Sign in to follow this  
Followers 0
musatbogdan

Probleme turbina?

5 posts in this topic

Salut...va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat...am un s40 1.6D cu 165.000 km...si de vreo 5000 de km se aude un zgomot doar cand accelerez mai puternic...nu conteaza la ce turatie...cand accelerz doar...se aude ca si cum ceva ar fi infundat...cum trage aerul mai greu...si pe langa asta de cateva zile se aprinde si martor motor...robinetul acela galben...ar putea fi inceputul sfarsitului turbinei? Va multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgomotul de turbina este ceva metal pe metal ca urmare a slabirii axului in lagarul sau de lucru.Ceva similar cu a poliza o bucata de fier.Trebuie sa faci ii faci un test si sa vezi ce erori ai. Vezi filtru de aer si tubulatura de admisie,filtru de particule,egr.Sint mai multe aspecte legate si de cum ai intretinut masina .Fa-i un test.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina a fost intretinuta...eu rar sa trec de 3000 de rotatii...in ultima vreme mergand mai mult singur...chiar pot spune ca am mers subturata...sa fie de la filtru de particule? trebuie desfundat?:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ar trebui sa mergi in regim subturat si asa este motor mic si sa il mai limitezi la turatie nu e bine.Daca este intretinut inseamna ca ai revizii consemnate oficial sau macar uz intern,propriu.Vezi cu aditivul cum stai ,pdf-ul.Pdf-ul il regenerezi daca mai este cazul sau ii pui aditiv dupa caz, ori trebuie sa il "arunci" si ti-l adaptezi pe masina cu modificarile pe electrica aferente si nu vei mai avea nevoie de regenerari "for life".

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

am bagat aditiv acum 20 000...si trebuia sa imi apara mesaj in bord...asa s-a intamplat atunci...reviziile au fost facute numai la volvo brasov...in primavara trebuie sa ma duc iar...dar cred ca am sa ajung mai devreme:D...daca scot filtrul nu o sa fie niciun fel de problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0