Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

AdiP

Cumpar clipsuri pentru fixare prag exterior

18 posts in this topic

Salut

Asa cum scrie-n titlu, am rugamintea la cei care au disponibilitate/cunostinte sau dorinta, sa ma ajute sa intru in posesia clipsurilor ce prind pragul exterior de plastic, respectiv modelele din imaginile de mai jos :

post-1117-0-79710700-1348391476_thumb.jp

post-1117-0-30981100-1348391575_thumb.jp

Am 6 bucati din varianta alba, insa fiecare din ele are cate o ureche rupta, iar cu trei urechiuse, prinderea este mai mult decat precara si provizorie.

Am gasit pe E-bay clipsurile albe, insa caile netului imi sunt prea incurcate pentru a incerca eu insumi o comanda.

http://www.ebay.co.u...=item2a229c98f8

Pentru clipsurile negre am gasit un topic pe forum deschis de Roberto, insa este din 2010 si cred ca e cam tardiv sa pun aceasta intrebare acolo.

Prin urmare, daca careva din voi ma poate ajuta (contra cost evident) sa cumpar ambele modele de clipsuri, atat eu cat si badogul meu ramanem profund indatorati.

Multumesc anticipat pentru orice raspuns.

Adi

post-1117-0-79710700-1348391476_thumb.jp

post-1117-0-30981100-1348391575_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur mai ai an eu in stoc clipsuri albe dar trebuie sa scormonesc dupa ele in "cutia cu maimute".

Revin Luni cu un raspuns.

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, raman pe receptie.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa le caut si eu, undeva in trecut le vazusem intr-o punga, daca le mai gasesc ti le trimit :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca aveti in plus, ma abonez si eu la cateva.Mersi fain.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Roberto pentru interes, poate o sa am noroc sa le gasesti pe cele negre.

Astept semn, atat de la tine cat si de la Midnight C. in legatura cu celelalte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clipsuri negre gasiti in magazinele Norauto (au mai multe marimi, posibil si alte modele) sau in magazinele cu piese de motociclete! Pretul pleaca de la 8-9 lei pe cutie (cam 20-30 bucati)!

http://www.norauto.ro/index.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am gasit pe cele albe, le-am luat odata de mult cu 5 lei bucata, cu 5 lei le si dau... Atentie mai am doar 5 bucati !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok Midnight, 5 bucati suna perfect; jumatate din problema e rezolvata cu ele. O sa iti trimit un PM cu numele si adresa mea, urmand ca modalitatea trimiterii clipsurilor sa o stabilim de comun acord.

Inca o data,un mare MERCI de la mine.

Trag speranta ca si Roberto sa ma ajute sa rezolv si cealalta jumatate a "necunoscutei" mele.

@rocka

Merci pentru idee si link; din pacate insa, solutia propusa nu e viabila. Am incercat cam 4 variante de clipsuri (inclusiv de Logan) insa nici unul nu avea o prindere precisa si n-as vrea sa risc sa-mi infig pragul in parbrizul cuiva datorita unei prinderi imprecise.

Multumesc oricum pentru idee si disponibilitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nicio problema Adi, o sa incerc sa le pun la plic la Posta Romana, doar sa nu faca "aripi" pe drum pe la altcineva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok M.

Sper sa nu fie vre-un bautor de RedBull care sa se aseze in calea pachetelului si sa ii dea "aripi" .

@ daann

- You freakin' me out, man ! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chill man, just kidding ;)oricum..momentan nu am masina, asa ca..as avea doar niste clipsuri:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai gasit 4 buc si inca vreo 7 alt model, daca le doresti da-mi o adresa si iti pun un plic la Posta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc si tie Roberto.

Se vede treaba ca (virgula) cu putin noroc, la sfarsitul saptamanii viitoare masina va fi iar "simetrica" vizual, asa cum i se si cuvenea. :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clipsurile albe au ajuns.

Inca o data multumesc Midnight pentru ajutor, bunavointa si disponibilitate. :77:

Ramane sa ajunga si clipsurile negre de la Roberto si in weekend imi fac iar frumos badogul.

- Yeee !! :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea are iar simetrie la nivelul pragurilor :hello2:

Din pacate, clipsurile negre nu s-au potrivit, gaurile din tabla pragului fiind mult prea mari pentru diametrul clipsurilor. Uitandu-ma la prinderea pragului de pe partea opusa, suspectez existenta a inca unui element plasticos, care face jonctiunea intre gaura pragului si clipsul de plastic negru; element plasticos pe care, evident, nu l-am avut.

Am rezolvat insa altfel, prinderea fiind facuta cu ajutorul a 5 holzsuruburi introduse in dibluri cu mustati inelare si care prin infiletare se deschid suficient de tare pentru a obtine fixarea dorita de mine.

Fara a vrea sa supar pe nimeni, doresc sa subliniez ceva pentru cei care vor dori sa isi desfaca singuri pragurile sau pur si simplu doar se ocupa de dezbembrari :

- Nu mai trageti fratilor de praguri pana rupeti clipsurile, desprinderea pragului e extrem de simpla si nu necesita decat atentie, putina bunavointa si maxim 10 minute de lucru. E nevoie doar de o surubelnita cu cap stea (diam.0.8/1.00 mm) si de o cheie de 10. Tot ansamblul culiseaza spre fata, in felul asta vine pragul jos usor. Prinderea inapoi se face la fel de simplu, potrivind clipsurile albe pe pozitie si apasand usor cu mana pe prag, pana face "clang". ;)

Salvati in felul asta ambele modele de clipsuri, ce nu prea se gasesc pe toate gardurile si ii scutiti de batai de cap pe cei care va sunt potentiali clienti.

O sa incerc sa fac un mic tutorial ce va implica si niscaiva poze, pentru a fi mai pe inteles sau poate de ajutor celor interesati de operatiunea descrisa mai sus.

Multumesc inca o data atat lui Alex cat si lui Roberto pentru interes si mai ales bunavointa in a ma ajuta.

Se poate inchide topicul, multumesc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites