irina_f

Obiect neidentificat

14 posts in this topic

Salut,

M-am hotarat sa fac ordine in balcon si am dat peste niste obiecte neidentificate ramase de la vechiul proprietar al apartamentului.

Printre multe sticle ce pareau sa aiba ulei de masina folosit si alte artefacte, am dat si peste urmatorul obiect:

post-199-0-21934900-1348589527_thumb.jpg

post-199-0-74287200-1348589596_thumb.jpg

post-199-0-96189000-1348589795_thumb.jpg

Pe el scrie ALC. 9 -1300 S si 08.78.

Stie cineva ce este?

Edited by irina_f

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare un amortizor spate de Dacia 1300.
;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce râzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raul, sterge te rog subiectul cu totul ca vad ca sunt luata in ras daca nu cunosc mecanica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai liniştită, că nu de tine râde, de asta sunt sigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce râzi?

De ironia si de cunoasterea situatiei.

Si eu am dat peste un injector de VW care se vinde cu 24 milioane dar il pastrez bine merci, pentru ca nu se strica, si nimeni nu il cauta. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Norocoşilor, eu, în apartamentul pe care l-am cumpărat (nu acum, mai demult), când am schimbat uşile, n-am găsit decât mucurile de Carpaţi ale clasei muncitoare a Epocii de Aur, zidite pe lângă tocuri... încă se mai vedea cum hârtia se impregnase cu salivă... ;D

Şi, totuşi, revenind on topic, ce e ăla? Îmi confirmă cineva supoziţia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am gasit: bord, scaune, portiere, hayon, capota... toate complete si aratoase dar nu intruneau nivelul de echipare de la a mea si au sfarsit la gunoi (nici macar la reciclare). :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E din 78, daca 08.78 inseamna data fabricatiei. Oricum seamana bine cu cel din link.

Am mai gasit un amortizor pe care scrie ALC. 9 -1300 F si 08.78 . Asadar o fi 1300 s - spate si 1300 f - fata.

post-199-0-59866200-1348598533_thumb.jpg

post-199-0-11389200-1348598373_thumb.jpg

Edited by irina_f
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oho, ai acolo doua telescoape de Dacia 1300 (cel cu disc este pentru puntea fata); doua delcouri cu pompele de avans vacuumatic; o nuca de schimbator precum si doua ceasuri (rally) de presiune ulei si temperatura apa - la mare moda prin anii 80.

Mai vad o "lulea" (chestia de plastic neagra cu un contact lateral) si parca si un platou platini sau mai degraba garnitura intre el si corpul delcoului.

Daca ai vre-un vecin ce inca mai poseda Dacia, il poti fericii cu piesele respective.

Sau le mai depozitezi pentru inca 15-20 de ani, perioada in care valoarea lor intrinseca va creste negresit, devenind veritabile collectable items pentru pasionatii de "istorie auto".

Glumeam, binenteles.

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi AdiP de inventar.

Vecini cu Dacia 1300 nu am, in plus nici nu stiu daca sunt functionale.

Ceasurile imi plac, o sa le gasesc o functiune decorativa. Cu restul nu stiu ce sa fac, probabil la gunoi..

Piesa asta nu am inteles ce e: post-199-0-34011600-1348602500_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot un delcou pare a fi.

Cred ca e pentru alt model de masina insa se distinge locul unde intra luleaua pe ax (acea taietura in ax) si parca acele tevi micute si subtiri par a fi locurile unde se aseaza platina.

De altfel, se distinge si patratul de pe ax, cel care ridica platina, putem deduce ca era tot pentru un motor cu 4 bujii deci 4 pistoane.

Dedesuptul placi ar trebui sa mai aiba niste greutati centrifuge care dadeau avansul. Au niste arculete si inspira la contragreutatile de la sondele de petrol :P

Eu as pastra un delcou, eventual cumperi si luleaua, platina si un capac + fisele sa fie totul complet.... in amintirea vechilor dacii :)

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now