Guest 480

Ce marca va fi urmatoarea masina?

Urmatoarea masina pe care o sa-o cumparati va fi?   50 votes

  1. 1. Urmatoarea masina pe care o sa-o cumparati va fi?

    • Volvo
      36
    • O masina de origine franceza
      0
    • O masina de origine germana
      9
    • O masina de origine japoneza
      5
    • O masina de origine italiana
      0

Please sign in or register to vote in this poll.

48 posts in this topic

ce marca de masina o sa cumparati. daca stiti precizati marca specifica si eventual modelul

eu de exemplu cred ca voi cumpara un VW Passat bineinteles tot benzina asta cam in 2 ani cred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am permis sa modific ultima pozitie din "O masina... americana" in "O masina... italieneasca" deoarece Volvo a fost cumparat de Ford, foloseste motoarele acestuia, si este de-acum al lui General Motors.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am permis sa modific ultima pozitie din "O masina... americana" in "O masina... italieneasca" deoarece Volvo a fost cumparat de Ford, foloseste motoarele acestuia, si este de-acum al lui General Motors.

Volvo face parte din concernul Ford! General Motors este alt concern, rival concernului Ford!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuzele mele, asa este, mi-am dat seama dupa ce am postat si nu am mai avut timp sa modific mesajul :)

Oricum ar fi ii urasc pe americani :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acuma daca e sa dam cartile pe fata, in SUA, Volvo este pentru Ford ca Lexus pentru Toyota ( NU glumesc).

Volvo foloseste intr-o masura mai mica motoarele Ford in comparatie cu utilizarea motoarelor Volvo de catre Ford. Spre exemplu: noul Focus ST 2.5, motorul de pe Volvo 850 + turbo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum pe subiect, nu-mi iau masina noua pana nu moare actuala, adica o sa mai treaca 5-10 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incercam una nemteasca.Mi-ar placea un Touareg.

Am asteptat destul(6-7 ani), sa se schimbe ceva la sevice-ul Volvo.Dar mi-am dat seama ca nu am nici un avantaj.In plus au si preturi foarte ridicate(piese si manopera) raportate la alte marci de la noi din gama premium si mai ales raportate la aceeasi marca dar din alta tara!Pina nu apare o(sau mai multe) concurenta serioasa pe parte de service/piese Volvo lucrurile vor ramine asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acuma daca e sa dam cartile pe fata, in SUA, Volvo este pentru Ford ca Lexus pentru Toyota ( NU glumesc).

nu e adevarat, modelul de lux al Ford este Lincoln (si sa vezi ce masini fac . . ., insa si pretul este pe masura)

Volvo este in continuare vazuta ca o masina europeana, la mare pret pe aci, si deci mai scumpa :(

nici macar la dealeri nu vezi ford impreuna cu volvo; in schimbi vezi Ford si Lincoln la acelasi dealer, chiar f des;

volvo are importatori separati, nu este produsa in sua; exista doar piese/subansamble produse la fabricile ford din usa si mexic, insa ansamblarea finala, testele si vanzarea se face doar in suedia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incercam una nemteasca.Mi-ar placea un Touareg.

ai grija la touareg, se pare ca nu este cea mai reusita masina a lor. Cel putin pana acum are destule probleme.

in schimb dintre nemtesti, am auzit ca Q7 de la AUDI se tine bine.

eu personal cred ca am sa incerc un mitshubishi lancer wagon, arata beton, sau poate un endeavor desi nu simpatizez tare cu SUV

ma mai gandesc si la un subaru forester, insa mi se pare cam stramt in interior si eu am o problema cu spatiul

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai grija la touareg, se pare ca nu este cea mai reusita masina a lor. Cel putin pana acum are destule probleme.

in schimb dintre nemtesti, am auzit ca Q7 de la AUDI se tine bine.

