MORMAILA

Cum scot planetara de la masina ?

16 posts in this topic

Salutare !

Am fost la un service de la mine din oras sa verific masina. Mi-au gasit un pivot pe stanga fata cu probleme. Astazi pentru ca am fost liber si a fost sarbatoare m-am gandit sa-mi schimb singur pivotul. Am cumparat piesa si am inceput treaba. Demontez pivotul si constat ca nu are nimic. M-au apucat nebunelile si de nervi am tras un pic mai mult de planetara. Ceva s-a intamplat cu bilele din burduful de la cutie. Am desfacut burduful dar nu stiu cum sa scot ultima parte de planetara care este infipta in cutie. Sa fiu inteles am scos planetara cu burdufurile, bilele si distantierul de bile si a ramas ultimal corp, carcasa bilelor infipta in cutie.

Maine trec iar la treaba poate rezolv problema. Puteti sa-mi spuneti cum scot carcasa planetarei?. Trag ,bat sa iasa sau fac o parghie cumva?. Curge ceva ulei din cutie?

N-am desfacut pana acum asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Mormaila. Ce cutie de viteze ai pe masina (manuala sau automata)? Tu vrei sa zici ca ai tras de planetara si ti-a ramas capul in care sta tripoda cu rulmenti (vezi foto puse de mine)?

post-1775-0-22866800-1353516441_thumb.jp

post-1775-0-87555100-1353516451_thumb.jp

post-1775-0-32901100-1353516462_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu o surubelnita mecanica sau cu un levier mai subtirel, faci parghie intre tripoda si cutie. Fortezi un pic, sau ii dai cateva socuri si sare singurica. Daca tot nu vrea, bati cu un ciocan in levier sau surubelnita (tot sub forma de parghie), dar iese destul de usor. Ulei curge destul de putin, dar poti baga o carpa in gaura cutiei, pana termini treaba.

PS: asta e pentru cutie manuala. Nu stiu cum e la automata, dar principiul cred ca este la fel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la cutia automata tot asa ies planetarele, nu eram sigur daca la manuala este acelasi principiu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi !

Planetara la mine nu are tripoda, are bile (=1cm). Cum este la Andu in prima poza unde se vede tripoda, la mine este un distantier cilindric cu 6 bile. In poza nr 3 se vede carcasa tripodei infipta in cutie, la mine este carcasa bilelor. Despre acea carcasa vorbeam eu ca nu stiu sa o dau afara. Daca trebuie data afara . N-am reusit sa pun planetara cu distantierul si bile inapoi in acea carcasa, asa ca m-am gandit sa scot acea carcasa si sa o montez la menghina (ca-mi vine mai usor). Oare fac bine sa scot acea carcasa din cutie?

Astept cu nerabdare sfaturile voastre .

Multumesc mult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

O poti scoate fara probleme, nu-ti fa giji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MORMAILA, grija mare la montaj, nu cu ciocanul, intra intr-o singura pozitie si usor, doar trebuie sa o gasesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare !

Am ramas dator cu povestea planetarei mele. M-am documentat putin si cu sfaturile voastre am reusit sa-mi rezolv problema.

Acel rest de planetara ramas in cutie, l-am scos cu un dispozitiv exact ca in poza nr 1. A urmat asamblarea planetarei la banc: vaselina noua, burdufe verificate si curatate. La montaj (pe masina) am introdus planetara in cutie (impingand si roting), dar nu cu putere sau sa bat in ceva. Doar cu forta mainilor. A intrat destul de usor (mai mult bine centrata). Nu avea o catare anume, avea doar un inel pe ax care la un moment dar, inpingand, ajungea in locasul lui si tinea capatul de planetara sa nu iasa. La fuzeta simplu iar restul montajului tot simplu. Atasez si pozele poate si alt coleg se loveste de aceeasi problema.

Multumesc mult pentru sfaturi !

