Roger

Bare longitudinale pentru V60 - MY 2013

21 posts in this topic

As vrea sa-mi cumpar bare longitudinale pentru V60. Stiu ca sunt unele de plastic, negre si altele din aluminiu.

Se pot cumpara de la dealer ca si accesoriu sau ca piesa de schimb?

In ambele cazuri as avea nevoie de codul lor si eventual sa-mi spuneti va rog daca montajul este plug&play sau trebuie facut la un service?!

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc maverick dar intrebarea mea se referea la bare longitudinale nu transversale :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am vazut la V60 / S60 ca si bare originale Volvo - la fel si XC60. Am vazut doar bare transversale ca si originale care se fixeaza pe plafon si pe acestea se monteaza cutiile - am vazut pe XC60.

In schimb V40 Cross Country vine deja cu bare longitudinale, insa V40 nu are.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Barele astea sunt pe lista de dotari optionale la V60. In oferta de la Primus cele negre au codul 39 - pret 336 TVA inclus si cele din aluminiu 729 - pret 399 TVA inclus.

Eu am comandat masina fara ele si as vrea sa le pun acum.

Atasat ai ofera lor de anul trecut.

V60_MY13_v1_010512.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

V60 nu are bari longitudinale. Are niste traverse mici, pe negru sau argintiu, dar nu este ceea ce-ti doresti tu.

Si acelea erau optionale LA CUMPARAREA MASINII la banii aia :)

Cele pe negru - 31378462 + 31378463 costa DUBLU (cam 3100RON) daca le cumperi ulterior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei ai vazut, traversele alea, sau cum le spui tu, de codul lor am nevoie.

Cand am ridicat masina mai era una la fel doar ca avea si barele astea/ traverse si se pare ca sunt optionale.

Am atasat si o poza de la livrare. Cea din stanga e a mea fara traverse si cea din dreapta are (le-am indicat cu sageti rosii)

Concluzia ar fi ca se vand doar ca piesa de schimb si nu ca accesoriu, corect?!

Cele negre au codul 31378462 si cele de aluminiu 31378463?

Cat costa fiecare pereche?

post-3482-0-14401200-1358521648_thumb.jp

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuuuuu... 31378462 + 31378463 = stanga + dreapta pe negru.

Pe argintiu sunt 31378464 + 31378465, care sunt si mai scumpe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sar'na :)

Stii si ceva legat de montajul lor? In poza " explodata" din aplicatia pe care o ai (scuze dar nu stiu cum se numeste la Volvo) apar ceva piese in plus pentru montaj, stiu si eu, clipsuri surubele etc...?!

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă vei caută codurile date de mine vei găsi poze "explodate".. Încearcă pe www.volvopartswebstore.com

Mai sunt niște garnituri sub ele și niște elemente de fixare da.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite ca omul cat traieste invata - pana acum nu am vazut barele longitudinale - insa nu cred ca sunt bare si mai degraba sine de fixare pentru cele transversale, dupa cum apar acolo - parerea mea, de necunoscator.

Insa, cred ca ar trebui sa verifici - daca si cu sinele acelea din poze tot trebuie sa pui bare transversale, s-ar putea sa nu iti mai trebuiasca barele longitudinale - eu am vazut barele transversale montate direct pe plafon, pe care se fixeaza cutia, sau suport de schiuri, de exemplu.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai s-a cam lamurit treaba. E cam mare deranjul sa pun traversele, costa prea mult.

Merci Midnight Caller&maverick :occasion14:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce spui ca e mare nebunia? Eu am vazut cum se fixeaza traversele direct pe plafon si mi s-a parut destul de usor - insa tot la dealer as face-o cel putin prima oara sa vad cum se face corespunzator.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mare in sensul ca ma costa prea mult si nu se merita, plus ca daca ar mai trebui gaurita tabla pe santul ala de fixare, atunci nici nu se mai pune problema sa le mai cumpar.

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu se gaureste nimic - de aceea ai santul de fixare - fixarea se face din 2 piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci. Atunci o sa iau in calcul varianta SH de la dezmembrari, desi sunt cam rare.

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am renuntat la ideea de a monta traversele longitudinale.

In weekend am gasit o oferta de nerefuzat pentru un set de bare transversale OE pentru V60 (fara traverse) si care se fixeaza direct pe plafon.

Toate bune si frumoase, le-am montat insa am o nedumerire: bara de pe spate este mai ridicata decat cea din fata. Asa este normal? Daca pun o lada sau suport de placa sau bicicleta, vin un pic inclinante spre botul masinii.

Am gasit un s60 ca exemplu: http://forums.swedes...and-impressions

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat de la Thule pt s80

Bari transversale- se monteaza usor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa arata. Pachetul de tigari nu incape sub bara fata, iar in spate raman vreo 2 cm

post-3482-0-74325700-1383636086_thumb.jp

post-3482-0-73669800-1383636095_thumb.jp

post-3482-0-91522200-1383636099_thumb.jp

post-3482-0-78776100-1383636110_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now