Pai macar la VW(Porsche) am un prieten care are reprezentanta ;D Q7 este relativ noua masina, nu cred ca se poate vorbi de fiabilitate.In plus mie mi se pare ca este o masina prea sobra, nu prea e pe gustul meu.Pe lista se mai afla ML, X5 si chiar o americana.Problema la americane este ca au un consum foarte ridicat si nu au service la noi.Touareg-ul mi se pare mai familiara si are un pret foarte bun.Din experienta ta, poti sa imi dai detalii despre celelalte optiuni ale mele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ML nu m-am dat, cu un BMW am circulat o perioada. Oricum, ce zic pe aici cartile si siteurile de specialitate, WV are 3/5 fiabilitate, 3/5 recuperare pret, 40% valoare dupa 3 ani. (touareg inclus, insa tre sa tineti cont ca touareg a aparut aici prima oara anul trecut, nu in 2003 cand am vazut primul in romania)

deasemenea volvo XC90 are doar trei ani in america de nord, in primul an a fost considerat deceptia anului, anul asta a reusit sa fie cel mai bun SUV,  in fata ML si Z), insa e clar dupa 3 ani de imbunatatiri aduse fiabilitatii si problemelor

dinpacate tre sa plec urgent revin mai tarziu cu celelalte modele si edit aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...in plus la masinile americane din cite stiu se platesc taxe vamale 30% parca, ceea ce face sa creasca pretul foarte mult...mai bine pun mai multe optiuni pe una europeana.La americane apreciez design-ul si confortul/viata la bord.

XC90 ramine o optiune atit cit cei de la Volvo au un sistem buy back bine pus la punct.Masina e ok, imi place.O tin 2 ani dupa care intra din nou in functiune sistemul buy back.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu cum e acolo cu sistemul buy back insa aici e bine pus la punct si f bine legiferat pe deasupra.

nu exista dealer si sau importator unde sa te duci cu o masina mai mica de 10 ani si sa nu vrea sa ti-o ia inapoi desi aici importatorii si/sau dealerii nu comercializeaza (sa vanda ei) masini mai vechi de 5 ani parca.

exista cataloage detaliate (se ajunge la serii de VIN) cu toate modelele produse sau importate in ultimii 5 ani, unde fiecare model are pret pentru cazul cu km multi si pret pentru km putini pentru masinile > 5 ani, si pret pentru schimb, vanzare  de la dealer si vanzare de la particular pentru masinile de la 1 la 5 ani. De la aceste preturi de catalog incepe negocierea, fireste dupa starea de functionare si aspectul masinii se negociaza in plus sau in minus.

oricum sistemul functioneaza si este bun.

la masini americane, depinde la ce te-ai gandit. Oricum modelele pentru europa difera tare de cele pentru america. De ex aici ford este vazut si este o masina proasta. Acolo am vazut ca a luat si masina anului acum ceva timp, 1-2 ani in urma. Daca te-ai gandit la un Dodge ceva (nu stiu daca este pe acolo, zic si eu) au ceva modele bune, Dodge Charger de ex este reusit atat ca design cat si ca fiabilitate. La consum s-au mai linistit si ei, la masini cu motoare de 5 litri deja a mai scazut piata; mai sunt dar nu ca inainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai inca nu m-am decis.La cite modele apar mereu, e greu sa te decizi.Oscilez mereu.Oricum schimbarea va avea loc in a 2-a parte a anului viitor.O perioada mi-a placut mult Discovery 3, acum a aparut X5-ul nou si imi face cu ochiul.

Imi place f.mult cum arata Ford-Explorer-Sport-Trac, dar doar atit ca nu cred ca este realizabil visul avind in vedere ca nu exista o reprezentanta la noi care sa acorde si service...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer modelul acesta nu l-am vazut pe aici pe strada; asta nu inseamna ca nu poate fi pe acolo prin europa;

ce reprezentante americane sunt pe acolo? Chevrolet? Dodge? GMC?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai din cite stiu eu, nici una.

Sau daca sint, sint doar in faza incipienta, deci pe parte de service nu cred ca exceleaza.

Intr-o revista unde sint afisate preturile noi avem totusi asa:

Cadillac

Chrysler

La Dodge apare doar Caliber-ul

Fordu-ul apare doar cu modelele europene

Jepp cu Cherokee lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai Cadillac este marca de lux/sport al GM

Chrysler este cu DaimlerBenz si au format DaimlerChrysler

Dodge la fel, e o divizie separat totusi, dar acelasi management

Jeep este tot al DaimlerChrysler

la dodge pacat ca nu aveti si Charger si Magnum, arata bine, si sunt reusite masinile; si sunt sigur ca s-ar fi vandut. S-a vazut influenta tehnologica a mercedes asupra marcii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e adevarat, modelul de lux al Ford este Lincoln (si sa vezi ce masini fac . . ., insa si pretul este pe masura)

Volvo este in continuare vazuta ca o masina europeana, la mare pret pe aci, si deci mai scumpa :(

nici macar la dealeri nu vezi ford impreuna cu volvo; in schimbi vezi Ford si Lincoln la acelasi dealer, chiar f des;

volvo are importatori separati, nu este produsa in sua; exista doar piese/subansamble produse la fabricile ford din usa si mexic, insa ansamblarea finala, testele si vanzarea se face doar in suedia.

