alex523

Problema inchidere centralizata

8 posts in this topic

Va salut.

Am si eu o problema la inchiderea centralizata, daca cumva s-a mai confruntat cineva cu acceasi problema . Deci problema consta in faptul ca nu m-i se mai inchide/deschide din buton de la telecomanda decat usa de la sofer + portbagaj ,restul de usi nu se mai inchid. Alarma se armeaza, senzorii de pe usile care nu se inchid functioneaza, deci ce sa fie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Verifica sa nu ai actuatoare blocate (mecanismul trebuie curatat ,in general de la praf apar blocaje)

Dai fetele de usa jos si cureti mecanismele de inchidere la cele trei usi,decuplezi tijele de pe actuatoarele si actionezi telecomanda,sa vezi daca actuatoarele lucreaza.

E putin probabil sa fie 3 actuatoare arse

tie nu iti functioneaza 3 buc.

Un actuator costa cam 10-11 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Nici la mine nu vede un senzor de usa dar usa respectiva se inchide/deschide normal.

Dupa masuratori, senzorul aparea ca bun... Mai naspa era cand deschideam masina de la usa aia si cum sistemul nu o vedea deschisa, rebloca toata masina. In felul asta, odata mi-au ramas cheile inauntru... si eu pe afara. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Adrian.,

Spune-mi unde sa caut senzorul de usa deschisa.

merg da cand am luat-o cu becul martor de usa deschisa,aprins

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa primirea sfaturilor, sambata a fost o zi propice punerii in aplicare.

Am dat fetele de usa jos, am curatat de praf incercat din nou, rezulat identic 3 usi nu se inchid. In acelasi timp am observat ca plafoniera nu era aprinsa atunci cand usile erau larg deschise si cum stiam ca senzorii functionau, am aruncat un ochi la cutiuta cu sigurante si surpriza aveam siguranta Nr 7 arsa. Am inlocuit siguranta si surpriza functioneaza si plafoniera se inchid si toate usile acum.

Va multumesc pe aceasta cale celor ce ati raspuns.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Tot sambata am desfacut si eu fata de usa la sofer ,pentru faptul ca nu-mi mergea centralizata.

Am vazut sigurante care plecau pe fiecare circuit de la unitatea centralizatei si chiar ma gandeam sa te intreb daca ai verificat sigurantele.

La mine era iesita mufa (nu facea contact ca lumea, s-a slabit contactul de la gaurile din asfalt,bata-le vina) si se aprindeau doar semnalizatoarele ,fara a fi actionate actuatoarele,

Am introdus mufa corect si a inceput centralizata sa functioneze.

Ma bucur ca ai rezolvata problema.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari si multumim pentru impartasirea solutiei !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now