cristianc

Volan pe dreapta

8 posts in this topic

Am gasit nenumarate masini cu volan pe dreapta mult mai ieftine decat celelalte.As vrea sa stiu daca este dificil de condus ,la noi,o astfel de masina.Cateva S60 de plangi cand vezi cum arata-daca nu au ceva probleme ascunse(motor,cutie).Preturile sunt apropiate si de aceea cred ca ar fi o coincidenta prea mare sa fie toate cu probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dificil de condus este si bicicleta daca nu te "pricepi" la condus,nu trebuie decat sa incerci asta singur.....si preturile sunt mult mai mici decat cele cu volan normal,nu inseamna neaparat ca au defectiuni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In oras mai merge, la drum lung nu as iesi cu volan pe dreapta, imagineaza-ti numai cum faci o depasire (sau nu faci depasiri deloc). Acum o saptamana sau doua am vazut la stiri un accident teribil provocat de unul cu volan pe dreapta, intr-o depasire. Ciudat totusi, din cate stiam eu nu ai voie sa le inscrii definitiv in .ro, si totusi am vazut recent una prin oras cu numere normale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am 2 prieteni cu masini cu volan pe dreapta, timpul de acomodare e de cateva zile, maxim 2 saptamani. Singurele momente dificile in depasiri sunt pe sosele cu 1 banda/sens, cand tre sa treci de un tir. Dar si atunci, daca nu esti genul de tolomac ce se baga in fundul tirului(de unde nu vezi nimic nici cu volan pe stanga) te orientezi usor, vezi ori prin dreapta tirului, ori iti pui statie, sau de ce nu o camera de marsarier in oglinda stanga:P.

Se inmatriculeaza permanent in tara fara probleme, trebuie doar sa vezi ce faci cu farurile la rar (reglaj pt dreapta daca au asa ceva, schimb temporar sau permanent de faruri).

Eu am condus, in oras e fix aceeasi chestie indiferent pe ce parte ai volanul. Primul instinct a fost intr-adevar sa caut schimbatorul in buzunarul usii, dar dupa 5 minute de acomodare esti ok. Daca iei una automata, cu atat mai mult:P

E mai usor la parcari :)) dar e derutant pt soferii carora le dai prioritate din curtoazie, ca ei se uita mereu la pasagerul din stanga, unde ar fi in mod normal soferul si tu dai din maini ca o curca beata degeaba din dreapta sa treaca :))

Daca dupa cateva luni tot nu te acomodezi, o dezmembrezi si recuperezi mare parte din bani rapid, poate faci si un mic profit si iti permiti apoi una cu volan pe stanga ;)

Daca esti un sofer cu capul pe umeri nu vei avea si nu vei crea probleme cu o masina cu volan pe dreapta. Un teribilist poate provoca accident si de pe bancheta din spate, nici nu trebuie sa fie la volan.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ramas impresionat de un S60 cu un motor pe benzina de 2000cc din 2004.Cred totusi ca o sa incerc sa conduc inainte una sa vad cum este,nu pentru ca nu m-as putea acomoda dar daca nu-mi place...Vremea teribilismului mi-a trecut si aceasta masina este ELEGANTA de aceea m-a pus pe ganduri(si m-am saturat sa bag bani in V40 pe care il am cu toate ca acum am cam ajuns la"decenta"cu el).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conduc 4 ani si un pic un S40 2.0D cu volan pe dreapta. In oras nu simt diferenta, in afara localitatii e drept trebuie sa fii putin mai atent la depasiri in special de masini mari (tir, duba) trebuie sa recunosc ca puterea masinii ajuta in situatia asta. De multe ori poti sa te asiguri temporar si prin dreapta masinii din fata, dar trebuie sa fii foarte atent cand iesi sa depaseste sa nu fi fost o masina intr-un punct mort si sa dai nas in nas cu ea ... Ca sa te asiguri in fata la depasiri nu trebuie sa iesi foarte mult cu masina pe banda cealalta, e deajuns daca pisti putin axul drumului ceea ce din puntul meu de vedere e cat se poate de sigur...

Daca esti in general predispus la imprudente la volan nu recomand o masina cu volan pe dreapta. Daca ai in genera un stil prudent de a conduce poti sa te bucuri de o masina cu volan pe dreapta linistit.

S40-ul are in far niste parghii care modifica fascicolul asimetric de pe dreapta pe stanga deci eu nu am fost nevoie sa imi schimb farurile pentru inamatriculare.

Daca mai ai nevoie de detalii intreaba-ma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru detalii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare. eu conduc ce vre-o 2 luni aici in Irlanda o masina din tara cu volanul pe stanga si am parcurs deja 18.000 km si nici cea mai mica nu am avut in afara de(cum ziceau si colegi mai in sus) partea cu depasirile. in special in oras nu face nici o diferenta in trafic sa ai volanul intr-o pare sau in alta. desi in Romania se conduce mai agresiv si soferi nu sunt lafel de respectosi in trafic alta problema nu ai avea.

TOTUSI: ca idee daca o sa iti iei pana la urma ceva cu volan pe dreapta si vrei sa il muti pe stanga stiu o firma din judetul Mures care cu 700(exemplu la un Mercedes Sprinter) iti muta volanul pe stanga cu piesele lor, dai 700 si masina si te duci dupa ea fara sa te mai doara capul de altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now