Din intamplare am dat de un articol gazuit de http://www.carpages.co.uk/ care se refera la lansarea XC60. Incepe cam asa:

  "Volvo unveiled its compact XC60 SUV, and bosses of Ford's Swedish luxury brand said the car signalled the start of a more “pumped-up” look for the company's cars."

                    articolul complet: http://www.carpages.co.uk/volvo/volvo-xc60-09-01-07.asp

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU sincer nu as schimba Volvo cu nici o mashina europeana (nici Mertz, nici VW poate BMW) nici una din Asia, ce sa mai zic de USA............ Deci tot volvo ;D si inca unu Turbo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura masina care ar putea ocupa pozitia 850-ului meu ar fi un BMW E39 seria 5 330 diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai macar la VW(Porsche) am un prieten care are reprezentanta ;D Q7 este relativ noua masina, nu cred ca se poate vorbi de fiabilitate.In plus mie mi se pare ca este o masina prea sobra, nu prea e pe gustul meu.Pe lista se mai afla ML, X5 si chiar o americana.Problema la americane este ca au un consum foarte ridicat si nu au service la noi.Touareg-ul mi se pare mai familiara si are un pret foarte bun.Din experienta ta, poti sa imi dai detalii despre celelalte optiuni ale mele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Golf 5 ....este o masina excelenta, normal.... daca stam sa ne gandim la renume si la faptul ca este o masina relativ noua.consum redus, fuge de maninca norii, stabilitate cat cuprinde....La volvo stam prost cu service-ul bani cu caciula si lucru de mantuiala, (mare pacat) sa nu mai zic ca abia iti gasesti un reper daca ai nevoie (poate ca merita) pana una alta sunt multumit de Volvo-ul meu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

C30, pentru sotia mea.

E poveste clasica: prima data n-a vrut sa-si ia carnet. Dupa ce l-a luat, ma innebunise cu cotetul ala de 206 a lu' Peugeot. Am convins-o (nu va zic ce "usor" a fost) sa isi ia altceva, mai potrivit ca bani si intretinere, mai ales pentru un incepator si femeie la volan, pe deasupra.

OK, a ajuns la o Corsa, a facut cu ea cam 60k, cu schimbarea unui brat (stg spate) si a unui bec.

In ultimele 2-3 luni am trecut prin toate cele chinuri, incercind sa-i scot din cap trompeta de Freelander. Am un cunoscut, sef de service la ei, aici in Brasov. Cind omu' a auzit ca Ada vrea Freelanderu' mi-a trintit-o de-a dreptul: "dar io nu ti-l vind!"

Am dus-o spre o platforma crossover, Ada face in fiecare zi un drum dus-intors pe Valea Bogatii (cine il cunoaste pe domnul drum, stie despre ce vorbesc). Pe scurt, RAV4 sau CRV, sa nu mai stau cu sufletu-n batista in fiecare zi.

De cind mi-am luat eu Volvo, am avut o bafta incredibila: a vazut C30-ul.

Gata!

Ce Honda? Ce Toyota? Vax! Daca nu capata un C30, pot spune ca s-a gatat cu mamaliga calda.

Ceea ce - n-are rost sa ma ascund - ma face sa-mi creasca pipota. Sint fericit c-o sa aiba o masinuta cu suficienta protectie si putere. S-alte d-astea.

Eu personal o sa-mi iau tot Volvo. Nu stiu de care, dar orice are peste 150CP e OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca sotia ta ar trebuie sa se-ntalneasca mai des cu fetele noastre :D maine-poimaine vezi o activitate febrila in coltul fetelor....

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca peste cativa ani o sa imi cumpar si o alta masina. Nu se pune problema sa vand Volvo-ul care-l am, mai ales ca voi avea curand inca unul, identic, pentru piese. Imi voi cumpara fie un Daihatsu Terios nou-nout (daca va reaparea pana atunci marca asta la noi), fie o Lada Niva, de asemenea, noua. Atita imi pot permite. XC, ML, X5, Q7 etc, astea nu-s masini pentru mine, ci pentru altii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now