de apa atunci cand ploua ori cand este spalata cu jet la spalatorie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor! Eu am avut parbrizul la fel,crapat si matuit,dar l-am inlocuit la acest centru de parbrize,care se numeste vectorglass : parbriz.Tot pe forum i-am gasit si eu.Geamul este HS,unguresc si am facut o iarna cu el fara nici o surpriza neplacuta.Costul a fost undeva pe la 730 ron cu manopera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vesti bune: nu s-a zgariat la curatarea gheti, la 150km/h si -17*C inca rezista, nu ploua si nu intra apa in masina nici la spalatorie cu perii sau jet apa presiune inalta. PS a "luat" si o pietricica-doua si inca nici-un semn.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now