AdiBurlacescu

Sfat achizitie aparat diagnoza.

33 posts in this topic

Salutare baieti,de ceva vreme ma bate gandul sa imi iau un aparat de diagnoza sau un program pe laptop cu care sa imi scanez masina.De mentionat e ca habar nu am cu ce sa incep,ce model,ce aparat sau firma este compatibila pt masina mea.Va rog,cei care va ocupati cu asa ceva,sa imi faceti o idee despre ce si cum ar trebui sa fie aparatul.Masina mea e un s40 1.9d 102 cp din 11/2001.

P.S Diagnoza o fac doar pt masina mea si nu imi trebuie sa fie super profi doar sa pot sterge erori si sa citesc senzorii motorului in timp real.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei doar pt. motor, te poti orienta catre un PPC sau un PLX Kiwi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar pentru motor deocamdata,pana ma initiez un pic.Am gasit pe un site ceva de la autocom cica e usor de folosit si acopera o gama larga de modele auto.Mersi pentru raspuns. :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe motor nu merg pt ca nu are K-line pe pinul 7 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta nu stiam....doctore dumneata ce imi recomanzi? vreau ca diagnosticarea sa fie si pt airbag si abs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt airbag si abs trebuie o scula profesionala (Launch, Bosch KTS, Delphi DS150, ) sau un DICE clona .

Autocomul de care zici tu este peste 10.ooo lei, tot atat costa si sculele profesionale enumerate de mine mai sus. Vb de scule originale nu de clone, clonele le folosesti cativa ani dupa care softul se invecheste si nu ai posibilitate de update .

Dice clona este cea mai buna varianta DAR trebuie o clona buna iar aia este in jur de 200e + un laptop performant .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate ce culoare are cablajul la DICE-ul tau? Albastru sau verde ?

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare

cit costa un aparat diagnoza volvo s40 ,1783 benzina model 2001-2002,si ce tip sa cumpar,un sfat va rog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna baieti vreau sa va intreb care dintre urmatoarele aparate de diagnoza ar fi cele mai complete, si doi pe care ar fi preferat de voi , vorbesc aici doar de clone(china)altceva nu-mi permit :

- launch CReader VI

-autocom si aici o dilema , care dintre clone : cea rgintie cu bluetooth si cip oky,cea gri cu patru leduri sau cea gri design nou cu , cauciuc la capete

- delphi cu sau fara bluetooth .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"autocom si aici o dilema , care dintre clone : cea rgintie cu bluetooth".De asta am eu si merge binisor .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Argintie vroiam sa spun , dar cred ca e aurie cea cu bluetooth. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

DiCE + VIDA ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

DiCE + VIDA ;)

e mai ok

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Autocom-ul este excelent.

Vida numai daca vrei numai Volvo .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Autocom-ul este excelent.

Vida numai daca vrei numai Volvo .

Ma indrept spre un autocom , cum am si un polo si ca masiana a 2-a , o cam tot schimb .

Multumesc baieti ! :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Âtunci ia un vcds pentru Polonic si un Vida la Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma indrept spre un autocom , cum am si un polo si ca masiana a 2-a , o cam tot schimb .

Multumesc baieti ! :hello:

pentru volvo sa aiba softul minim 2013 .1(modelul mai nou fara bluetooth)

ala auriu cu softul vechi nu stie multe

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Âtunci ia un vcds pentru Polonic si un Vida la Volvo.

Hai ma ... Polonic ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

vw polo = polonic :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Manu, Daca vrei ceva cu adevarat profesional ai nevoie de un Launch, cu adevarat merg pe toate masinile, probleme am gasit numai la Fiat si PSA . In rest BMW, Reno, Range Rover fara probleme .

Totusi Autocom-ul mi-a placut mai mult fiind mai usor de folosit din punctul meu de vedere .

Si Delphi mi-a placut dar fara updateuri nu face 2 bani .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

vw polo = polonic :D

Sa stii ca nici mie nu-mi placea prea mult inainte polo , dar e excelent , eu il am pe cel de 1.9tdi 101cp,merge f bine si nu consuma nimic,in plus cei de la vw au materiale bune in interior si la clasele mici :hello: .

@Manu, Daca vrei ceva cu adevarat profesional ai nevoie de un Launch, cu adevarat merg pe toate masinile, probleme am gasit numai la Fiat si PSA . In rest BMW, Reno, Range Rover fara probleme .

Totusi Autocom-ul mi-a placut mai mult fiind mai usor de folosit din punctul meu de vedere .

Si Delphi mi-a placut dar fara updateuri nu face 2 bani .

Ai dreptate Bogdane , imi place Launch diagun , mai ales ca nu trebuie sa ai laptop-ul cu tine , l-am probat de cateva ori ,inainte am avut si un fiat punto din 2001 1.9JTD si a mers si pe el , dar ma costa cam 200e mai mult ca un autocom , deci ... ma multumesc cu autocom .

Voi cand luati chinezarii de unde le luati ? Eu de pe Aliexpress .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu Launch-ul l-am luat original nu clona si a costat 1800E second hand .

De obicei de pe Aliexpress am luat alte scule dar nu sunt foarte seriosi chinezii astia mai ales daca vrei varianta cea mai ieftina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu Launch-ul l-am luat original nu clona si a costat 1800E second hand .

De obicei de pe Aliexpress am luat alte scule dar nu sunt foarte seriosi chinezii astia mai ales daca vrei varianta cea mai ieftina .

Nu sunt seriosi de fel , si tare suparaciosi , dar ce sa fac au preturi bune , aici pe Spania sunt scumpe rau chinezariile ,atat imi place ca Aliexpress e ca un fel de e-bay de-al lor si iti returneaza banii iar daca ai probleme iti platesc ei transportul ii obliga Aliexpress . Stii cum primesti autocomul tre'm sa-l desfaci sa-i lipesti etichetele si atunci am vazut ca pe piesele autocomului scrie made in japan ,si asta mi.a placut.

post-4045-0-11906700-1393103874_thumb.jp

post-4045-0-48870200-1393103910_thumb.jp

Poze facute de mine .

Eu Launch-ul l-am luat original nu clona si a costat 1800E second hand .

De obicei de pe Aliexpress am luat alte scule dar nu sunt foarte seriosi chinezii astia mai ales daca vrei varianta cea mai ieftina .

Launch-ul cu , care am lucrat eu era clona .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now