Sign in to follow this  
Followers 0
walyd 1959

Instalatia electrica de la bord conexiuni de la aparate bord spre masina

31 posts in this topic

Ai doua mufe si muuuuulte fire, le schimbi dupa culoare . E simplu . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca e simplu Bogdane.....ai spus ca sunt aceleasi culori la fire....MAI PUTIN 3 FIRE.....care e rolul lor si ce culori au...?? le las in aer???izolate ??sau ce fac cu ele???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai stiu ce am facut cu ele, parca 2 au ramas in aer. Tu leaga firele care au aceiasi culoare si vezi tu ce faci cu restul, poate ca nu iti raman, la mine au ramas dar eu am pus cablaj de diesel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,azi a-si fi vrut sa schimb ceasurile,numai ca nu prea pare deloc usor,la mufa mai mica ramane un fir in plus,la cea mare raman mai multe,problema e ca la cea mare(mai lata/lunga)raman vreo 4-5 fire din cablajul original al masinii ,care au culori total diferite si nu stiu cum vin legate....?ceva ajutor Bogdan???mersi!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit am reusit sa schimb ceasurile de bord,a durat vreo 2 ore si multa,multa rabdare,noroc cu schema electrica trimisa odata,parca anul trecut?,de colegul avx,ca altfel nu-i dadeam de cap(nu am vrut sa-l deranjez cu telefoanele pe BogdanG.,cu toate ca a fost intotdeauna foarte amabil.......multumesc inca o data....)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Poti sa imi spui te rog cum ai legat firele ramase? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0