ovi20022002

problema electrica grava

7 posts in this topic

Salutare. Sunt nou in acest minunat forum ,sunt posesorul unui volvo s80 d5 2.4 163 cp .Ieri am facut o tampenie si am incercat sa incarc telefonu la bricheta masini si dintro data sa facut un scurt la incarcator si nu imi mai merg farurile pe nici o faza,scaunele electrice incalzirea in scaune casetofonu mi sa aprins in bord abs ul si nu mai merge nici el ,controlul tractiuni bordu a ramas blocat adica milele nu se mai invart, ceasu deasemenea.Dar in schimb merg semnalizarile si luminile din interioru masini si pozitiile merg de asemenea. Am verificat toate sigurantele si nici una nu e arsa,deasemenea am verificato si pe cea de la bricheta si am constatat ca siguranta era arsa dar avea o sarma sau lita pe ia dar nu era arsa.Mentionez ca eu sunt in anglia si toti la cei care am fost cu ea nu stiu nimic ma trimit la reprezentanta. Nu stiu ce pot sa ai fac eu ce e defect si ce as putea cumpara de la dezmembrari.Poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi sau ceva de genu...Va multumesc frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica siguranta 25 pe laterala bordului,cum deschizi portiera,este un capac acolo.La masina cu volan pe partea stg este in stg la cea cu volan pe dr poate este pe dr.

Daca nu este arsa 25 ai o problema mare,e posibil sa fie arsa o siguranta mare de la motor.Sub blocul de sigurante de la motor mai sunt niste sigurante de putere de 60A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit si eu cu un modulator fm. L-am bagat in priza masinii din bord, au palpait luminile interioare dupa care a sarit siguranta de la cele 2 prize ale masinii (din bord si din consola centrala). La tine buba e mai sus...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am mai apucat sa verific sigurantele alea mari ca a venit mecanicu de la servuce si mia luat masina sa.se uite la ea. acum astept raspuns de la el sa vedem daca se pricep astia aici.daca nu o desfac bucata cu bucata :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.am si eu o intrebare..unde din cele 3 panouri de sigurante o gasesc pe cea de la bricheta?deoarece nu imi functioneaza bricheta nici cea din fata nici cea din spare si presupun ca o fi de la siguranta.mentionez ca am un volvo s80 din 2006.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La pozitia 13 ai Electric Socket 12V, de 15 A.

post-96-0-26825000-1362005947_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now