Flaviu

Dpf.curatat

84 posts in this topic

@Flaviu, se foloseste din 3 in 3 luni zic ei, eu am folosit la un interval de 2000km. Oricum am spus, ajuta numai daca masina merge in oras iar daca sunt deja probleme cu DPF-ul nu ajuta cu nimic .

@Dan Untea, corect, daca apare eroare de filtru blocat nu se mai face regenerare iar cand difenta de presiune sare de 100hpa nu se mai poate regenera nici din tester .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergeti la Bogdan pentru solutii viabile.

Cei de la reprezentanta mi-au spus ca ar trebui sa inlocuiesc DPF (pretul cel mai mic 3200 ron, sau la Pitesti, 1800 ron).

Ieri, Bogdan a gasit CAUZA: UN FURTUN INFUDAT SI SPART, CONECTAT INTRE DPF SI SENZORUL DE PRESIUNE DIFERENTIALA.

V50 merge perfect acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Furtune sparte am mai gasit dar si infundat si spart nu . De aici si greutatea diagnosticarii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu, nu am folosit acest produs .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Ce se mai stie de DPF-uri aftermarket? sunt ok? am ridicat azi masina pe un cric imens si tevile alea de pe langa DPF sunt coapte. mai ales imbinarile intre ele. Am dat cu degetu pe arsurile alea a inceput sa cada bucati de alea arse. L-as schimba cat mai repede, desi erori nu am, si nici regenerari dese, de cand mi-au calibrat senzorul. Chiar s-au rarit simtitor mesajele alea de regenerare. Cred ca am avut unul in ultimele luni. Inainte aveam aproximativ saptamanal. S-au mai bine sa-l duc la curatat? Cei de la service ca e aproape plin. nu stiu cum si-au dat seama. Au presupus dupa arsuri probabil.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu presupun ca glumesti, cum sa-si dea seama de incarcare dupa arsuri ? Pe bune ? :)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, Bogdan G a spus:

Eu presupun ca glumesti, cum sa-si dea seama de incarcare dupa arsuri ? Pe bune ? :)))))

Nu bre!!! Hai sa te invat eu, ca sunt niste calcule matematice simple. DPF-ul curat are 4,3 kg, iar tot ce are peste 5,0 kg inseamna a este plin. Probabil ca al colegului avea 4,9 kg si de acolo si-au dat seama ca este aproape plin.De la 5,0 kg incolo, incep si crapa tevile pe la suduri Cand incarcarea sare de 5,2 kg, DPF-ul incepe si crapa ca un pepene copt. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa o fi mai Ionele ca prea zici cu foc .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now