kuky

schimbat caseta directie (o adevarata aventura)

2 posts in this topic

Deci m-am apucat frumos cu colegu de servici sa inlocuim caseta de directie (cu aceasta cale ii multumesc lui Marian=the_transporter07), la inceput m-am speriat, tot motorul stand doar pe jug :|, intr-un final am reusit sa o scoate prin partea dreapta dar nu inainte sa taiem condectele care ies din caseta pentru ca agata la iesire si de desfacut nu am reusit,de scos am scos caseta, problemele au venit dupa aceea,fiind foarte agitat lucrand de dimineata numa chef de masina mea nu aveam,in rest de altele da...de a mea mai greu nu stiu de ce:))...revenind...caseta nu era buna adica nui potrivea cu conductele din cauza agitatiei nu am verificat daca conductele potrivesc pe caseta...nu potriveau...(omu din greseli invata) l-am sunat pe Marian...el fiind in afara tarii...3 saptamani am stat cu masina in service...asa imi era de mila de ea...statea acolo singura...la sectoru "cadavre", intr-un final am primit caseta cea buna (tin sa precizez ca a venit in cluj sa mi-o aduca...noroc ca a avut treaba pe aici...dar oricum...gestul)..acum circul fain frumos cu caseta care inca nu curge si sper ca nici in viitorul apropiat :D.

mai vreau sa ma apuc sa pun air scoopurile sus...dar nu stiu de unde si cum sa le pun...daca stie cineva sa imi spuna cat de cat pasii...ar fi super!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru operatiune.

Si eu a trebuit sa imi pun un pic mintea la contributie cand am schimbat caseta. Mai dificil a fost sa imi dau seama cum sa o scot afara dar nu a trebuit sa tai nimic. E o pozitie, o manevra si o ordine anume ca sa o poti scoate... din pacate chiar nu imi mai amintesc acum procedura.

Am avut elevator la dispozitie dar tot mi-a luat in jur de 1 ora si ceva demontatul si vreo 30 de minute montatul, cand mi-am dat seama cum sa procedez. Scos afara cu tot cu capetele de bara: 7 suruburi, 2 conducte.

Ca si fapt divers: am zis ca e suficient sa blochez volanul din contact dar cand am ridicat coloana de directie din canelura, mi-a fugit volanul maxim intr-o parte. Am mai stat si cu ala un pic, sa il centrez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now