asashy

Montare geam portiera fata

11 posts in this topic

Buna ziua! Cu catva timp in urma am fost nevoit sa dau geamul jos din partea dreapta a masinii pentru a lua cheile din portbagaj. Acum avand putin timp liber as vrea sa-l montez la loc...ma puteti ajuta cu cateva indicatii sau e mai bine ca aceasta operatiune sa fie facuta de un mecanic?

Edited by asashy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat fata de la portiera jos....si nu mai stiu mai departe... :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna-ma la 0725850311 si te ghidez prin telefon, daca nu ai rezolvat-o !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Uite cateva filmulete:

Multumesc! Insa la S 80 este altfel decat la S40 sau V40....locurile sunt mult mai stramte la masina mea....multumesc oricum!

Suna-ma la 0725850311 si te ghidez prin telefon, daca nu ai rezolvat-o !

Salman daca nu reusesc maine, te sun...astazi m-am lasat pagubas...

Edited by asashy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am vazut eu pe film, doar inlocuirea plasticului este aratat...la mine geamul nu este fixat pe sine....am incercat ieri, dar imi sare din partea din fata dupa 2, 3 probe, jos-sus complete....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indreapta bratele de la macara, scoate chederul si curata-l si pune vaselina pe sina. Vezi si clemele sa nu aibe urechile rupte (unde intra siguranta).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vă salut...am insistat pe lângă mecanic şi mi-a rezolvat problema astăzi. Într-adevăr a avut nevoie de un cleşte cu cot, ca să strângă mai bine şina, bănuiesc! Singur nu aş fi avut nici o şansă! Acum că am rezolvat problema asta, mă bate un alt gând: să "fund"ăt sita din baia de ulei, că tot vreau să schimb uleiul "fund"ând! Mă puteţi ajuta cu nişte imagini, chiar habar nu am unde este baia asta şi ce ar trebui să fac? Rog un moderator să facă un alt topic, dacă exagerez aici cu această întrebare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat odata baia de ulei jos si imi amintesc ca este ceva de munca. Baia de ulei este cea cu surubul de golire a uleiului. Este dreptunghiulara si cu multe surubele de jur imprejur. Se afla sub motor si arata cam asa https://www.google.ro/search?hl=en&q=baie+ulei&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.45175338,d.Yms&biw=1440&bih=691&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=kmVoUZC3BY2P4gTh0IGQDQ Ai nevoie de o rampa sau un elevator si in afara de kilogramul de suruburi pe care trebuie sa le desfaci, parca iese si intr-o singura pozitie. O dai jos de pe masina si cureti mazga cu un spaclu, o speli bine cu motorina si o pui la loc. Important este sa dai jos si pompa de ulei sa ii cureti sita. Este prinsa de motor cu un surub sau doua, nu mai stiu sigur. Pompa o dai jos, dupa ce desfaci baia de ulei bineinteles.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now