asashy

Schimbare telescoape spate

17 posts in this topic

Bună seara! Am fost astăzi la mecanic să-mi schimb telescoapele pe spate....şi uimire...nu stie cum! M-am uitat şi eu prin portbagaj, nimic! :banghead: Am sunat la colegul nostru din Fălticeni, mi-a explicat el pe unde, nu am găsit nimic....doar tabla şi burete! :banghead: Mă puteţi ajuta cu un sfat sau chiar cu ceva foto sau imagini? Volvo-ul meu este din 2001, 2435 benzină!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu 100% cum e la S80, dar mai mult ca sigur este la fel ca la S60.

1. Scoti mochetele din lateral (capitonajul)

2. Pe lateral sub capitonaje, o sa gaseste niste rondele din burete sau cauciuc

3. Le dezlipesti si ai sa gasesti capatul amortizorului :D

4. Desfaci piulita de sus

5. Desfaci surubul de jos de la bascula

6. Desfaci cele 3 piulite de la flansa si ii dai drumul jos

7. Scoti amortizorul in sus, pe gaura flansei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sustin cele declarate de Ionut .

Edited by Salman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc mult! :hello2: Mâine am să mă uit... şi sper să le găsesc! Am găsit ceva de burete alb-gri, dar nu era pe lateral ci deasupra, lipite de tablă! Abia aştept..... O seară plăcută tuturor, oriunde v-aţi afla! :downtown:

Edited by asashy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc mult! :hello2: Mâine am să mă uit... şi sper să le găsesc! Am găsit ceva de burete alb-gri, dar nu era pe lateral ci deasupra, lipite de tablă! Abia aştept..... O seară plăcută tuturor, oriunde v-aţi afla! :downtown:

Nu cred ca m-am exprimat eu bine. Intradevar nu sunt pe laterale (aripi), ci pe lateralele portbagajului (partea orizontala unde pui bagajele). Exact sub acel burete se gasesc capetele amortizoarelor :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este la toata platforma Volvo P2 .

Trebuie insa pistol pneumatic, altfel e munca multa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este la toata platforma Volvo P2 .

Trebuie insa pistol pneumatic, altfel e munca multa .

Eu am scos amortizorul la a mea in 20 de minute, cu tot cu demontat roata. In afara de roata sunt fix 5 suruburi de desfacut. Poate la bascula sa mearga mai greu, ca restul e joaca de copii

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa demontezi roata ? Un surub sus, unul jos si tragi in jos telescopul, dureaza cca 87 secunde . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa demontezi roata ? Un surub sus, unul jos si tragi in jos telescopul, dureaza cca 87 secunde . :D

Daca ai elevator. Daca nu ai.... demontezi roata, desfaci suruburile de la amortizor, desfaci flansa si il scoti prin portbagaj :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ai elevator te uiti la un film, e mai fun .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am demontat o masina intreaga singur in doua zile si taiata.Fara pistol pneumatic si elevator cred ca se faceau 2 saptamani .Iar capatul de amortizor se gaseste la al doilea rand de mochete laterale.Dupa ce sunt indepartate le vei observa.Eu vin cu floricele si cola!!Ce film se difuzeaza? :)A stiu cel cu Dorel ,3 se uita si unul munceste si munceste si pana cand o face lata ..

Edited by Salman
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O poză nu ar fi stricat, sau chiar mai multe...Acum vin de la volvo, chestiile din cauciuc sunt prinse bine, bine de tăt....parcă nu au fost schimbate niciodată telescoapele acelea! Am găsit două bucăţi cauciuc negru:una în lateral şi una chiar deasupra, pe oală(ca să îi zic aşa). Sub care din cele două este capătul telescopului, că nu aş vrea să le dezlipesc pe amândouă? Tare bune erau nişte imagini.... :confused1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce cauciucuri te referi ,la tampoane de soc,la flansele de amortizor sau cauciucul de antifonare zgomot ?Imagini cu ce mai exact?Mai bine pune tu imagini cu ce ai nevoie si te putem ajuta mai usor ..Tu vrei sa schimbi amortizorul ,car ela urma lui in capat este prins de flansa.

Uite o poza la cele din fata ,observi aici acel cauciuc ?post-4299-0-55336300-1364840293_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salman eu ma refer la telescoapele de pe spate...Maine fac poze si va trimit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ete acilisea" unde sunt si cum se schimba :D

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

,,Uite o poza la cele din fata ,observi aici acel cauciuc ? " Ca asemanare m-am referit (fi putin mai atent),eu mi-am dat singur jos puntea si amortizoarele ,dar tu mai bagat in ceata rau de tot .Unde se afla acel cauciuc ,in cap la amortizor ,peste oala,in oala ?Detaliaza putin ..Dupa cum te-ai exprimat in ultimul coment se intelege ca ar fi in interiorul portbagajului peste flansa ca un fel de mascare .Cea ce eu la mine nu am vazut asa ceva !

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ete acilisea" unde sunt si cum se schimba :D

Ionut multumesc mult...eu le cautam in alta parte... :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now