Sign in to follow this  
Followers 0
Salman

Releu incalzire scaun

14 posts in this topic

Are cineva idee unde este pozitionat releul pt. incalzirea in scaun la S80 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

este sub scaun din cate stiu eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te referi la ,,cutiuta" neagra in care intra mufele de la rezistente si alimentare!Ala sa fie oare releul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ala este modulul pt incalzire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai exact acesta,am facut rost de o poza post-4299-0-39255100-1361298717_thumb.jp.In afara de acesta mai exista ceva ,termostat ,temporizator,etc.? .Ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU MAI ESTE ,DA CE ITI FACE TIE?NU MAI MERGE INCALZIREA?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am 2 masini identice (una de dezmebrat ) si mi-am luat incalzirea de pe scaunele fata de la cea stricata cu scopul de a monta incalzirea pe bancheta din spate la cea buna .Am montat rezistentele impreuna cu ,,cutiuta" de mai sus urmand sa-i trag cablurile de legatura ,intrerupatoarele ,de fapt tot ansamblu de pe fata pe spate.Numai ca nu-l cunosc in intregime :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa iti trebuiasca si soft daca masina ta nu a avut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai o sa renunt la a mai bag prin calculatorul masinii si le voi alimenta direct prin instalatie separata trasa de la tablou sau bricheta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici este schema instalatiei la S80:

Pe scurt butoanele de comanda (3/91 si 92) dau comanda la modulul CCM care transmite pe CAN informatia la CEM.

CEM-ul comunica (din pacate efectiv chiar nu e numai alimentare) la cutia din scaun (4/201 si 202).

La cutie mai vine conectat cel putin dupa cum vad schema un senzor de temperatura (7/110 si 111) si cele 2 rezistente

Fara soft nu va functiona instalatia originala.

Cristian

post-5223-0-11972600-1361366309_thumb.jp

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmatoarea rugaminte daca cineva cunoaste cum arata senzorul de temperatura si pozitionarea lui(sub scaun,am mers pe instalatie si nu am gasit nimic,decat 4/201,202) 7/110 si 7/111,iar pe cablajul Y-GR (2) 54/24-54/25 ce circula - / + ,continu sau prin impuls?Multumesc celor ce s-au implicat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe Y-GR de la CEM la module circula informatii. In VADIS scrie doar ca atunci cand circula informatiile tensiunea are 12V in rest 0. Dar asta din pacate nu te ajuta cu nimic...

B11 si C4 sunt interesante pt incalzire

Serial communication the left heated seat During communication voltage is ~Ubat

CEM_S80.pdf

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ele am vrut sa ma refer ....La mine in cutiuta am -,+ si un fir galben cel care comunica cu cem,daca il tai si il bag pe direct pastrand decat - si + ca la cele made in china are ceva?Risc sa nu functioneze fara acel fir ,ca nu o sa comunice cu nimic fiind pe direct ,fara conexiune cu cem sau ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o sa se intample nimic. Pe firul acela el primeste mesajul de la CEM ca sa activeze incalzirea. Daca tu elimini cablul nu o sa se intample nimic. Poti sa incerci sa bagi 12V pe fir sa vezi daca "pleaca" incalzirea desi nu cred. Pe firul Rosu (A4) care intra in el trebuie dat tot 12V iar pe cel negru (A1) masa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0