kata07

Am nevoie de ajutor cu rulmentul de pe dreapta fata!

13 posts in this topic

Salut! Acum cateva zile am schimbat rulmentul de pe dreapta fata la un Volvo V40,1.9diesel(85kw),fabricatie 2001,iar cand am plecat mi s-a aprins martorul de la abs si a ramas asa.Am facut cateva drumuri mai lungi,dupa care am desfacut din nou roata si m-am uitat pe acolo.Am pus-o inapoi,s-a stins pentru cateva momente,dupa care a reaparut.De ce la poate fi?Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Verifica mufele de la cablul abs. Poate au uitat sa conecteze ceva cand au schimbat rulmentul.

In caz ca nu se rezolva, masoara senzorii sau fa-i o diagnoza. Se mai intampla uneori, ca de la rulment stricat sa afecteze si senzorul abs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scos mufa si martorul ramane tot aprins?Sa fie siguranta arsa?Pana sa schimb rulmentul,nu mi-a ramas niciodata aprins.

Share this post


Link to post
Share on other sites

senzorul abs este defect... il am pe stoc la 50ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu aceeasi problema.Astazi am desfacut mufa,am mai miscat cablul acela si apoi mi-a disparut martorul.Am mers 10 m cu ea asa,nu s-a mai aprins nimic,iar dupa aceea iar a aparut.Banuiesc ca daca era senzorul defect,nu se mai stingea deloc din bord.Ma poate ajuta cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate fi o problema de contact....sau fir intrerupt

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 metri sunt neconcludenti... de fapt sunt concludenti, tocmai pentru ca are nevoie de un rulaj scurt ca sistemul sa detecteze problema de semnal de la senzor.

Ramane valabil...

Din ce imi amintesc, la senzor trebuie sa iti dea o valoare masurata de 1100 ohmi +/-50

Si modulul poate fi o problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fie vreun scurt pe undeva?Cand scot mufa ramane abs-ul tot aprins,chiar si atunci cand ii scot siguranta,apoi dupa ce bag mufa si pun din nou contactul dispare martorul.Cum plec cu ea de pe loc se aprinde din nou.Sa fie la alta roata?Nu mi-a ramas pana acum aprins martorul,ci doar dupa ce am schimbat rulmentul pe stanga fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

verificata toate sigurantele de sub volan si cele de sub capota....eu am avut asa o masina...schimbasem senzorii si modulul si pana la urma era doar o siguranta care facea contact imperfect...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat toate sigurantele,inclusiv cele de sub volan,dar martorul tot nu dispare.La cele de sub capota este siguranta aceea pentru ABS de 50 A parca,dar cum imi dau seama daca e arsa sau nu?Le-am scos pe amandoua si martorul ramane tot aprins.

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci nu ramane decat problema la un senzor abs....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar,senzorul a fost problema.L-am schimbat si acum totul este in regula.Multumesc tuturor!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bucur ca ai rezolvat problema..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now