Flaviu

Valva turbina conducte filtru particule infundate.

17 posts in this topic

Salut am avut o problema cu masina si vreau un sfat de la cunoscatori in mecanica pt ca eu sint 0.

Masina nu sa mai turat si mi-a aparut mesaj pe bord auto skid service.

M-am dus imediat la reprezentanta volvo si au pus-o pe terster dar pt ca era ora inchiderii nu au fost foarte exacti si mi-au spus ca ar fi o problema cu valva la turbina si conducte infundate la catalizator.

Mi-au sters mesajul si masina merge ca inainte.

Prima data mi-a spus ca trebuie schimbata valva dar a spus ca vrea sa mai faca un tester mai amanuntit.

Marti merg cu masina si as vrea un sfat trebuie schimbata valva sau nu, despre conducte ce e de facut.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

In mod sigur colegii care se pricep te vor lamuri (sau cel putin vor incerca), insa in primul rand cred ca ar fi bine sa ne spui ce motorizare are masina, cam cati km, cum a aparut problema - mai multe detalii, etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indiferent de motorizare daca valva control turbina nu functioneaza motorul va merge cu putin aer pana in 3000 rpm, din aceasta cauza va scoate mult fum iar DPFul se va infunda, trebuie inlocuita valva si facuta o regenerare fortata dupa care trebuie monitorizata presiunea de turbo si diferenta de presiune din DPF.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valva de care spui o pot gasi si in alta parte decat la reprezentanta? La reprezentanta e undeva intre 700 si 800 ron plus manopera undeva la 1000ron.

Cum se face regenerarea fortata?

De cand am cumparat masina mi s-a parut ca nu prea tragea si i-am schimbat debimetru de pe un v50 2007 si nimic plus filtrele toate

Si uleiul si putin se simte ma refer la demaraj in rest la drum intins 180 pe bord fara prableme.

V50 din 2007 1,6d sa aibe cumva alt motor pt ca era diferenta mare intre masina si cea din 2007 ma refer la o depasire sau la urcare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valva costa ~350 lei la colegul Midnight Caller .

Din 2005 pana in 2010 este acelasi motor de 110 cp .

Masina ta are probleme si din aceasta cauza nu trage .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine merg la volvo pt un tester mai amanuntit si sa vad exact despre ce e vorba

Pretul la valva e ok (e noua?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este noua si curata, cred ca Alex le spala bine inainte de vanzare :D

Fara test in mers (dinamic) nu rezolvi nimic .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iete cum baga omu' strambe ;D

Toate piesele pe care le vand sunt NOI, tocmai ca sa nu mi le faceti guler daca peste 1-2 luni crapa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da le dai cu parfum inainte sa la vinzi :D

Pe langa valva control turbina, la 1.6D se mai strica si mecanismul VNT de la turbina. Sa nu fie de la asta .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la volvo si a mai testat-o odata si nimic la valva ,dar a gasit furtunul de la intercooler spart.

Totusi o sa schimb si valva dar nu mai lamurit cu valva (daca e noua )?

Exista un magazin online? Trebuie sa imi cumpar furtun si nu am gasit nicaieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu sunt lamurit daca motorul tau este defect sau nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa-ti schimbi mai intai furtunul spart!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, deci recomanzi sa se rezolve efectul nu cauza . Bun prieten mai esti . :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, exista un magazin online, dar cum nu am de unde sa stiu ce furtun i se sparge fiecaruia, nu am cum sa le pun pe TOATE pe site :)

Exista un site, exista PM, te astept sa ma contactezi pe oricare din ele sa nu poluam topicul aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la volvo si a mai testat-o odata si nimic la valva ,dar a gasit furtunul de la intercooler spart.

Totusi o sa schimb si valva dar nu mai lamurit cu valva (daca e noua )?

Exista un magazin online? Trebuie sa imi cumpar furtun si nu am gasit nicaieri.

Ar trebui sa iti cumperi furtun si apoi sa verifici etanseitatea traseului de aer de la filtru pina la turbina.Apoi trebuie verificati parametrii turbinei in sarcina si pe loc.Dupa asta te legi de erori daca le ai..Ai 1.6D?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca m-am obisnuit cu s40 2012 de1,6d. Si cand ma urc in masina mea parca nu trage .

Am sa schimb si furtunul si valva de la Caller. Cum facem cu trimisul? Ai cumva si furtun de vanzare? Pt ca in Brasov nu gasesc.

Cum sa te contactez mai exact? PM?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, te rog da-mi PM cu seria de sasiu si ce piese ai nevoie. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now