moca

Volvo Electric

10 posts in this topic

Dragi iubitori de Volvo.

Am in posesie un Volvo S40 din 2003, motor 1.8 benzina, cutie manuala in 5 rapoarte.

De citeva luni am tot studiat posibilitatea convertirii Vovo-ului intr-un EVcar. Tehnologia exista deja de vreo 15 ani si aparent cei care deja au facut-o par multumiti. Desigur, mai e mult de lucrat asupra conservarii energiei - baterii cu capacitate eficienta. O distanta de 350 km cu viteza maxima de 160 km/h este un inceput bun pentru mine. Consider ca merita schimbarea, luind in consideratie ca mai am si o Toyota Corolla 1.4 motorina pentru a ma deplasa mai ieftin prin oras.

Ce parere aveti?

1. http://www.electric-cars-are-for-girls.com/electric-car-motors-horsepower.html

2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Am mai vazut asa ceva... daca imi amintesc bine, un nene si-a facut 460-ul, electric.

La masinile cu ceva mai multa electronica cred ca e ceva mai dificil dar e multa informatie si DIY pe net.

Daca ai timp destul la dispozitie, finante si ceva cunostinte in domeniul electric/electronic, ar putea fi posibil asa ceva dar... rezultatul, oarecum incert.

Totusi, as experimenta intai pe o alta masina (o rabla ieftina)... in caz ca iti iese dauna totala, sa nu iti para rau. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate ! Convertirea nu o voi face anul asta, asa ca voi mai hrani Vovo-ul cu benzina deocamdata :) Ma gindeam si la un Yaris din 2000 pentru proiectul de electrizare. Mai string ceva informatie intre timp, poate apare si o solutie mai buna cu bateriile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Candidatul cel mai bun este o masina usoara si cat mai simpla.

Poate gasesti ceva (mult) sub 1000kg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smart... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am gindit si la un Smart, dar e scump al naibii, chiar si la mina a doua !

Share this post


Link to post
Share on other sites

2200Eur ti se pare scump ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smart... ;D

La 3% consum ce rost mai are sa il faci electric? :smile:

O solutie interesanta este si hibridizarea... Un mic AWD (sau FWD) cu motor economic, caruia sa ii rezervi puntea spate pentru tractiunea electrica dar sa ai si puntea fata cu motorizarea clasica, pentru drumuri lungi si reincarcare.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now