opus

Masina buna si un sofer bun....

17 posts in this topic

Pff, cum frast a scos 500 CP si 700 NM cuplu din motorul de 2.3, in orice caz it rocks. Sunt in 5 sau in 4 cilindri motoarele pe 740 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare mie,sau ii putin "slabuta" la partea de siguranta?  ??? Totusi cred ca e normal,la asa putere,avand in vedere anu' de fabricatie al masini,sa nu prea aiba! Oare cum ar "face" un 850 T5 cu o asa putere...?  ???  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un 850.. chiar de a-r avea 2000cp ::)...a-r sta si s-ar uita.....850 fiind fwd.....si chiar de o o fi awd tot nu e pt drift :3some: .....in rest cuvantul " slabuta" nu i-l gasesc la nici un  capitol din dictionarul Volvo...indiferent de an si referire la cp,viteza.....bang......crezi ca ceva fabricat ieri ,cu 500 cp si 50 airbaguri la viteza f mare te ajuta prea mult la un impact.....organele interne nu tin cont de airbag.....gata cu morala  sa ne vedem la o bere....acum cat mi-e 850-ul la servis :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 cilindri,16 valve, dublu ax cu came, ce pot sa zic..........wow pt ce a reusit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un 850.. chiar de a-r avea 2000cp ::)...a-r sta si s-ar uita.....850 fiind fwd.....si chiar de o o fi awd tot nu e pt drift :3some: .....in rest cuvantul " slabuta" nu i-l gasesc la nici un  capitol din dictionarul Volvo...indiferent de an si referire la cp,viteza.....bang......crezi ca ceva fabricat ieri ,cu 500 cp si 50 airbaguri la viteza f mare te ajuta prea mult la un impact.....organele interne nu tin cont de airbag.....gata cu morala  sa ne vedem la o bere....acum cat mi-e 850-ul la servis :occasion14:

p.s: nu CRITICAM nimic,eram doar obiectiv,atata tot.....  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

cuvantul " slabuta" nu i-l gasesc la nici un  capitol din dictionarul Volvo...

ati inteles gresit sau poate m-am exprimat eu gresit,scuzele de rigoare,cand ii vb de drift,e OK,  ;D

dar daca am face o comparatie cu un s80 din 2006(cu cele "50 de airbag-uri" ale sale  ;D ),la o viteza de 140 km\h,virand intr-o curba de 130 de grade,care considera-ti ca "ramane" pe sosea?

subiect inchis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt doar fan Volvo.......nici eu nu aveam intentia sa i-ti critic obiectivitatea..... ;):beer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu iubesc volvo  ;D ,inca nu sunt posesor,m-am "inscris" pe forum pentru ca iubesc marca...,dar care orice lucru are si calitati si defecte.Dau o bere la o viitoare intalnire,poate chiar aci,"la noi"!

p.s: sper sa fiu si posesor cat mai repede cu putinta....  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu iubesc volvo  ;D ,inca nu sunt posesor,m-am "inscris" pe forum pentru ca iubesc marca...,dar care orice lucru are si calitati si defecte.Dau o bere la o viitoare intalnire,poate chiar aci,"la noi"!

p.s: sper sa fiu si posesor cat mai repede cu putinta....  8)

La fel, si eu, greu trec lunile cand astepti ceva "maare" asa, ca un S60 :P, credca in primele zile o sa imi iau niste cutii de branza topita Hochland dinacelea triunghiuri, niste conserve de pate cu deshidere cu inel ca la beer, o franzela, plinu', si nu mai dau pe acasa, credca zile intregi ma plimb si bibilesc la ea, :P, da hai ca dam in off-topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de 500 cp din 2,3 litri...

S-au scos 1200 CP din motor de 1,4 litri 4 cilindri, si asta in anii '80... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca e vorba de 2960cmc totusi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now