Guest MC2

Rezervor spart?

8 posts in this topic

Salut!

Problema mea a aparut cand am facut un plin acum vreo 2 saptamani, iar dupa un km de mers, am parcat. Cand ma uit in spatele masinii: o dara lunga care venea tocmai de la benzinarie pana sub masina mea...  ???

Ma uit sub masina, bineinteles siroiau banii mei pe sub ea intr-o balta care crestea rapid. N-am reusit sa trag benzina din rezervor, pentru ca nici nu cred ca se poate pe la buson si in plus am vazut ca dupa vreo 30 de minute incepuse sa se mai opreasca acea scurgere. Asa ca am lasat-o acolo si dimineata nu mai curgea nimic. Indicatorul de pe bord arata oricum ce vroia el, deci acum, desi facusem plinul el era tot la 3/4. Am mers cu ea asa in ideea ca, dupa ce consum benzina sa o duc la service, chiar daca la semafoare baltea benzina sub mine. Acum am o liniuta sub 1/2 din rezervor, iar dedesubt e uscata.

Ce-as vrea eu sa stiu, pentru ca nu ma pricep foarte mult -  credeti ca e spart rezervorul sau sunt probleme la pompa de benzina, garnituri sau mai stiu eu ce...? Sau mai simplu, e o problema foarte grava sau extrem de grava?  :D De bani nu mai zic, pt ca sunt sigur ca ambele variante vor ustura la fel! :beertogether:

Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Verifica filtrul de benzina, s-ar putea sa se fi slabit prinderea si sa-ti arunce benzina pe la imbinare. Eu am patit-o si era sa-mi dau singur foc. Nenorocitii de la service au taiat colierul de plastic cand au schimbat filtrul, si din balanganeala pana la urma a iesit  :violent1::rant::protest:

    Am riscat sa ma bag sub masina cu ea pusa pe cric, ca n-aveam ce face, l-am pus la loc, l-am legat cu niste sarme de conductele de frana si aia a fost. Aoaleo, bine ca mi-am adus aminte, sa comand un colier si sa-l fac sa stea calumea !!!  :tard:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in cazul asta crezi ca ar curge decat cand e rezervorul plin? N-ar curge mereu? Bine, acum ea e uscata, dar nu bag mana in foc ca nu mai curge (de fapt nici nu vreau sa mai aud de foc  ;D)... Pt ca la 250 km parcursi am consum mediu pe bord de 11.8, dar rezervorul, dupa cum spusei e sub 1/2 cu o liniuta! Asta inseamna ca de la 23.6 si pana la ~34-35 de litri a curs sau poate mai curge :cursing:...

PS: Ce spui tu ar fi ceva simplu si ieftin, cred; si sta in picioare deocamdata... pt ca in decembrie am schimbat acel filtru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

in cazul de care zice midnight ar curge doar in mers, iar tu zici ca iti curge si pe loc.  poate e spart rezervorul in partea de sus, si cand bagi mai multa benzina curge, iar cand scade se opreste. sau conducta ce duce de la busonul de alimentare la rezervor e fisurata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ai ce face decat sa ridici masina pe rampa si sa vezi ce se intampla cu ea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot sa spun ca am patit acelasi lucru problema era de la pompa de benzina care era desfacuta nu stiu din ce motive  :dontknow: probabil a mai fost umblat la ea si nu a fost prinsa bine ideea e ca trebuie avut mare grija la scoaterea benzinei din rezervor eu am folosit un bidon si un furtun a se avea mare grija la scantei sau alte surse care ar putea incendia masina ca masura de precautie am desfacut borna la masina cu mare atentie, dupa care am desfacut conexiunea electrica la pompa de benzina si furtunele (tur, retur) am pus-o in locasul ei am strans-o bine si acum nu mai am probleme. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

orice ar fi e PERICULOS !

NU MAI STA PE GINDURI !

(o tigare aruncata de un necunoscut la stop....si poti muri sau omori pe altii)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat intre timp... Ceva nestrans la pompa de benzina! Am mers cu ea asa, pana s-a mai golit rezervorul, desi mi-au tremurat chilotii pe mine o vreme, recunosc  ;D

dar domnii de la Vlv mi-au zis ca e cel mai bine asa... (ce ziceti de asta?) Parca ma si vedeam ca in Greu de ucis 2 cu dara d-aia de foc dupa mine...

Asta e, traim in Ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now