Guest coonde

surub rupt la schimbarea rotii

15 posts in this topic

daca cineva a avut o problema similara si imi poate spune cum a rezolvat,fara sa ajung la mecanica...multumesc anticipat..deci,problema ar fi ca am inversat rotile anterioare cu cele posterioare,cand sa termin si cu ultima piulita,surubul s-a rupt de la nivelul rotii..masina e o VOLVO V40...

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Se comanda alt prezon, se scoate cel vechi cu o dalta rotunda impingand inspre interiorul masinii, si se pune celalalt. Nu stiu daca trebuie sau nu data fuzeta jos si prinsa in menghina pentru a nu distruge rulmentul.

    Bafta mare !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

          Sau da o gaura in capul prezonului rupt (dupa ce ai punctat in prealabil centrul cu un dorn) cu un burghiu diametru apx. 1/2-3/4 din diametrul prezonului si fa rost de un extractor.

Sa ai in vedere:

          - o bormasina de turatie mica pentru gaura;

          - insearca sa dai gaura vertical in prezon;

          - scoate prezonul dupa ce se raceste ca sa elimini dilatarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum reusiti voi sa rupeti prezoanele alea. Si eu am boala stransului, am rupt multe filete la viata mea ;D, dar prezoane, nu am reusit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi la vulcanizare, mi s-a stricat filetul la un prezon, tot la S40. Se pare ca a venit sezonul  ;D.

Stie cineva un service prin zona Mihalache/Titulescu/Grivita care ar putea sa ma ajute?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti l-au rupt cumva la vulcanizarea din spate de la Muzeul Taranului Roman ? Cea care are si jante de vanzare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti l-au rupt cumva la vulcanizarea din spate de la Muzeul Taranului Roman ? Cea care are si jante de vanzare ?

Daca pe mine ma intrebi, la ala mi-a insurubat in decembrie, cand am pus cauciucurile de iarna.

Acum le-am dat jos si am fost la 100 m de el, la intersectia cu Banu Manta... nu stiu a cui a fost vina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urat moment oricum... :( Prezon iti pot aduce cu mare placere, dar trebuie sa il dai jos pe celalalt la mecanic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai piulite simple pentru jante de tabla sau ai jante de aliaj ?

Prezonul este 25RON (partea din fuzeta inteleg eu prin "prezon") iar piulitele pt. jantele de tabla sunt 7.5RON/buc

Share this post


Link to post
Share on other sites

am patit si eu asta ieri.....tot in zona...:)

service gasesti in zona buzesti in spate la procredit pe str. frumoasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prezoanele se rup din cauza ca le stangi cu  pistolu si eu am rupt 4  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

prezoanele se rup din cauza ca le stangi cu  pistolu si eu am rupt 4  ;)

Cum si unde le-ai schimbat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prezoanele nu se strang prea tare. Daca janta e din aluminiu, se pune pe 2 pistolul pneumatic. Am patit-o si eu. Deabia mi le-au dat jos in service datorita greselii celor de la vulcanizare. Dar totul s-a facut pe cheltuiala lor si mi-au schimbat si prezoanele cu altele noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now