serge

siguranta lampi numar inmatriculare

36 posts in this topic

Da, dar 2-3cm înmulțit cu milioanele de unități vândute dau kilometri de cablu... Aici e profitul companiei :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat problema, care era intr-adevar la firele care flexeaza in interiorul protectiei de cauciuc de langa balamaua capotei portbagajului.

Dupa cum zicea BogdanG mai sus, firul negru raspunzator de lumina lampilor de la numar era complet sectionat. Am folosit o bucata de conductor cca 2-3 cm pe care l-am innodat si lipit cu cositor de capetele firului sectionat, dupa care am izolat.

Un alt fir negru avea izolatia sparta, dar firele de cupru erau intacte, asa incat acolo n-am umblat, doar am refacut izolatia.

Pentru ca din nou m-am confruntat cu problema lipsei luminii la lampile placutei de inmatriculare, am verificat din nou cablajul la partea unde flexeaza in portbagaj, iar firul reparat tura trecuta s-a desprins de la una din partile in care fusese cositorit. In incercarea de a-l recositori, am ramas in mana cu o bucata de cca 15 cm din acelasi fir, tragand concluzia ca era afectat si undeva mai jos, mai in interior.

Un alt fir avea izolatia sparta, pe care l-am reizolat ca solutie provizorie.

Un lucru e cert: ca sa nu ma trezesc ca se sectioneaza firul care comanda deschiderea portbagajului, vreau sa inlocuiesc intreg cablajul cu pricina.

Asta daca o sa gasesc sa-l cumpar la un pret decent, iar daca nu am ca alternativa sa schimb toate firele de undeva din apropiere de mufe si sa inlocuiesc sectiunea respectiva cu altfe fire, mai trainice.

@MC,

Ai/poti aduce asa ceva? Cred ca 30724788 e codul.

post-3501-0-02326300-1380984399_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic:

Poate s-ar putea contopi acest topic cu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

~230 lei cablajul nou .

Nu trebuie cositorite firele acolo pt ca se rup mai repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tocmai am inlocuit acel cablaj. Am folosit niste fire pe care le aveam acasa. Am sectionat si cositorit toate firele, in partea inferioara (aproape de mufa din portbagaj) si in partea superioara, sub captuseala de pe usa portbagajului. In felul acesta in portiunea unde se rupeau de obicei, firele sunt intacte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan, daca e sa inlocuiesc firele, as face-o in modul in care zicea si melciu. Nicidecum sa le cositoresc in zona burdufului unde flexeaza si aproape de mufa de sub luneta si inainte de ramificatia de sub capitonajul capotei.

Crezi ca n-ar fi o alternativa ok la cablajul intreg care, oricum, are o "durata de viata" limitata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

are o "durata de viata" limitata?

Cred ca depinde si de exploatare.

A mea e din 2005 si n-am avut niciodata probleme cu portbagajul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai fire mai bune, nu m-as mira sa fi schimbat solutia constructiva la un moment dat, daca nu se stricau. :)

Sau poate freci portbagajul mai putin. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am patit acelasi lucru. am explicat pe forum cum am rezolvat (manufactura acasa cu niste cabluri mai bune).

Grija la traversarea cablului prin zone cu tabla (eu am pus silicon intre cablu si gaura din tabla)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru alternativa DIY oare n-ar merge un cablu care sa contina acel manunchi de fire de cupru? Pe traseul dintre prima mufa si ramificatie, zic.

Exemplul atasat e cu 4 conductori, dar l-am pus pentru exemplu.

post-3501-0-77894000-1381150147_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

firele astea nu rezista la multe genoflexiuni :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now