mihai76

sfat achizitie v40

20 posts in this topic

buna seara.sunt nou pe acest forum si vreau sa mi achizitionez o masina undeva la 3500-4000 euro,dar ...problema este ca nu stiu ce sa aleg dintre;volvov40,mondeo.,skoda octavia,sau pasat,toate pe benzina 1.8i,an fabricatie 2002-2003.

I-mi place foarte mult volvo dar m am cam speriat de intretinere am auzit ca este scumpa si vreau un sfat de la cei care poseda aceasta marca.

Vreau in primul rind sa stiu daca piesele sunt mai scumpe decat la bmw,audi,mercedes?Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Info's

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. iti pot oferi un s40 t4 din 99. pret 2700 euro. masina o dau pt ca trebuie sa fac zilnic 70 km la lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut merci de oferta eu vreau ceva pe benzina1.8 la v40sau 16 la s40 an 2001-2002

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare m am hotarit pina la urma intre mercedes c180,an 1999-2000si volvo s40 an 2002 1.8.

am ales volvo ,azi am dat banii 3000euro +700e adusul din germania,sper saptamina viitoare pe joi sa am masina

am totusi de ales intre un s40 2001 ,1.8 107 000km,si aer conditionat manual ,fara scaune incalzite si un s40 2002,cu 197 000km ,full.climatic,scaune incalzite.faruri negre,mentionez ca primul este 2600e iar cel de al doilea 3000e voi ce sfat i mi dati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sint colegi indeajuns de experimentati ce te vor ajuta cu sfaturi privind S40 ,care este o masina fiabila pe segmentul sau. Alegerea in mare ai facut-o dar parerea mea este ca trebuia sa analizezi mai bine Ford Mondeo ghia de 1.8 sau 2l.O masina reusita din foarte multe puncte de vedere fiind vorba de benzina.Daca te rezumi strict la bani fix 4000E deh, sa ai noroc si bafta ,ce sa iti zic.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mihai76 cumpara masina care e mai intretinuta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu recomand 1.8 GDI, este super hiper economic motorul pt anul masinii iar daca gasesti una cu ceva dotari este exceptional .

Daca vrei senzatii tari iti recomand T4, costa ceva bani masina dar merita . Consumul insa este aberant de mare . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai, uita de Ford si in general, nu-ti lua niciodata masina care incepe cu "F" !

Alege masina cu mai putini kilometri la bord, daca esti sigur ca sunt reali. Altfel, oricum e o loterie atunci cand nu cumperi de la un prieten, ruda, vecin...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai, uita de Ford si in general, nu-ti lua niciodata masina care incepe cu "F" !

Alege masina cu mai putini kilometri la bord, daca esti sigur ca sunt reali. Altfel, oricum e o loterie atunci cand nu cumperi de la un prieten, ruda, vecin...

Cine te-a mintit?

Nu mai da oamenilor informatii eronate, ca nu ai dreptate!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un client care a avut prima data un Fiat, o belea de masina si apoi a dat o caruta de bani pe un Ford Mondeo nou nout, cu care a stat doar prin service. Si o Dacie era mai fiabila.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

OFF-TOPIC:

Marius, de ce vorbesti fara sa stii??? Asa , tot din auzite, volvo sunt foarte scumpe si la cumparat si la intretinut, cand de fapt costa cam la fel de mult (vorbim de intretinere) ca alt automobil de clasa lui.

Nu-ti lua masini al carui nume incep cu "F"??? Esti tare amuzant. Ferrari este deci un jaf ca numele ii incepe cu "F"....

Ai avut vreodata un Fiat? Am avut eu unul de care am fost foarte multumit. Nevasta si cumnatul au si ei fiaturi din 2001 si sunt foarte multumiti de ele... Vrei sa-ti zic cat costa intretinerea sau reparatie la un fiat???

Si cu Fordu' ce ai? Iar aberezi fara sa fii in cunostinta de cauza. Este o masina foarte buna cu chichitele ei, ca oricare alta de altfel. Asta ca sa nu mai zic ca a existat o perioada in care ford a "furat" tehnologie si multe altele de la Volvo... Deci si unele forduri sunt volvo in alte toale...

Avand in vedere ca vorbim de masini second conteaza foarte mult istoricul lor, cat de bine au fost intretinute, pe ce drumuri au circulat etc...

