wh1sp3r

Probleme ABS

9 posts in this topic

Buna ziua dragi fomurisit :D

Am si eu o problema cu v40 meu. Intr-o zi am ramas inzapezit si am decis sa pun lanturile sa pot razbate nametii. Problema e ca un lant (de pe roata dreapta) sa rupt in timpul rularii si mi-a rupt furtunul de la etrier. L-am opturat ca sa pot ajunge pana in oras. Am ajuns cu bine acasa si m-am dus la un magazin si am cumparat un furtun, l-am inlocuit dar martorul ABS a ramas aprins si nu-mi functioneaza ABS-ul.

Cineva care sa m-ai lovit de problema asta imi poate da niste sfaturi?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Verifica mufa de la senzorul ABS sau cablul catre el. Daca ti-a rupt furtunul, imi imaginez ce i s-a intamplat cablului....Dupa remedierea problemei ( de la mufa sau cablu), se impune stergerea erorii. Spor la treaba! avx.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai probabil, cand s-a rupt furtunul, s-a rupt si cablul de la senzorul ABS, sau l-a fortat fara sa-l rupa vizibil. Daca nu se vede cu ochiul liber unde este rupt, mai bine mergi si faci o diagnoza si vezi clar de unde este problema

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum au spus si cei de mai sus cel mai probabil s-a rupt si cablul senzorului ABS, asa ca ar urma schimbarea senzorului, martorul ABS stingandu-se singur.

Edited by vcristi
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ABS-312 Wheel sensor signal right front wheel, fault in sensor circuit

Asta e eroarea citita acum cu vol-fcr.Cablul de la abs este intreg.Eroarea nu am putut sa o sterg.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo e normal ca de la asta sa nu-mi indice nici viteza de rulare ? km/h ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da este normal, cand o sa-ti functioneze senzorul o sa-ti indice si viteza. La "roata" este citita viteza.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca problema sa rezolvat de la sine ! :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema iar a revenit. O perioada de o saptamana a mers fara probleme, cand dintr-o data iar nu mai functioneaza ABS-ul ...

O alta problema, este o bataie sub masina, in partea stanga, la denivelari, dar nu la toate. Se mai aude cand iau maxim stanga/dreapta pe loc. Canda ajunge volanul aproape de maxin se aude ca si cum s-ar deplasa ceva de sub masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now