Guest 480

Ce marca va fi urmatoarea masina?

Urmatoarea masina pe care o sa-o cumparati va fi?   50 votes

  1. 1. Urmatoarea masina pe care o sa-o cumparati va fi?

    • Volvo
      36
    • O masina de origine franceza
      0
    • O masina de origine germana
      9
    • O masina de origine japoneza
      5
    • O masina de origine italiana
      0

Please sign in or register to vote in this poll.

48 posts in this topic

evident tot volvo! noul s80 e super!

asta vreau, asta o sa-mi iau! sper ca in maxim 2 ani!

oricum, nici la asta nu renunt!

atata timp cat o masina este intretinuta cu simt de raspundere, te poate tine si o viata de om!

Share this post


Link to post
Share on other sites

::):-\...ce ciudat...in " clubul iubitorilor de Volvo " se vehiculeaza marci ca Toyota, Mercedes, BMW...Audi..

" jahpane" ... sa-mi fie cu iertare...mi se pare mie sau a se simte o oarecare intrecere specifica romanilor  " imi iau jahpan tata, sa vada lumea ce grozav sunt..."

Imi pare rau dar pentru mine masina este si va ramane o necesitate si nu un mijloc de a demonstra pozitia mea sociala, si ca sa fiu mai scurt: " AI HEIT JAHPURILI "...

Masinuta mea are 8 ani si ma bucur de ea mai mult decat un copil cu o jucarie noua. Am ales un turbo cu 160CP pt ca inainte am avut un diesel si era prea putoare pentru gustul meu. Cine are asa ceva stie ca modelul asta lasa multe TDI-uri in urma...desi consumul este imens.

PS: autobuz isi ia careva?  ;D:P :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS: autobuz isi ia careva?  ;D:P :P :P

eu ma gandeam spre un tanc... poate in felul asta nu o sa mai enervez in fiecare dimineata... ma supar cineva, il invit politicos sa se dea jos si apoi trec cu tancul peste :D

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

s40-ul_meu: am si eu exact acelasi tip de motor si masina are cam aceeasi vechime...

consumul e normal sa ti se para mare daca inainte ai avut diesel, dar sa stii ca este rezonabil pt motorizarea asta si pt performantele pe care le ofera masina...

de ex... in iarna asta, in traficul infernal de la ora de varf pe Magheru, un BMW 320d varianta de 150 de cai a avut consum mediu 11,2 iar masina mea 13,1

adica pentru 6 lei sa renunt eu la benzina pt diesel? NEVER!

seara cand este mai liber prin oras, poti obtine si un consum de 11

deci super rezonabil! iar afara, daca mergi cu 120, nu-ti va consuma mai mult de 8.

oricum eu sint fan benzina si dusmanul declarat al diesel-ului.

consumul variaza de la masina la masina in functie de stilul soferului si starea tehnica

orice chichita cat de neinsemnata, se eflecta imediat in cresterea consumului. si dpdv electric, mecanic, termic, incarcari suplimentare, frecari samd.

cu scuzele de rigoare pt off-topic, afisez si o fotgrafie care va poate ajuta sa reduceti consumul masinii voastre...

mai multe detalii in topicul referitor la consum!!!

post-0-12877843946722_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca urmatoarea masina v-a fi un bmw x3,dezamagirea mea este ca nu mi-a placut niciodata de frantuzi de la renault numai banditi tot ce au avut mai prost au bagat in daciile noastre motoare cu 8 valve care nu se mai vindeau le-au adus la logan,solnite.......E la vreo luna dupa ce mi-am cumparat un v 40 am auzit ca motoarele sint de renault,m-am interesat si am inteles ca numai cele diesel,culmea este ca am avut o intilnire cu Midnight Caller si cu DAN si am vazut o cutie de viteze de v/s 40 2000cmc cu inscriptia RENAULT pus la loc de cinste imediat dupa serie,nu ca m-ar deranja atit timp cit masina merge bine,dar m-am ferit de renault ca sa am una pe jumatate :D;totusi chiar daca trec la x3 nu renunt la v40

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca urmatoarea masina v-a fi un bmw x3,dezamagirea mea este ca nu mi-a placut niciodata de frantuzi de la renault numai banditi tot ce au avut mai prost au bagat in daciile noastre motoare cu 8 valve care nu se mai vindeau le-au adus la logan,solnite.......E la vreo luna dupa ce mi-am cumparat un v 40 am auzit ca motoarele sint de renault,m-am interesat si am inteles ca numai cele diesel,culmea este ca am avut o intilnire cu Midnight Caller si cu DAN si am vazut o cutie de viteze de v/s 40 2000cmc cu inscriptia RENAULT pus la loc de cinste imediat dupa serie,nu ca m-ar deranja atit timp cit masina merge bine,dar m-am ferit de renault ca sa am una pe jumatate :D;totusi chiar daca trec la x3 nu renunt la v40

Din ce an este masina ta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un S40 1.8 (benzinar) 122 CP 2001 automatic, de aproape 3 ani.

