cipilika

vibreaza la relantiu si se simte tare in volan 1.9d 116cp 2002

17 posts in this topic

am un client care se chinuie de vreo cateva luni cu o problema...ii vibreaza volanul si masina cand sta pe loc.

am schimbat urmatoarele piese :

*tampoane (toate 4 noi)

*pompa de inalte si senzorul de pe pompa

*kit ambriaj noi cu volanta cu tot.

*senzor temperatura motor,

voi ati patit asa ceva? aveti ceva sugestii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceiasi problema am si eu. Se intampla iarna atunci cand e foarte frig afara, pana acum nu i-am dat de cap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta face asa de prin septembrie.....si ii deranjant.....daca o accelerezi peste 1000ture dispare vibratia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzor de temperatura sau aer.

La servo sa puna lichid verde Castrol sau Pentosin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

senzor temperatura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau injector buclucas. Sau lipsa compresie pe un cilindru

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa.i schimb cate un injector sa vad daca se schimba ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant,multa lume acceasi problema la care nu se stie exact rezolvarea.In general simptomele sunt aceleasi,la mine se comporta astfel: dimineata cand e rece motorul 20 sec merge foarte ok dupa care incepe sa vibreze iar relantiul parca merge in 'valuri'.Dupa ce mi se incalzeste motorul bine,cam dupa vreo 40 min merge ok,rotund dar tot simpt un pic vibratiile.Trebuie sa specific ca pe undeva imi scapa gaze,mai exact pe la un tub flexibil de metal sub galeria de la EGR.

Abia astept sa vad o rezolvare. :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si clientul meu are gaze in habitaclu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si clientul meu are gaze in habitaclu.

Sa ne ti la curent cu problema asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se mai fabrica de ani buni masini care sa functioneze bine cel putin 10 ani.Restul e poveste,consum nervos,cheltuiala aproape inutila.

Erectia de la 25 de ani nu se compara cu cea de la 55(masina are 10 ani,nu?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yap.Asa e,ai perfecta dreptate.Sa recunoastem ca nu va mai niciodata folosita ideea de catre constructori ca masina sa dureze si nu sa fie fensy trasy.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Trepidatii in volan la relantiu am avut si eu pana cand un injector nu a mai vrut sa functioneze in idle.Cand acceleram motorul functiona rotund dar la relantiu mergea in 3 pistoane.Am dus injectorul la reparat, l-am montat si facea la fel.Am lasat masina sa functioneze 30 de minute timp in care am mai accelerat-o si pana la urma si-a revenit.Dupa toata povestea asta am remarcat ca volanul nu mai trepida deloc.Concluzia mea este ca atunci cand cel putin un injector este pe punctul de a ceda la relantiu motorul tinde sa mearga in 3 pistoane facnd sa apara vibratiile in volan.Reconditionarea injectorului a costat 250 lei.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Trepidatii in volan la relantiu am avut si eu pana cand un injector nu a mai vrut sa functioneze in idle.Cand acceleram motorul functiona rotund dar la relantiu mergea in 3 pistoane.Am dus injectorul la reparat, l-am montat si facea la fel.Am lasat masina sa functioneze 30 de minute timp in care am mai accelerat-o si pana la urma si-a revenit.Dupa toata povestea asta am remarcat ca volanul nu mai trepida deloc.Concluzia mea este ca atunci cand cel putin un injector este pe punctul de a ceda la relantiu motorul tinde sa mearga in 3 pistoane facnd sa apara vibratiile in volan.Reconditionarea injectorului a costat 250 lei.

multumesc ciprian pentru detalii....o sa il chem saptamana asta sa ii schimb injectoarele sa vad daca se schimba ceva.

paste fericit !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

am schimbat ieri injectoarele si nu sa schimbat nimic...nu stiu ce sa-i mai fac la masina aia ca am schimbat totul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

verifica compresia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

totul este in parametrii normali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now