Salman

In timpul mersului se opreste motorul la 2.8 twin turbo

6 posts in this topic

Salut,

De circa o saptamana in timpul mersului,in mometul stationarii la semafor se balbaie motorul,uneori chiar moare!

Ex: Am accelerat puternic cam pana la 100 ,iar in momentul incetinirii bruste am patit sa moara in mers in drive.

Iar la relantii,cand am ridicat capota cand dadea sa moara se aude si un vacuum pe undeva prin dreapta fata.

Astept sugestii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Rezolva intai cu vacuumu-ul si apoi vezi daca sunt imbunatatiri.

Probabil ca pe acolo ai un tampon care s-a stricat sau a iesit furtunasul de vacuum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.

M-am gandit si la asta in partea dreapta jos intre radiator si motor exista un vacuum ,sa fie ala?Mai este altul prin zona?

Am luat in calcul ,curatarea clapetei ,vacumul si furtune,furtunase la verificat ..La demontarea tubulaturii impreuna cu senzorii respectivi isi ia eroare?Afecteaza mersul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmmm asta trebuie sa vezi tu...

Cred ca daca scoti tubulatura si senzorii fara sa pui contactul, eventual sa scoti si borna - de la baterie, nu ar trebui sa ai niciun mesaj de eroare.

Nu are curent, nu stie....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Cu zambetul pe buze pot spune ca am rezolvat problema.M-am apucat si am curatat clapeta,asa cum am vazut intr-un filmulet postat pe forum :downtown:  si merge ca unsa.Numai ca a fost putin de munca cu furtunele din partea stanga de sub galerie :confused2: ,nu am vazut ca are surub cu o saiba goala in care intra furtunele si 10 min m-am uitat ca vitelu...

Pe scurt multumesc pt. raspunsurile promte si celor ce au infiinta acest forum :headbang: .

Edited by Salman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drept multumire, poate ajungi pe la o Nationala...sa cunosti in "coarne si oase" pe Omul care ti-a dat sfaturi. Si sa te simti bine alaturi de el si de altii, cuprinsi de aceeasi febra: Volvo.

Sa te bucuri cit mai mult de masinuta ta !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now