Urmatoarea masina va fi tot Volvo dar probabil un S60.

Confortul din S60 e superior si-mi plac la nebunie motoarele lor de 2.4 pe benzina. Cred ca asta o sa caut.

O sa am si ceva pretentii legate de dotari - obligatoriu DTSC, AFL si GPS.

Sper doar sa se rezolve problemele legate de service in Romania - nu-mi place sa caut ca nebunul pentru orice maruntis in toata tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmatoarea masina va fi Toyota Landcruiser. Sint la al doilea Volvo si desi imi pare rau sa o spun, nu mai sint ce au fost. Am inteles ca urmatorul S60 va fi pe platforma comuna cu Ford Mondeo iar eu nu am o parere grozava despre Ford.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt de mult posesorul unui volvo ...dar urmatoare masina ...sper ca in maxim 2 ani sa fie ...volvoS60 sau Honda Acord

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmatoarea masina va fi BMW X5 sau X3 3.0 diesel. Dar S40-ul nu pleaca :)

X5 se fabrica in America. Cum votez? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca urmatorul S60 va fi pe platforma comuna cu Ford Mondeo iar eu nu am o parere grozava despre Ford.

poate cineva sa cofirme acest groaznic zvon??

daca e asa (ceea ce nu imi vine sa cred ) atunci jos palaria.....pentru cei de la FOrd da ..si sistemul meu de valori se va da peste cap total.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noul Mondeo are o platforma foarte buna, care este problema? Cel mai mic Jaguar foloseste platforma de l aMondeo. Deci poti spune ca Volvo va avea platforma Jaguar  ;D

Actualul S40 este pe platforma lui Focus, dar asta nu il face inferior, platforma fiind f. reusita.

Fostul S40 are platforma comuna cu Mitsubishi Carisma. Ei si? suspensie independenta pe puntea spate, o platforma destul de bine lucrata.

Motoarele 1.9 common-rail de la Renault (102 si 116cp pe S/V40) sunt chiar foarte bune. Silentioase, puternice, economice. Fara fum, fara consum de ulei sau vibratii.

Cutiile JC5 de pe S/V40 cu motoarele de 1.8 si JB3 de pe 1.6 sunt de origine Renault. Dar sunt cutii de viteze f. bune. usoare, compacte, rezistente, nu agata la schimbat. Restul sunt Mitsubishi...

Pe Volvo-urile vechi (440, 460) motorul de 1721cmc este tot Renault. La fel si unele cutii de viteze.

Motorul Volvo de 2.5 20V(850) in 5 cilindrii a fost folosit pe Renault Safrane.

Motorul Volvo 2.0 16V(S/V40) de 139cp a fost folosit pe Renault Laguna.

Dieselul 1.6 de pe actualul S40 este dezvoltat de Ford in colaborare cu PSA.

Asa ca eu m-as uita mai degraba la ce ofera respectiva masina, abia pe urma cu ce surate mai scumpe sau mai ieftine imparte componentele.

Ca si urmatoare masina o sa ma decid intre Laguna3 si Volvo S60. Dar asta peste 3-4-5-6-7 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce sa zic? Au avut si motoare de VW si au fost foarte bune. Dar daca iti convine sa dai pret de Volvo pe un Renault e OK. Fiabilitatea Renault e legendara. De proasta. De-aia le-au si scazut vinzarile. Numai Loganul li se vinde in draci. Ford a vindut Jaguarul si banuiesc ca nu din cauza ca era profitabil si nu cred ca segmentul de piata caruia i se adresa Jaguarul nu a fost prea incintat de platforma Ford.

Chestia asta cu platforme comune se poarta la greu la toate marcile. Evident cu unicul scop de a scadea pretul iar din punctul nostru de vedere asta e bine. Intrebarea este cind o marca isi pierde identitatea in favoarea acestui compromis? Fiindca in opinia mea marca e mai mult decit designul exterior si sigla de pe radiator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaguar vandut? La cine si cand?

Traim intr-o societate de consum unde pretul , dar platformele si motoarele comune se practica de peste 15 ani si se pare ca toate firmele gusta mai mult sau mai putin din acest "pacat". Cam greu de vorbit de "identiate de firma" in 2007.

Am avut 3 Renault-uri inainte de acest Volvo si ii cunosc prea bine partile bune si mai putin bune.

Si la fel ca in 2001, motorul 2.0dCi este cel mai bun din clasa sa. Asa ca i-ar sta bine pe un Volvo... mai bine decat 2.0 136. Decat un motor prost dezvoltat in house mai bine un motor f. bun luat de la altii. La fel si cu cutiile de viteze sau platforme.

