nionut76

Up grade sistem audio ( difuzoare)

42 posts in this topic

Salut. As vrea sa stiu parerea voastra referitor la o modificare/ adaugare de boxe audio in masina. Masina este echipata doar cu sistem audio performance (4 difuzoare) si as vrea sa stiu daca as putea urca la un high performance (8 difuzoare). Ma intereseaza sa-i pun tweetere inalte si sa-i pun pe spate acele panouri ce contin difuzorul de bass+ tweeter. De asemenea am vazut intr-o postare de pe C30world ca acele tweetere vin cu niste clipsuri de conectare. N-am dat pana acum fetele de usi jos sa vad cum si ce fel pot conecta acele tweetere la sistemul audio al masinii. Am vb cu colegul MD si mi-a dat un pret la acele capace triunghiulare de langa oglinzile retrovizoare. La mine acele capace sunt plate si nu au perforatiile pentru difozurul tweeter. Pana aici toate bune. Pretul este ok. Problema a venit la pretul tweetere-lor acestea avand pretul destul de piperat si anume 900 Ron/ bucata. Daca aveti idee poate as gasi ceva after market sa se potriveasca in locul acestor tweetere? Ori poate are cineva de vanzare la un pret bun. Se potrivesc si cele de pe s40/v50/c70. Am sa va atasez si cateva poze cu acele tweetere si panourile din spate. Astept pareri si sfaturi si va multumesc anticipat.

post-4736-0-17223100-1352786358_thumb.jp

post-4736-0-81381100-1352786369_thumb.jp

post-4736-0-01491900-1352786389_thumb.jp

post-4736-0-90908000-1352786403_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai nevoie de amplificator pt difuzoare HP sau PS .

Mai bine iei aftermarket si le montezi cu grija iar ca amplificator ai nevoie de unul cu intrare "high level", schimbi toate difuzoarele si ai rezolvat problema auditiei. Ca difuzoare iti recomand Hertz Energy iar ca amplif nu prea ai de ales pt ca ai neaparat nevoie de unul cu intrare amplificata .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Bogdan,multumesc de raspuns. Ce vroiam sa te intreb este ...daca cumpar tweetere originale din dezmembrazi sa zic mai am nevoie de amplificator? Ma gandeam sa pun doar tweetere-le si atat. De inalte am nevoie ca bass este din plin. Ce marci after market au dimensiunea asta de tweeter? Daca ai vreun link disponibil. Nu as vrea sa schimb toate difuzoarele si sa pun si amplificator ptr ca ar insemna o investitie prea mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si ce rezolvi daca pui un tweeter ?

Diferenta intre Performance si High Performance nu este data numai de un tweeter .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si amplificarea asta de unde naiba o pot gasi? Daca numai un tweeter OEM ma costa 900 lei.... As lua tweetere aftermarket dar amplificarea ...chiar nu ma pricep. SI nici la tweeter. Cati Ohm? de 2-4-6-8?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am scris mai sus ce amplificator iti trebuie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te complici .Ti-a zis si Bogdan si iti zic si eu ca trebuie sa cumperi un ampif HP (High performance)dupa care sa incepi dar nu e asa simplu mai cu seama ca nu te pricepi iar lucrarea este migaloasa cam.. costa.In fine ,era de vinzare un Hp pe aici pe forum daca te ajuta cumva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te complici .Ti-a zis si Bogdan si iti zic si eu ca trebuie sa cumperi un ampif HP (High performance)dupa care sa incepi dar nu e asa simplu mai cu seama ca nu te pricepi iar lucrarea este migaloasa cam.. costa.In fine ,era de vinzare un Hp pe aici pe forum daca te ajuta cumva

De cumparat am sa caut sa cumpar. Apoi? Leg tweeterele la acest amplificator si am rezolvat problema? Un indiciu unde sa caut amplificatorul HP ? Se poate pune de la orice alt model ori trebuie sa fie doar c30?

