Sign in to follow this  
Followers 0
icarus86

Anvelope iarna C30

17 posts in this topic

Salutare !

Dat fiind ca se aproprie sezonul rece, incep sa ma uit in stanga si-n dreapta de anvelope de iarna. Brand-ul meu de suflet este Nokian, insa nu sunt foarte sigur in privinta dimensiunilor.

Masina a venit din fabrica cu anvelope 205/50/17 pe jante 7Jx17.

In manualul de utilizare mai sunt indicate urmatoarele variante:

- 195/65/15 pe jante 6Jx15

- 205/55/16 pe jante 6.5Jx16

- 195/60/16 pe jante 6.5Jx16 cu mentiunea "Winter tires"

Personal as merge pe ultima din cele trei variante, insa nu sunt sigur.

De asemenea, prezoanele sunt 5x108, corect ?

Multumesc in avans !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele de 195/60/16 sint ceva mai inalte in talon dar cam scumpe pe cind 205/55/16 sint cele mai banale si de gasit, comercial vorbind.Sau daca vrei cel mai economic 195/65/15 tinind cont ca ai discuri de frina mici.Pe zapada este bine sa ai cauciucuri cu latime ceva mai mica decit cele de vara.Cam asta este parerea mea ,alegi ce crezi. :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns.

Nu am reusit sa gasesc 195/60/16 decat cu 89H, pe cand in manual este indicat minim necesar 90H. Nu stiu daca se aplica si pentru anvelopele de iarna, dar din acest motiv parca as merge mai degraba pe 205/55/16 cu 91H. Pretul este acelasi pentru ambele variante (aprox. 115 CHF per anvelopa).

La magazinul-ul de anvelope de aici mi s-au pus in vedere urmatoarele aspecte:

- Sa ma asigur ca producatorul imi permite sa folosesc jante de otel. Din ce am vazut in oferta Volvo, ei propun anvelope de iarna tot cu jante de aliaj. Deci am voie sa folosesc jante de otel ?

- Sa nu montez roti de dimensiuni mai *mici* decat cele cu care vine masina din fabrica. Pai eu avand pachetul R-Design am primit 205/50/17 din fabrica, deci sunt obligat sa iau anvelope de iarna de aceeasi dimensiune ?

Va rog dati-mi un sfat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti folosi orice anvelopa e mentionata in cartea de identitate a vehicolului. Nu vad ce restrictie ar avea jantele de otel, cat tim au un offset adecvat astfel incat sa nu atinga etrierul in ele. Nu cred ca faci curse sa incingi franele in asa hal incat sa conteze diferenta de ventilatie dintre jante de otel si cele de aliaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai nevoie de un indice tractiune cat mai apropiat de greutatea masinii ( masa maxima autorizata). In cazul unui c30 este peste 90.

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce treaba are intrebarea cu topicul?

Pune intrebarea in topicul/sectiunea potrivita!Mai multa atentie pe viitor.

Sent from Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. Am deocamdata doua variante:

- Volvo Bern recomanda Continental pe 15", la pretul de 225 CHF per roata (inclusiv janta de tabla)

- De la o firma specializata pe anvelope pot cumpara Nokian pe 16", la pretul de 185 CHF per roata (inclusiv janta de tabla)

Revin cu pareri dupa ce le montez si mai ninge o tura :)

Mersi mult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am montat si gumele de iarna - Nokian WR D3, dimensiuni 205/55/16 91H.

Aseara am condus pe zapada + gheata cu cele de vara si a fost ... o experienta pe care nu vreau s-o retraiesc niciodata si pe care nu o doresc nimanui. Sa ai sub tine 1.5 tone si sa simti ca nu le poti controla ... brrr ...

O sa revin cu pareri despre Nokian daca vreti, vad insa ca pe aici lumea prefera Continental, dar sper ca am ales bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am montat si gumele de iarna - Nokian WR D3, dimensiuni 205/55/16 91H.

Aseara am condus pe zapada + gheata cu cele de vara si a fost ... o experienta pe care nu vreau s-o retraiesc niciodata si pe care nu o doresc nimanui. Sa ai sub tine 1.5 tone si sa simti ca nu le poti controla ... brrr ...

O sa revin cu pareri despre Nokian daca vreti, vad insa ca pe aici lumea prefera Continental, dar sper ca am ales bine.

Am un prieten in Leuven si din pozele postate pe facebook am vazut ca nins. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am promis acum mult timp ca revin cu pareri despre Nokian WR D3. Iata notele mele, pe o scara de la 1 la 10, unde 10 este "perfect". O precizare : pentru zapada / uscat am considerat viteze de mers adecvate conditiilor respective (deci mult mai grijuliu pe zapada decat pe uscat).

- plecat de pe loc, zapada : 9

- franat, zapada : 8

- viraje, zapada : 6

- plecat de pe loc, uscat : 8

- franat, uscat : 9

- viraje, uscat : 6

- consum : 10

- zgomot : 8

Aceleasi Nokian WR D3 pe Mitsubishi ASX par sa se comporte similar (poate o idee mai bine datorita dimensiunilor mai mari).

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Avand in vedere ca iarna se apropie, as vrea sa nu umblu cu jantele de 17" iarna. Vreau sa cumpar jante de tabla, dar in manualul masinii inteleg ca merg doar jante de 16", 17" sau 18" pentru motorizarea 2.0d. 15" pt 1,6. As vrea sa stiu, daca chiar e asa (presupun ca da) dar curiozitatea mea este, de ce? sunt discurile mai mari la 2.0d, sau etrierele si nu incape janta de 15".

Multumesc

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discurile sunt pe 3 dimensiuni pt 3 motorizari diesel si cu echivalent la benzina

. Dar la d5 scrie minim 16.5 si merge 16 ... nu prea inteleg care e faza cu 16.5 ??

Ar trebui sa incerci o janta de 15 sar putea sa incapa mai ales daca e de otel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sunt altfel de etrieri si discuri fata de 1.6i/D.La fel cum difera fata de D5.Nu cred ca incapa 15" pe 2.0D. Eu unul nu am vazut niciunul cu motorizarea asta si jante de 15".Daca pui 16" e suficient pentru iarna.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca sunt 3 dimensiuni: 280 pe 1.6, 300 pe 2.0 (/D3), 320 pe 2.4 (D5). Ramon spunea ca lui nu ii incap jantele de 16, iar el are discurile de 320 (la S40, ce-i drept).

Mie la D3 (D5 2.0) imi incap jantele pe 16, dar nu si pe 15.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am 320 si incap la limita de 16 dar de otel. De alu nu am incercat deaia ma gandeam ca ar incape 15 la 300

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am de 300 pe 1.6 si jante de 17.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic..

278 mm =S40/V50/C30 .1.6D

300mm = 2.0D

320mm = D5

302mm =S70/V70/XC70/850 T5

305mm =S60T5

315mm=Xc90

336mm=xc90

Asa in linii mari din ce imi aduc aminte.Se poate corecta ,eventual completa .La modelele noi este tot asa de principiu insa nu mi-am incarcat memoria , pe clase.Este vba in principiu de masa masinii pe trenul fata ,plus si puterea masinii si in functie de acestea se adopta sistemul de frinare corespunzator,eficient si sigur.

Edited by V50Saphir
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0