agsabin

ploua in volvo ...

11 posts in this topic

salut ,

am stiut cand mi-am luat Volvo-ul dupa starea deplorabila in care arata saracu ca o sa am o gramada de probleme si lucruri de rezolvat ... dar partea cu plouatul in el , mi se pare de domeniul ...Daciei ...

inainte se infiltra apa prin stopul care nu mai era perfect etans ... asta am rezolvat-o, dar acum cand a plouat serios mi-a intrat apa in portbagaj , care s-a scurs pana in spate de baltea ... si asta nu e ok ...

plus ca s-a infiltrat si apa in locul pasagerului ...

recunosc ca am mai avut o problema similara cu Meganul din 2006 la care daca nu ii schimbai la timp filtrul de polen si se imbacsea si se umplea de frunze... la ploaie refula cu succes ... insa desi am AC, nu am gasit pe nicaieri nici un filtru care sa poate fii schimbat ...

a mai patit cineva ? o idee ? vine sezonul "delicat" , si parca vreau sa folosesc masina , nu sa o tin in garaj ... asa cum e ea ...

multumesc ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot pe la stopuri :evil6: .pe acolo intra apa si ajunge la pasager.ady2727 a avut dreptate.in rest nu ai ce sa-i faci. va trece peste sezonul delicat cu succes. daca ai termostat cum trebuie :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai rezolvat stopurile si tot curge, da mocheta din portbagaj la o parte si verifica atent pe langa oala stanga/dreapta. La mine, in primavara a cedat acolo de la rugina si intra apa gramada. Poti incerca sa montezi un carenaj din plastic, ar trebui sa fie suficient.

Share this post


Link to post
Share on other sites

probleme cu rugina nu are ...

ma gandesc ca poate intra peste garnitura, sa nu mai etanseze cum trebuie cu portbagajul ...

dar la interior la pasager in fata, chiar nu stiu de unde vine ... ca nu poti sa stai cu apa prin bord ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:laughing7: si la mine a intrat din spate pana in fata

masina a fost parcata aiurea si s-a dus apa acum cateva luni pe prtea dereapta spate fata de inotai''partea stanga uscata!!! a scos-o sotia cu prosoape,carpe etc.. problema nerzeolvata''' parchez masina orizontal sa scap de balamuc....uneori ma gandesc sa o pun in bolo :iroc: boc'' asta este intra prin spate pe la stopuri .i-am pus purfix ,dar mai intra pe undeva???antena cu siguranta'' si altuneva nu mai stiu''.acum buba este ca nici nu mai incalzeste'''de azi cand i am schimbat antigelul in loc de 5 litrii mi au intrat 4 litrii si caldura ioc'',in vasul de expansiune am un soi de spuma neagra,imediat s-a inegrint noul antigel''nu stiu ce mama masii mai are, mi s-a luat de ,,elodia''.Tot Adi poate stii ce defecte ascunse mai ascunde coana elodia''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Cenusa" in vasul de expansiune si antigelul care isi pierde culoarea rapid, sunt simptome clasice de por astupat cu solutie "stop leak". E posibil sa fie si garnitura de chiulasa arsa, dar as alege asta ca ultima varianta posibila.

...Agsabin nu binevoieste sa imparta cu noi rezultatele sfaturilor, deci putem numai intui. Cand ai ca rezultat nici ba, nici da, cam greu sa mai dai alta solutie...

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

adi ... rezultatul e ca.... ploua :)

si banuiesc... e singurul lucru din spate care a ramas neatins de silicon ...respectiv... garnitura de la luneta spate.... daca o izolez si p'aia si tot mai intra apa, de sus ... pe cuvant ca ma las de meserie, inseamna ca volvo-ul meu are tabla cu permeabilitate ... sporita !

am siliconat inclusiv garnitura care inconjoara rama portbagajului .... cu stopul sa rezolvat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut si eu 460 timp de 5 ani,dar nu imi intra apa in ea sau la stopuri si nu am umblat niciodata la stopuri sau la chedere

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut si eu 460 timp de 5 ani,dar nu imi intra apa in ea sau la stopuri si nu am umblat niciodata la stopuri sau la chedere

lucky ... you ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am observat cand am ridicat mocheta in fata ( pasager ) ca am si acolo apa ... dupa ultimele zile cu ploaie ...

pe cuvant ca nu ma deranjeaza toate defectele mecanice pe care le are in comparatie cu acesta ...

de unde poate ajunge apa in fata ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

corect Adi stop leak este de vina am bagat acum ceva tipmcu ani in urma doua tuburi pentru ca pierdea apa dar nu se vedea pe unde,doar pe la pompade apa in timpul mersului pe loc nu scapa.inlocuit pompa si rezolvat dar repercursiunile stop leak apar ulterior in timp,acum cred ca din aceast acauza nu mai baga nici caldura s-a dpus in calorifer,dar dupa ce i am facut o spalare cu calgon asa cum am citit pe forum si-a mai dat drumu...la circuit.

iar pentru agsabin incearca sa lasi masina parcata pe loc drept nu pe borduri,daca se poate in bolo....boc''.la mine intra pe la antena iar in timpul mersului posibil sa intre pe la aerisirile din portbagaj

si vezi ca daca s-a umblat la ea mai are 2 dopuri in lateral daca dai bara spate jos vei vedea la mine unul lipsea,de la inlocuitul arcadelor spate,stopuri daca nu mai au garnitura,sunt multe chestiute care se leaga foarte multe,uneori ploua pe bancheta,nu era pus cum trebuie ornamentul din spatede la capitonaj.are multe bubite''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now