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU .

Se leaga toate difuzoarele la acest amplificator .

Eu vb de o instalatie audio after market pt ca cea OEM se poate modifica foarte greu . Ai nevoie de fibra optica trasa + cabluri pt difuzoare, e destul de greu .

Eu ti-am zis asa, iei un amplificator ce are intrare amplificata, legi firele ce pleaca spre boxe direct in acest amplificator dupa care din acesta la difuzoare .

Daca tu vrei doar tweetere pur si simplu tragi fire de la cel mai apropiat difuzor si ai si tweetere .

post-178-0-32521500-1352811916_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, Bgd. Deci daca fac rost de tweetere si capacele lor de la usi le pot monta iar cu firele acestora sa ma prind de restul instalatiei? Ideea este ca exista vreun separator de inalte bas? Am cumparat acum ceva timp pentru un golf 5 niste difuzoare fata dynaudio si am primit in pachetul respectiv...tweeterele + difuzoarele usi+ niste chestii in care intrau cablajele de la boxele usa si tweeter. Si ala separa semnalul de joase si inalte catre fiecare difuzor. Nu stiu daca masina mea are asa ceva avand doar difuzor pe usa si in spate. Practic sistemul 4x4 basic

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU ai nevoie de filtre pt tweeter .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. Vreun sfat unde pot gasi tweetere OEM? Merg si de s40/c70/v50 banuiesc, nu? Ma tot uit pe ebay dar nu prea am gasit. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

pot sa intaresc sfatul lui Bogdan G cu privire la Hertz. Pe C30-ul meu "canta" doua perechi de Hertz Dieci DSK 165.3 iar ca sub am un Hertz Energy EBX 250 amplificat de un Hertz Energy HE 1D.1. Configuratia nu e nicidecum orientata spre SPL ci mai degraba spre SQL. Sistemele Dieci au venit cu tot cu filtre.

Daca ar fi sa schimb ceva as lua un sub mai mare, dar cum portbagajul e oricum foarte mic ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca esti funny si tu, daca Dieci sunt orientate spre SQL atunci HiEnergy sau Energy cum sunt ? :D

Depinde cu ce esti obisnuit, oricum pt o auditie decenta la bani putini merita combinatia AMP Hertz Energy HE 4.1 + set DIF Hertz Energy ESK 165.4 + sub EBX 300.5 . Pe spate chiar nu ai nevoie de difuzoare in C30, un sub este megasuficient . Toate astea costa pana in 3000 lei cu tot cu montaj iar daca vrei sa te "dai in barci" poti baga niste Dynamat in usi . Deja poti concura la SQL (in grupa juniorilor ) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, nu am zis nimic de concurat. Am zis de orientare. Astfel incat Ionut sa nu creada ca sunt facute sa bubuie timpanele tuturor din cartier, ci din contra pentru o auditie fidela cu raspuns bun in toata gama de frecvente. Acum fiecare citeste si intelege ce vrea :)

Tot ce am facut a fost sa recomand Hertz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hertz Energy nu sunt orientate spre "bubuiala" ci spre SQ, Dieci sunt "lowentry-ul" de la Hertz fiind niste difuzoare decente .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, nu am zis nimic de concurat. Am zis de orientare. Astfel incat Ionut sa nu creada ca sunt facute sa bubuie timpanele tuturor din cartier, ci din contra pentru o auditie fidela cu raspuns bun in toata gama de frecvente. Acum fiecare citeste si intelege ce vrea :smile:

Tot ce am facut a fost sa recomand Hertz.

