Flaviu

Trepidatii la viteza mare

9 posts in this topic

Salut,

Am un volvo V50 din 2006 1.6 diesel. Am si eu cateva probleme. La 120km/h se simt trepidatii la pedala de acceleratie si la volan, dar la viteze mai mari nu se mai simt si de asemenea cand calc frana nu se mai simt trepidatiile.

Pe partea cu rolele se prelinge putin ulei. Oare care ar putea fii cauza?

Am schimbat uleiul si fltrele la 142.000km am folosit pana acum ulei MOBIL 5w30 si acum am bagat AMTECOL 5w40. Ce parere aveti? Personal mi se pare mult mai bun.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul n-am auzit de el... iar 5W-40 mi se pare mult prea gros pt. 1.6D-ul tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arunca uleiul ala, motorul ala are nevoie de 5W30 C1, verifica tamponul motor dreapta (cum stai in masina), rotile\unghi.

Personal mi se pare mult mai bun.
Datorita faptului ca..... ? :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu uleiul mobil motorul era zgomotos acum e alceva daca te uiti pe google gasesti uleiul si e recomandat si pt masinile volvo.

Mai exact tamponul motor pe unde si ce trebuie facut?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu uleiul mobil motorul era zgomotos acum e alceva daca te uiti pe google gasesti uleiul si e recomandat si pt masinile volvo.

Mai exact tamponul motor pe unde si ce trebuie facut?

Multumesc.

Pai normal ca era zgomotos pentru ca nu era ce trebuie nici ala ! Uleiul motorului astuia este Castrol EDGE Professional 5W30 C1 ! Atat !

Daca ma uit pe google toate uleiurile sunt recomandate pentru toate masinile, evident ! Eu din toate uleiurile care le am in magazin nu am vazut niciodata pe unul "Not recommended for..." :))

Tamponul rotund prins de sasiu si cu flansa de motor in partea dreapta sub vasul de expansiune. Verificat vizual si dat jos si verificat pe dedesubt, altfel te inseala conditia lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Verifica si planetarele (mai exact tripodele) pentru tremurat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti incerca si o echilibrare de roti, inclusiv verifica sa nu fie strambe jantele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa merg la volvo sa verifce si tamponul motor si planetarele.

Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now