Sepukku

Vecin nebun

58 posts in this topic

DA, spatiul din jurul blocului este PRIVAT si anume al propietarilor din acel bloc, in propietate comuna. NU se poate construi, "chiosc" pentru ca asta tine de urbanism si nici parcare de catre primarie ca nu este al primariei, dar cu acordul tuturor propietarilor din bloc se poate face o parcare de catre primarie, care are acordul urbanismului (nu e usor dar nici imposibil). NU, nu este normal sa existe "locul meu de parcare ca eu parchez acolo de... ani". Sa luam un exemplu extrem de simplu: sunt 100 de locuri de parcare in jurul blocului si 110 masini in propietatea celor din bloc deci simplu 10 masini le parcam ??? Cum parcarea e publica si disponibila tuturor toate masinile au loc , chiar mai si raman locuri libere, vecinul a ramas la amanta, altul este la munte, altul are un servici care nu-l lasa pe acasa, etc. Facem un calcul simplu si rapid si o sa constatam ca peste 10% din masini sunt parcate in alte zone, in general la locul de munca. Sau daca lucrezi 8 ore (sunt sigur ca defapt muuult mai mult) si inca doi vecini la fel, atunci clar la trei masini exista permanent un loc de parcare liber 24 din 24 de ore sa nu mai zicem ca corect matematic la doua masini incape si o a treia. Mai degraba este o problema de civilizatie, bun simt, atunci cand se lasa un metru intre o masina si alta sau se parcheaza pe 2 locuri, diagonala, etc. Aici trebuie sa recunosc ca si eu ii las pe vacinii mei sa se urce prin dreapta si sa tina minte ca daca te gandesti la mine ma gandesc si eu la tine.

Edited by mariusb
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am locul platit pentru tractor de 4 ani

in acest 4 ani sau dat vreo 3 amenzi pentru cei care au parcat illegal

credeti-ma cand vin seara acasa si gasesc locul ocupat nu-mi place

sa caut loc cu aproape 5 metri de masina e urat;

scriu un biletel ridic stergatorul;

o data am dat telefon la politie sa vina dar pana au venit ei dupa o cearta sa dus omul care a ocupat locul meu :)

numai banii cer 150 lei pe an dar nu fac nimic in schimb

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi doi sunteti vecinii? :D

:laughing4: :laughing4: :laughing4::laughing6: :laughing6: :laughing6:

Cred ca-i cea mai misto concluzie de pe topicu' asta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am locul platit pentru tractor de 4 ani

in acest 4 ani sau dat vreo 3 amenzi pentru cei care au parcat illegal

credeti-ma cand vin seara acasa si gasesc locul ocupat nu-mi place

sa caut loc cu aproape 5 metri de masina e urat;

scriu un biletel ridic stergatorul;

o data am dat telefon la politie sa vina dar pana au venit ei dupa o cearta sa dus omul care a ocupat locul meu :smile:

numai banii cer 150 lei pe an dar nu fac nimic in schimb

La tine e altfel, platesti si normal ai locul rezervat (locul este si trebuie sa fie disponibil numai pentru tine). Dar locurile de parcare neplatie (a nu se citi parcare cu plata) sunt pentru toata lumea. Un exemplu dintr-o tara cu apa calda: parcare marcata cu alb=pentru toata lumea fara taxe; marcata cu galben=nasol, loc inchiriat si daca apare detinatorul cu un telefon in max 20min iti este ridicata masina; marcata cu albastru=loc pentru toti dar cu plata la un automat care intodeauna este la mai putin de 100m distanta fata de locul de parcare. Simplu si eficient.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off: interesati-va cate parbrize au crapat din senin in curte la Primus. Este normal ca si caroseria sa se torsioneze un pic, insa parbrizul lipit o mai ranforseaza. In situatia mea, masticul era moale, iar parbrizul nu a contribuit cu nimic la ranforsarea caroseriei. Daca era lipit prost, de ce ar fi crapat dupa 3 zile? Oricum nu mai conteaza acum...

La mine in fata blocului, se respecta locurile de parcare, chiar daca nu sunt cu plata. Eu am locul meu de ani de zile, iar vecinii nu parcheaza pe el, insa daca vine altcineva din "exterior" si parcheaza acolo, nu ma apuc sa fac scandal, ca nu este loc cu plata. De cateva ori am gasit proprietarii la masina si i-am rugat frumos sa ma anunte cand pleaca, sa mut eu masina "in locul meu" si de fiecare data au mutat-o pe loc ei. Deci se poate cu vorba buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am parcat in repetate ori pe loc cu plata prin amzei, intr-o alveola erau locuri de parcare, si in capat era un semn ruginit si indoit care anunta parcare pt locatari si pe care nu l-am observat (vina mea). Chiar ma bucuram ca gasesc loc mereu in zona aia aglomerata seara cand ajungeam eu. Intr-o zi am gasit un bilet pe geam (ceva generic, scos la imprimanta, loc de parcare platit autorizatia cutare, va rog nu mai parcati aici, fara insulte, amenintari sau glume), fara stergator ridicat, fara cheie pe masina, fara roti dezumflate sau felul 2 pe capota.

Vecin BUN. :thumright:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, de ăsta eşti?!

Ai procedat extrem de greşit şi parcând pe locul omului (plătit sau nu) şi şi luându-l la bătaie.

Nu este vina locatarilor că primăriile nu sunt de acord să li se plătească pentru locurile de parcare, dar locatarii sunt cei care au de suferit de fiecare dată când ajung acasă de la muncă şi nu găsesc niciun loc de parcare liber din cauza vizitatorilor vecinilor şi a tot felul de studenţi mucoşi veniţi şi ei în chirie de săptămâna trecută şi care cred că ei fac legea. Dacă într-un bloc există locatari vechi, e normal să le fie respectat acel statut, nu e normal să vină câte-un terchea-berchea cu mucii pân' la brâu care crede că şi el are aceleaşi drepturi cu cei care au aşteptat poate ani de zile să le fie recunoscut un loc de parcare de către vecinii de bloc.

@Heim..sper din tot sufletul ca ai glumit...altfel ti=ai dat cu mucii in ciorba.Grav de tot!Si daca ala plateste chirie..nu are drepturi? Sau sta pe banii tai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alex44 vezi ca eram ieri prin zona,cautam un apartament, si baietii de la ADP sigilau si ridicau toate masinile parcate acolo.Grija mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now