Ceea ce n-am inteles eu de la tine este...de ce ti-ai schimbat difuzoarele la masina. Chiar ti-ai schimbat difuzoarele? Din ce vad ai masina din 2011 modelul nou facelift. Sonorizarea in masina la nivelul high performance este foarte buna. Eu am doar modelul standard si de asta doresc macar tweetere de inalte sa achizitionez. Bass-ul este suficient pe orice gama de sonorizare in schimb inaltele si claritatea este mult inbunatatita fata de ceea ce am eu in momentul de fata. Stiu ca sunt multe incinte audio care mai de care mai performante dar nu vreau sa imi zdrangane tabla ori geamurile de la muzica. Vreau doar acea sonorizare discreta si fina asemeni claselor superioare audio. Am mers cu un amic cu un s40 cu navigatie si high performance sound si sincer este incredibil cum se aude muzica la el in masina. Am venit de pe passat 2007 si se stie ca in grupul VW sistemele audio sunt destul de bune. Daca as compara auditia din S40 cu cea din Passat e diferenta de la cer la pamant. Si in passat aveam 10 difuzoare. Am sa incerc sa gasesc acele tweetere portiere si apoi eventual acele panouri spate ce contin difuzor bass plus un mic tweeter. La mine nu are decat un difuzor bass tip con . Nu ma pricep ca n-am dat jos panourile masinii dar sper sa nu fie probleme de cablaj sa necesite fibra optica etc etc. Puterea asa cum este ea imi este suficienta dar calitatea auditiei e mediocra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut mai mult bas si mai mult detaliu pe inalte. Da, chiar le-am schimbat anual acesta de Pasti in Bucuresti, la Be-Loud. Nu as minti doar ca sa ma bag intr-o discutie.

@Bogdan: Ok, de acord cu tine. Nu am zis nicaieri cum ca Energy ar fi bubuiala. Am impresia ca nu ma exprim bine ... imi pare rau.

Edited by icarus86

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut mai mult bas si mai mult detaliu pe inalte. Da, chiar le-am schimbat anual acesta de Pasti in Bucuresti, la Be-Loud. Nu as minti doar ca sa ma bag intr-o discutie.

@Bogdan: Ok, de acord cu tine. Nu am zis nicaieri cum ca Energy ar fi bubuiala. Am impresia ca nu ma exprim bine ... imi pare rau.

Pai si ai schimbat si Tweeterele? Ce ai pus sa se potriveasca in locul celor originale? Pe cele vechi le mai ai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare pachet Dieci vine cu difuzoare de medii (NU bas + medii), tweetere si filtre. Am schimbat si tweeterele, diferenta fata de cele stock este evidenta. S-au potrivit perfect in locul celor originale (doi stropi de silicon topit pentru a le fixa).

Cred ca mai am acasa in Brasov tot setul original de pe fata (bas/medii + tweetere). Pe spate stiu sigur ca difuzoarele de bas/medii au trebuit taiate deoarece erau lipite si nu fixate cu suruburi. Tweeterele de pe spate nu sunt sigur, dar e posibil sa le mai am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare pachet Dieci vine cu difuzoare de medii (NU bas + medii), tweetere si filtre. Am schimbat si tweeterele, diferenta fata de cele stock este evidenta. S-au potrivit perfect in locul celor originale (doi stropi de silicon topit pentru a le fixa).

Cred ca mai am acasa in Brasov tot setul original de pe fata (bas/medii + tweetere). Pe spate stiu sigur ca difuzoarele de bas/medii au trebuit taiate deoarece erau lipite si nu fixate cu suruburi. Tweeterele de pe spate nu sunt sigur, dar e posibil sa le mai am.

Tweeterele nu le vinzi? Daca tot nu le folosește? In ușa nu am decât un difuzor eu. Pe fata. Nu stiu daca are bass si medii. Poate te gandesti daca le vinzi si la ce bani. Macar tweeterele. La cabaline te-ai uitat? Pot fi montate cu usurinta? Necesita cabaline special?