Si vechiul meu volvo as putea spune ca a fost un jaf avand in vedere ca i s-a bulit cutia de renault... pe masina volvo. De asta ce zici???

ON-TOPIC:

Ford mondeo cu motor de 1.8 nu se merita, este prea mic motorul pentru greutatea caroseriei. Cu motorul de 2.0 aspirat este alta treaba.

S40 cu motor de 1.8 benzina este o alegere buna.Daca are si cutia de volvo cu atat mai bine. Vorba lui Bogdan G- motorul de 1.8 gdi este foarte economic daca stii cum sa mergi cu masina. Iti recomand sa-l iei pe cel din 2002, chiar daca are mai multi km, tind a fi mai reali decat la cel cu 107.000.

Nu o sa fii dezamagit de masina daca o sa ai grija de ea. Este o masina foarte frumoasa ca design (sper ca are eleron, crede-ma ca o schimba total), incapatoare, cu optionale de bun simt, iar motorul daca este bine intretinut te tine mult si bine. Are hibele ei, cum ar fi rezistenta/tranzistorul de la aeroterma , dar exista solutii, si nu scumpe.

Bine-ai venit in familia Volvo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, nici Ferrari nu il sfatuiesc sa-si ia, caci nu are ce face cu el in România. Cat despre Ford, in America e Dacia saracului. Iar in Europa, Fiat cred ca e sub Dacia ca fiabilitate.

Sunt de acord cu ultima afirmatie : "Bine-ai venit in familia Volvo!"

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, nici Ferrari nu il sfatuiesc sa-si ia, caci nu are ce face cu el in România. Cat despre Ford, in America e Dacia saracului. Iar in Europa, Fiat cred ca e sub Dacia ca fiabilitate.

Sunt de acord cu ultima afirmatie : "Bine-ai venit in familia Volvo!"

Cand spui Ford, la ce te referi ca este jalnica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare sunt fericitul posesor al unui volvo s40 an 2002 ,1783 cm ,interior impecabil,exterior la fel fara pic de rugina,dar in schimb am niste defecte:

1-carait in timpul mersului cu intreruperi

2-becul cu service aprins la bord

3-tacanit parca tacheti

cel care mi a adus-o mi a aratat cureaua de distributie vare era putin crapata si mi a spus ca,caraitul este de la o rola:urmeaza un tester si sa schimb distributia si uleiul cu filtru

AJUTOR HELP multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit pe forum!

Mihai, incearca sa postezi intr-un topic separat. Aici se vorbeste de altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi exprim si eu parerea .. Daca mai ai nevoie .. Fiind posesor al tuturor celor 3 marci , ma pot exprima usor :

Daca vrei ceva spatios , elegant dar cu un consum mare si o intretinere mai scumpa mergi pe V40 sau Mondeo , iar daca vrei ceva cu un

consum mic si o intretinere ieftina ( chiar sunt ff ieftine pisele fata de cele 2 ) dar cu un spatiu si o eleganta considerabil mai mica , mergi pe Octavia

Acum , totul depinde de ce iti doresti tu .. Cauta o masina cat mai intretinuta .. Conteaza f mult :)

Am citit acum mai cu atentie si am vazut ca ai ales Volvo !

Sa il stapanesti sanatos :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am ales si eu tot volvo doar ca am avut ghinionul sa nimeresc unul mai forjat, cu motorizare de la renault,la unmomentdat am vrut sa il schimb am gasit fiat punto din 2004 in italia la doar 300euro dar am considerat ca e prea mic,am vrut sa schimb cu megane tot model lung dar sincer prefer volvo e masina de care mam indragostit,spatioasa frumoasa si utila grozava pentru familie dar si pentru lucru sincer am vazut modele ca al meu si avea geamuri fumurii jenti de aliaj albe si grila de fata cu patratele e super poate concura cu audi si bmw plus confort maxim, eu sincer iti zic ca ai facut o alegere buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

pur si simplu si eu sunt foarte incintat de ea,azi am scos o la drum lung,i am dat 170 la ora si merge super,dar mai am o problema cu variatorul de la distributie si sper sa gasesc un mecanic bun sa o rezolv.

ai facut o alegere foarte buna sa o stapinesti sanatos fara incidente

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now