5 posts in this topic

Am nevoie si eu de un ajutor din partea celor mai priceputi ca mine.

In primul rand imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie...

Asa cum am si subliniat in eticheta postului,aceasta eroare mi-a fost afisata ieri cand veneam de la mare,mentionez ca este a 2-a oara cand se intampla asta(si asta doar cand se termina gazul din butelie"sau cand este app de final"),mentionez ca autoturismul meu este echipat si cu o instalatie de gaz vialle(injectie multipunct).Ce ar mai trebui spus este ca:eroarea respectiva nu ramane permanent pe display,ci dispare dupa maxim 5 minute fara sa mai apara..printre altele,o eroare care cand apare cand dispare este cea cu imaginea sondei lambda..am specifiact si asta in speranta ca ma puteti ajuta.

mentionez ca masina are 340.000 km..iar sonda nu cred sa fi fost schimbata.....

Astept un ajutor din partea celor care au mai avut astfel de prb,sau din partea celor care cunosc rezolvarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o eroare generica "conduceti incet - mergeti la service". Eroarea poate aparea din multe motive. Iar semnul de "sonda lambda" este de fapt semnul de "check engine" si se aprinde odata cu eroarea din display. Daca vrei sa stai linistit mergi si fa o diagnoza si vezi care este problema, sau cel putin care a fost, insa la o persoana cu scule adecvate, sau reprezentanta. Eu iti recomand sa mergi la Bogdan G, il gasesti pe aici pe forum, ascuns pe undeva.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesajul complet este : RIJD LANGZAAM OF SCHAKEL OP MOTOR SERVICE VEREIST", asta inseamna incetineste sau schimba in treapta superioara, motorul necesita asistenta. Mai mult ca sigur motorul a detonat din cauza amestecului sarac, temp de evacuare a crescut foarte mult iar daca nu rezolvi problema o rezolva masina topind un piston .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesajul complet este : RIJD LANGZAAM OF SCHAKEL OP MOTOR SERVICE VEREIST", asta inseamna incetineste sau schimba in treapta superioara, motorul necesita asistenta. Mai mult ca sigur motorul a detonat din cauza amestecului sarac, temp de evacuare a crescut foarte mult iar daca nu rezolvi problema o rezolva masina topind un piston .

Am inteles...posibil sa fie din cauza faptului ca: in momentul respectiv eu rulam pe gpl?sau ca exact in acel moment sa trecut dp gpl pe benzina?asa cum am si mentionat acest lucru,sa intamplat doar in momentul cand "sa terminat gazul"..sa fie oare o eroare cauzata de amestecul gpl?

care este rezolvarea?

multumesc pt ajutor.

Este o eroare generica "conduceti incet - mergeti la service". Eroarea poate aparea din multe motive. Iar semnul de "sonda lambda" este de fapt semnul de "check engine" si se aprinde odata cu eroarea din display. Daca vrei sa stai linistit mergi si fa o diagnoza si vezi care este problema, sau cel putin care a fost, insa la o persoana cu scule adecvate, sau reprezentanta. Eu iti recomand sa mergi la Bogdan G, il gasesti pe aici pe forum, ascuns pe undeva.

Ms pt sfat..tocmai am primit si de la bogdan g un mesaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca ai motor turbo iar atunci cand ramai cu putin gaz nu mai face amestecul corect . In functie de cati kw are masina este posibil sa mai ai nevoie de inca un plaman, multi pun doar unul iar cand ramai cu putin gaz in butelie asta se intampla sau cand esti in sarcina mare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now