Sarbatori fericite tuturor !

post-1208-0-43983300-1355493488_thumb.jp

post-1208-0-44151900-1355493576_thumb.jp

post-1208-0-39038500-1355493663_thumb.jp

post-1208-0-06579500-1355493675_thumb.jp

post-1208-0-72966300-1355493694_thumb.jp

post-1208-0-77067400-1355493708_thumb.jp

post-1208-0-34008200-1355493727_thumb.jp

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Mormaila. Vezi ca in ultima poza este dispozitivul minune cu care se desface planetara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna seara.aceiasi problema am si eu. azi am schimbat pivotul pe partea dreapta si din greseala am smuls planerata dreapta(partea dinspre cutie? an desfacut burduful si erau iesite 2 bile. le-am scos si pe lelelalte 4 plus acel colier. am desfacut planetara si din fuzeta. intrebarea mea este cum desfac acel cap de planetara dispre cutie. se desface numai capul sau trebuie sa scot si planetara lunga si groasa care ajunge pina in cutie. multumesc mult. astept un raspuns urgent.

odata scos capul de planetara dinspre cutie cum se procedeaza pentru a baga bilele si acel colier de metal cu 6 gauri. e dificil?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se scoate toata planetara. Vezi ca intra in doua pozitii.

1. Mai usor, insa plnetara nu se misca in nici o directie

2. Mai greu, dar are joc circular.

Trebuie sa o bagi in varianta 2 din pacate

Se pune vaselina din plin, pui coroana (acel colier cu 6 gauri) peste "floarea" din capatul planetarei si te apuci sa bagi cate o bila. Dupa ce ai pus pe pozitie 3-4 bile, tot ansamblul il bagi in capul de planetara si bagi restul de bile. La ultimele 2 bile, trebuie sa le pui intre capul de planetara si coroana si sa bati cu un ciocanel in bila, ca altfel nu intra.

Sper ca m-am facut inteles

post-259-0-85913300-1374048947_thumb.jpg

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci scot toata planetara lunga cea care intra in cutie? Deci se scoate prin tragere ușoară si se baga la fel? Incerc in seara asta sa rezolv.

Scuze ca inteleg mai greu.. deci planetara lunga odata bagata in cutie trebuie sa aiba un pic de joc circular deci atunci este băgată corect? Mulțumesc pentru răspunsul tău

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca are si ceva uzuri pe acolo, nu ar tebui sa iasa asa de usor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci scot toata planetara lunga cea care intra in cutie? Deci se scoate prin tragere ușoară si se baga la fel? Incerc in seara asta sa rezolv.

Scuze ca inteleg mai greu.. deci planetara lunga odata bagata in cutie trebuie sa aiba un pic de joc circular deci atunci este băgată corect? Mulțumesc pentru răspunsul tău

Nu iese usor. Trebuie sa desfaci suruburile de la rulment si apoi sa tragi de ea. Jocul circular trebuie sa il aibe in tripoda (de unde ti-a iesit tie), nu in cutie. Trebuie sa se miste precum capul de la roata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok dragii mei. Am reusit sa pun planetara.am scos planetara lunga din cutie foarte usor si tot ușor am bagat-o. Probleme am avut la bagat acea bratara si bilele. Intrau in acel pahar [capul de plabetara] dar rămânea totul fix adică planetara care pleaca înspre fuzeta, nu se misca deloc, era fixa .dupa vreo 6-7 tentative am reusit sa le pun in poziția buna.an montat totuk la loc si.... merge super. Va mulțumesc pentru ajutorul dat. Pe curind.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok dragii mei. Am reusit sa pun planetara.am scos planetara lunga din cutie foarte usor si tot ușor am bagat-o. Probleme am avut la bagat acea bratara si bilele. Intrau in acel pahar [capul de plabetara] dar rămânea totul fix adică planetara care pleaca înspre fuzeta, nu se misca deloc, era fixa .dupa vreo 6-7 tentative am reusit sa le pun in poziția buna.an montat totuk la loc si.... merge super. Va mulțumesc pentru ajutorul dat. Pe curind.

Ti-am spus ca trebuie bagata in "varianta mai grea". Ma bucur ca ai reusit! :hello2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now