Jhonny Hsd

Salutari din Botosani pasionatilor de Volvo

27 posts in this topic

Salut, sunt Jhonny, proaspat posesor de volvo S40 din '98 fost posesor de Opel astra f, ce pot zice e ca nu am avut niciodata Volvo si nu am intalnit pe nimeni care sa aiba asa ceva dar cand am vazut masina mea pe anunturi pur si simplu m-am indragostit de modelul asta.

Pot spune ca sunt genul de posesor care nu-i place o masina doar sa fie frumoasa ci si sa si fuga frumos, mai pe scurt nu doar sa ma duca de la A la B ci sa ma duca de la A la B cu gandul sa mai fac o tura la un anume C...D...F...intelegeti ideea:)) de aceea in mi-ar place sa ii pun un motor mai puternic ca la liniutele de la miezul noptii sa pot zmulge cateva victorii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos, si lasa liniutele ca nu-i masina de liniute :) Una de pe forum a luat foc pe tema asta.

Sa te duca din A in Z confortabil si fara ulei pe maini, asta e important ! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare ! Asa cum a zis si colegu mai sus nu este masina cu care sa faci liniute.Bucurate de ea asa cum este ,dai cei trebe la timp si ea o sa-ti ofere ceea cei dai.

Sa o stapanesti multi kilometri fara incidenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit Moldovene!

App ce motoras ai sub carapace?

Share this post


Link to post
Share on other sites

a luat foc? :confused1: ...poate cineva o sa-mi spuie intr-o zi circumstantele exacte, pana atunci multumesc la toti pentru bun veenit si lik2008 am un modest 1.6 sub capota momentan, poate o sa vie un motoras de 2.0T sau bigger...vorba lu Clarkson"More power and speeeeed" :laughing7: .

Apropo masina unde se prezinta mai exact? ca nu prea am fost lamurit pe forum :help: , cand aveam opelul pe forum la ei era Jurnal de bord si-ti prezentai masina cu totul, poze detalii si evolutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, sunt Jhonny,...

Salut si bine ai venit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel care a luat foc era un T4. Si a mai luat unul foc dar nu a mai scris pe forum.

Primul de la ulei pe turbina,de la un oring. Al doilea se pare ca a fost de la electrica ceva

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

A luat foc un T4 tunat la 280 cp, o masinuca super frumoasa, mare pacat, ... al doilea nu stiu,

dar cel tunat era o splendoare, mai bine mi-o dadea mie ... :rolleyes2:

bine ai sosit pe forumul Volvo-Club, sa ai grija, nu o forja, e de putere cam mica pentru acest

gabarit, bafta; da daca ai grija de ea si nu traiesti mult o ai toata viata ...; acu, nu lua de rau o

mica gluma :happy12:

Share this post


Link to post
Share on other sites

alexpopeystar68 mersi, sa stii ca nu o iau in nume de rau tin la gluma :thumright: , eu unu daca as face un swap de T4 sau de ce nu un T5 as face-o pentru competitii iar cu luatului foc am auzit destul de rare situatii, eu zic ca a fost un accident nefericit, dar daca motor e asa de la mama lui nu cred ca se strica la putine curse, a tinut opelul meu 1.6 16 v ecotec la o groaza de liniute, ma gandesc ca un volvo nu e chiar asa fragil.As vrea sa-l fac ca cel de la autotech de pe youtube care e aceeasi culoare cu a mea :love10:, diferenta ne desparte de 360 de cai :laughing7:

bine te-am gasit andu G :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi !

Cu BANI, rabdare si pasiune poti face multe la masinuta ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daaaa, un T5 la douasutepatruj'da cai ar fi supercalifragilistic, asa are si a lu MC (un S70 afurisit)

da-i alta gasca si nu se da cu ea pa liniute (bine face) ... :headbang:

CpNmTbooooo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiu ca T5 are 235 de cai parca de la mama lui, si is curios daca stie cineva daca s-ar potrivi sau nu la al meu: :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh am 2.5 de 193hp :)

T5 nu incape sub capota la tine din pacate

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha...pai mai taie din ele da'le dreaaaqu' :laughing6: ,eh un T4 ar ajunge, oricum inaintea motorului vine mai intai suspensia sport, niste jante polisate cu buza lata, geamuri foliate si capota ruginita still retro.

:love10: :love10: :love10:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh am 2.5 de 193hp :smile:

Samsung Galaxy S on JellyBean

Da cu restu ce ai facut? i-ai pus pe aia mica? :laughing5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scos boost controller-ul ca imi saracea amestecul. In primavara spre vara ii fac singurel softul :)

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astept cu nerabdare vesti bune :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

midnight caller explica-mi si mie cum un 2.0 turbo la volvo are stock 160 de cai, al tau 2.5 are doar 193 iar un T4 care aer 1.9 turbo are 200, i mean WTF e curioasa treaba asta de la volvo:-?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simplu... Low Pressure Turbo (LPT) vs. High Pressure Turbo (HPT).

Google it ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine te-am gasit domnu alin:D, pai midnight google is shit :evil6: , si o explicatie de la un fellow romanian turbo owner m-ar multumi mai mult :hello2: .Si care e mai buna HPT sau LPT si daca una e mai buna de ce nu-l pune la toate motoarele :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai citeste niste "almanahe" si vei afla singur raspunsul.

Edited by vlpvlp06

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vlp sincer nu iti inteleg ironia gratuita. Probabil ai dat uitarii perioada ta de noob in volvo :)

@Jhonny: multe din explicatiile pe care ti le pot da sunt luate de acolo si din experienta proprie. Plus altele pe care cu siguranta uit sa le enumar. Asa ca inainte sa experimentezi,citeste ;)

Apoi fa uz de creativitate :)

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-i nimic midnight, nu ma cobor la anumite nivele si mersi oricum de informatii am reusit pe un site sa aflu mai multe :hello2: , deacum sa o pun la punct si let the modifying begin :headbang:

P.S. a dreaaam

Edited by Jhonny Hsd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now