Orcium, nu voi lua Volvo doar pentru nume, dar faptul ca are o platforma f. buna dar comuna cu alta masina nu ma vor indeparta de Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate nu sinteti la curent cu ultimele stiri...

BMW si-a exprimat oficial dorinta de a achizitiona VOLVO de la FORD.

si se pare ca sint destul de aproape de un acord...

ar urma ca noile Volvo sa fie produse pe platforme de BMW...

va dati seama? asta cred ca este visul meu care devine realitate!

un Volvo cu punte motoare spate si motor de Bmw!!! SUUUPER! daca se intampla, eu sint primul care se aboneaza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo s-a remarcat de-a lungul timpului prin motorizarile benzinare turbo. BMW, prin traditie are doar aspirate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gresit! bmw a scos in anii 70 prima masina de serie echipata cu turbo dupa care au renuntat la concept... pana acum o vreme adica mai precis pana acum cateva luni cand au lasat BMW 335i echipat cu motor de 3000 si turbo care fuge aproape la fel ca si BMW E46 M3.

tocmai d-asta doresc Volvo. pentru a-si largi experienta in domeniul motoarelor turbo si pentru a combina siguranta Volvo cu sportivitatea Bmw. eu unul sint incantat de veste si astept sa se concretizeze intrucat dupa Volvo, Bmw este marca mea favorita.

Share this post


Link to post
Share on other sites
poate nu sinteti la curent cu ultimele stiri...

BMW si-a exprimat oficial dorinta de a achizitiona VOLVO de la FORD.

si se pare ca sint destul de aproape de un acord...

ar urma ca noile Volvo sa fie produse pe platforme de BMW...

va dati seama? asta cred ca este visul meu care devine realitate!

un Volvo cu punte motoare spate si motor de Bmw!!! SUUUPER! daca se intampla, eu sint primul care se aboneaza!

eu unul sint incantat de veste si astept sa se concretizeze intrucat dupa Volvo, Bmw este marca mea favorita.

Cei de la Ford au negat ca ar putea vinde Volvo la BMW, acum s-a concretizat intelegerea???

Pentru ca ultima oara se zicea ca Volvo Trucks ar putea cumpara 10-20 procente din Volvo Cars de la Ford!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi cea mai buna combinatie posibila cea intre VOLVO si BMW. Siguranta, sportivitate si fiabilitate... intr-un singur cuvant... noul VOLVO.  Daca FORD va scadea calitatea masinilor VOLVO... nu mai am nimic in comun cu ceea ce am considerat eu a fi un simbol al calitatii, clasicitatii si imaginii (reprezentat de VOLVO). VOLVO ramasese in automobilism un fel de "batrana doamna" care impunea mereu respect... imagine care tinde sa si-o piarda. Pacat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am mai documentat un pic...

unii spun ca da altii spun ca nu...

cert este ca: Bmw si-a exprimat oficial interesul de a cumpara Volvo, motive pentru o eventuala preluare exista destule, gigantul Ford se cam clatina si desi nu ar vrea sa vanda compania (din profitul de 9 miliarde de dolari anual adus de companiile pe care le detine, 7 sau 8 provin de la Volvo), s-ar putea sa fie nevoit....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da...demult si-a exprimat interesul..asta am discutat pe forum acum 2-3 saptamani...cand imediat Ford a si negat eventuala preluare a Volvo de catre BMW!

Si ultimul zvon este ca Volvo Trucks vrea sa cumpere 10-20 procente din Volvo Cars...

Am crezut ca ati venit cu informatii noi...ca mie nu-mi prea place daca va fi preluat de BMW...iar zicea lumea ca numai nemtii fac masini si nu o sa mai am ce sa zic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Actualul S40 este pe platforma lui Focus, dar asta nu il face inferior, platforma fiind f. reusita.

o mica diferenta de noanta: Focus este pe platforma de Volvo, adica este dezvoltata de volvo si imprumutata/adaptata la focus. la fel si platforma P2 a lui volvo este folosita de ford cu ceva modificari la alte autoturisme.

"The D3 (for "D-class" and called P2 by Volvo) is a Ford global full-size car automobile platform. It was designed by Volvo before the Ford purchase and debuted with the Volvo S80 sedan in early 1999. The platform is designed for either front- or all wheel drive with an extended wheelbase option."

"Ford's D3 platform is slightly different from Volvo's original P2. For example, D3 features steel suspension arms, rather than aluminum, and other material cost-saving measures. Ford's current D3 vehicles are built at the Chicago Assembly plant in Chicago, Illinois."

deci ford foloseste platformele dezvoltate de volvo si le adapteaza/ieftineste pentru a le pune pe masinile lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now