Tweeterele nu le vinzi? Cele fata. Daca tot nu le folosește? In ușa nu am decât un difuzor eu. Pe fata. Nu stiu daca are bass si medii. Poate te gandesti daca le vinzi si la ce bani. Macar tweeterele. La cabaline te-ai uitat? Pot fi montate cu usurinta? Necesita cabaline special?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am zis bas/medii respectiv medii dpdv. a gamei de frecvente acoperita de difuzor (difurile Dieci nu acopera si basii, asta e treaba sub-ului). Tot un singur difuzor e si la mine in fiecare portiera, plus cate un tweeter. La fel si in spate - difuzor in fiecare laterala + tweeter. De aceea am zis doua seturi Dieci.

Nu stiu ce vrei sa spui prin "cabaline". Montajul a fost facut de catre Be-Loud, a durat o zi pentru intreaga masina (scos ce era vechi, montat cele noi, tras firul de la baterie pentru amp, asigurata masa, respectiv reglajele la final).

De vandut nu pot decat atunci cand vin in tara, si asta va fi dupa sarbatori. Ramane de discutat pe privat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sunt alea "cabaline"? Eu ştiu că-s cai... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am zis bas/medii respectiv medii dpdv. a gamei de frecvente acoperita de difuzor (difurile Dieci nu acopera si basii, asta e treaba sub-ului). Tot un singur difuzor e si la mine in fiecare portiera, plus cate un tweeter. La fel si in spate - difuzor in fiecare laterala + tweeter. De aceea am zis doua seturi Dieci.

Nu stiu ce vrei sa spui prin "cabaline". Montajul a fost facut de catre Be-Loud, a durat o zi pentru intreaga masina (scos ce era vechi, montat cele noi, tras firul de la baterie pentru amp, asigurata masa, respectiv reglajele la final).

De vandut nu pot decat atunci cand vin in tara, si asta va fi dupa sarbatori. Ramane de discutat pe privat.

Scuze. Era vorba de cabluri. Greu cu limba romana. Am scris de pe ipad si naiba stie cum in loc de cabluri am scris ...cabaline :))

Ce sunt alea "cabaline"? Eu ştiu că-s cai... ;D

Cabluri. Scuze. Scris in graba de pe tableta :)

Tweeterele nu le vinzi? Daca tot nu le folosește? In ușa nu am decât un difuzor eu. Pe fata. Nu stiu daca are bass si medii. Poate te gandesti daca le vinzi si la ce bani. Macar tweeterele. La cabluri te-ai uitat? Pot fi montate cu usurinta? Necesita cabluri speciale?

Am zis bas/medii respectiv medii dpdv. a gamei de frecvente acoperita de difuzor (difurile Dieci nu acopera si basii, asta e treaba sub-ului). Tot un singur difuzor e si la mine in fiecare portiera, plus cate un tweeter. La fel si in spate - difuzor in fiecare laterala + tweeter. De aceea am zis doua seturi Dieci.

Nu stiu ce vrei sa spui prin "cabaline". Montajul a fost facut de catre Be-Loud, a durat o zi pentru intreaga masina (scos ce era vechi, montat cele noi, tras firul de la baterie pentru amp, asigurata masa, respectiv reglajele la final).

De vandut nu pot decat atunci cand vin in tara, si asta va fi dupa sarbatori. Ramane de discutat pe privat.

Scuze. Era vorba de cabluri. Greu cu limba romana. Am scris de pe ipad si naiba stie cum in loc de cabluri am scris ...cabaline :smile:)

Cabluri. Scuze. Scris in graba de pe tableta :smile:

Ok. Pai atunci ne mai auzim si poate te gandesti pana atunci la pret ori daca le vinzi. Eventual inainte de a ajunge in tara sa-mi lasi un mesaj. Referitor la difuzoarele spate ce vin pe acea placa montate, tu ai 2 difuzoare ( 1bass+1 tweeter) eu nu am decat unul singur tip con. Culmea e ca la modelul audio basic ( performance sound) cd-ul nici macar mp3 nu citeste. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

La C30-ul nou citeste si mp3 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now