Roskat

Leduri DIM

22 posts in this topic

Parca mai era un thread despre DIM dar nu-l gasesc.

In fine, ideea e ca imi lumineaza turometrul mai mult decat kilometrajul.

Cred ca s-au ars niste leduri sau... o fi tot de la DPF? :D

Bogdane, ca sa nu te mai sun, pot sa schimb si eu ledurile alea sau sunt lipite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimeniiiiiiii :D

Trebuie desfacut bordul si facut bucati pt a schimba ledurile alea . Cand se asambleaza bordul trebuie calibrate acele la apa/combustibil/vitezometru si turometru, este destul de greu daca nu ai mai facut asa ceva iar daca nu esti atent vei avea ralantiul pe la 1000rpm, la 60km/h vei avea alta viteza iar cu motorina la jumate ramai in pana . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu eu cum se DECALIBREAZA ceasurile si apoi cum se STRICA de tot in timp ce incercam sa le recalibrez :D. Bogdan stie sa le repare si sa le recalibreze, dupa ce le strici tu , dar cred ca poate sa le faca si daca sunt functionale :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistit dragule ca am stricat si eu destule pana am invatat, tocmai de aceia acum am cate un bord de la fiecare model, mai putin V40-ul nou . :D

PS> il astept pe Sandro sa-l strice pe-al lui ca vrea sa-si faca R design la S80N . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Bogdan, incep sa ma obisnuiesc cu ele asa :D

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Bogdan, incep sa ma obisnuiesc cu ele asa :D

Eu nu as putea sa merg cu un bec/led ars in bord! Stiu ca nu avem acelasi tip de bord dar eu l-am desfacut pe al meu!

Bogdane, ai bagat frica in el!

ps: cele 3 poze clare nu-s de la bordul meu!

post-1775-0-37959000-1354435423_thumb.jp

post-1775-0-63533100-1354435430_thumb.jp

post-1775-0-36094800-1354435436_thumb.jp

post-1775-0-70689300-1354435441_thumb.jp

post-1775-0-34036600-1354435447_thumb.jp

post-1775-0-11697200-1354435454_thumb.jp

post-1775-0-75247300-1354435459_thumb.jp

post-1775-0-00995800-1354435465_thumb.jp

post-1775-0-74242500-1354435470_thumb.jp

post-1775-0-89831400-1354435475_thumb.jp

post-1775-0-32956800-1354435480_thumb.jp

post-1775-0-15420400-1354435521.txt

post-1775-0-18271500-1354435524.txt

post-1775-0-59357400-1354435526.txt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi pentru poze Andu.

Ce anume ai schimbat la tine de l-ai desfacut?

Au mers toate la fel cand le-ai pus la loc? :D

Ledurile sunt lipite?

mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu as putea sa merg cu un bec/led ars in bord! Stiu ca nu avem acelasi tip de bord dar eu l-am desfacut pe al meu!

Bogdane, ai bagat frica in el!

ps: cele 3 poze clare nu-s de la bordul meu!

Si eu l-am desfacut pe al meu de mai multe ori, insa la modelele noastre nu trebuiesc calibrate ceasurile dupa ce le dai jos. Eu la al meu am scapat pe jos ceasul de apa si s-a decalibrat, iar apoi l-am stricat eu de tot cand am incercat sa-l recalibrez. Oricum la modelul pe leduri, ai nevoie de statie de lipit sa schimbi ledurile, ca nu merge cu pistolul de lipit.

@Roskat - la bordul lui Andu iluminarea se face pe becuri, care sunt in socluri (cele care se vad in poze in socluri albastre si negre). La bordul tau iluminare se face cu leduri smd, foarte mici, care sunt lipite si ai nevoie de statie de lipit sa le schimbi si deasemenea trebuie puse in aceiasi pozitie deoarece au polaritate +/-. Tot bordul tau este luminat de leduri ca cele incercuite in poza. De asemenea trebuie sa-l desfaci si sa-l probezi pe masina sa vezi care leduri nu functioneaza, pentru ca ma indoiesc ca ai cu ce sa le verifici tu.

post-259-0-85026700-1354454103.txt

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, mersi de raspuns.

Cred ca ma voi obisnui asa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi pentru poze Andu.

Ce anume ai schimbat la tine de l-ai desfacut?

Au mers toate la fel cand le-ai pus la loc? :D

Ledurile sunt lipite?

mersi

Salut! Eu l-am desfacut personal, l-am dus la reparat, l-am asamblat si dupa a mers perfect! Iluminarea la mine se face cu becuri cum a spus si Ionut mai sus, dar avem si cateva leduri (lipite) care aprind diverse simboluri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce legatura are bordul tau cu al lui Roskat nu stiu, poate numai firma producatoare ( Yazaki) in rest nici o legatura .

1001241b.jpg

Uite si interiorul .

post-178-0-35750400-1354470916_thumb.jpg

Sunt 6 leduri ce ilumineaza cadranele, 2 la fiecare limba mare si cate un led la fiecare limba mica .

Pt a ajunge la leduri trebuie desfacut bordul exact ca in prima poza pusa de mine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este mare filozofie sa umbli la ceasurile de bord! Apropo Bogdane, de ce ti-ai scris numele pe poza? Sa nu o mai foloseasca si altii sau cand cineva vede numele sa caute cine este BogdanG?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este mare filozofie sa umbli la ceasurile de bord! Apropo Bogdane, de ce ti-ai scris numele pe poza? Sa nu o mai foloseasca si altii sau cand cineva vede numele sa caute cine este BogdanG?

Sa umbli nu, sa repari da :))

Watermark pe poze, pai e munca lui !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este mare filozofie sa umbli la ceasurile de bord! Apropo Bogdane, de ce ti-ai scris numele pe poza? Sa nu o mai foloseasca si altii sau cand cineva vede numele sa caute cine este BogdanG?

Cum am mai zis, la ale noastre se scot ceasurile cu totul, la astea noi trebuie demontate ceasurile de tot (vezi poza) si apoi recalibrate, pentru ca nu au catare limbile sa le pui la loc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca nu e mare filozofie, problema este cand le pui inapoi si iti arata apa 90C iar tu ai 40C . Sau mai misto este cand te uiti pe cadrane si vezi urme de degetele . :D

Am pus numele in poza pt ca Andu are obiceiul urat sa fure poze si sa le puna pe forumuri, macar asa vede lumea cine a facut pozele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus numele in poza pt ca Andu are obiceiul urat sa fure poze si sa le puna pe forumuri, macar asa vede lumea cine a facut pozele .

Despre ce poze vorbim aici? Nu stiu la ce te referi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ati speriat de tot, vand masina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Platesti bine sa ti-l fac sau iti vinzi masina?! :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Platesc ce-am sa fac... numai sa ajung prin bucuresti din nou cu masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now