asashy

Check brake light

32 posts in this topic

Vă salut stimaţi posesori de volvo! Aşa cum am scris în titlu, mi-a apărut acest mesaj în bord! M-am uitat la becurile din spate, nimic...aştept seara, pun o fata blondă, tânără şi frumoasă cu ochii verzi să calce pedala de frână, mă postez înapoia maşinii, toate becurile în regulă :dontknow: ...Mă puteţi ajuta cu o idee,unde să mai caut sau ce să fac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Sa nu fie de la intrerupatorul pedalei de frana (posibil contact imperfect)! Ai si pe luneta stop de frana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, are .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Incearca sa le schimbi cu altele,poate nu fac contact bine si de aceea apare mesajul.Cel de-al treilea stop se aprinde?

Ma gandesc sa nu fie si de la contactul de pe pedala?

L.E: Uau ce rapizi ati fost :D Nici nu am apucat sa dau send ca deja s-au adunat 2 postari.Bravo!

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau sa nu ai un scurt/bec cu probleme. Incearca sa le schimbi cu altele.

ps: Asa elimini cea mai ieftina problema de rezolvat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu unde s-a uitat colegul, probabil la fata blonda si nu la stopurile spate care au un bec de frana ars . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi...Bogdan m-am uitat cand la fata,cand la becuri...dar nimic! :lovestory:....nici cu fata blonda,nici cu becul defect.... :downtown:

Edited by asashy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia mai baga o fisa dar de data asta cu pozitiile stinse .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi...Bogdan m-am uitat cand la fata,cand la becuri...dar nimic! :lovestory:....nici cu fata blonda,nici cu becul defect.... :downtown:

Deci n-ai ramas nici cu blonda, n-ai facut nici masina, doar te-ai uitat la ele :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

ps: Eu am patit figura cu un bec....cand mergea cand nu. Cand l-am dat de pamant (de nervi) ghiciti ce?! Nu s-a spart!! :evil6: Sunt curios de la ce este eroarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Asa am patit eu dar cu becurile de la stop ( pozitie spate).Imi aparea eroarea de bec ars si cand ma uitam la becuri mergeau. M-am enervat si am intrat in benzinarie si le-am schimbat pe toate 4 si nu a mai facut figuri. Probabil este ceva cu becul,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau vre-un contact oxidat mai tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut un bec afumat, se vedea ca e intreg filamentul, l-am masurat cu ohmetrul si

avea continuitate, dar rezistenta era mare, asa ca l-am schimbat (1 leu!); desi nu se

aprindea (MC a observat, ii multumesc), in bord nu a dat eroare de bec ars ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e normal sa fie asa pt ca masina citeste rezistenta becului iar aceasta la becul de frana tb sa fie sub 4 ohmi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tot schimbat becuri, de n-am mai putut...tot in zadar...acum imi spune ca este ars becul de pozitie si toate 4 functioneaza(se aprind)...Deja am cumparat 6 becuri,banuiesc ca nu e destul...are personalitate masina asta,nu gluma :headbang: . Ma dau batut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai ceva legat (aftermarket) la instalatia electrica a masinii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai ceva legat (aftermarket) la instalatia electrica a masinii?

Nu zack....nu am nimic in plus...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tot schimbat becuri, de n-am mai putut...tot in zadar...acum imi spune ca este ars becul de pozitie si toate 4 functioneaza(se aprind)...Deja am cumparat 6 becuri,banuiesc ca nu e destul...are personalitate masina asta,nu gluma :headbang: . Ma dau batut...

4 becuri? Nu are 6 ca la S60? A mea are si cate unu pe laterala jos

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 becuri? Nu are 6 ca la S60? A mea are si cate unu pe laterala jos

Are 6 Ionutz, dar la pozitie se aprind doar 4, cele mici, ca celelalte mai mari(din ce spui tu) din care eu am numai unul...cred ca este pentru ceata...M-am obisnuit deja, nu ma mai uit la bord si asa nu vad nimic :laughing6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici http://www.ebay.com/...=item20cf821991 In a 3 a poza se mai vede un soclu mic, care duce in lateral. Si acela este tot de pozitie. Verifica si lampile galbene de pe laterale "side marker lights" http://www.ebay.com/...22be0cd&vxp=mtr vezi daca se aprind si astea

Hmmm...la masina mea sunt 3 pe partea stanga(2 mici si unul mare, care este sigur de ceata) si in partea dreapta doar doua...asta in partea de jos. In partea de sus sus 3 dispuse in triunghi,unul este pentru semnalizare stanga, dreapta si restul nu mai stiu. :dontknow: .

La o lampa laterala becul este ars...dar nu cred sa indice in bord si acel bec....cel putin asa cred eu...maine insa ma voi ocupa si de el. Multumesc mult, Ionutz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu fie vre-un fir care duce in mufa stopului ciupit/taiat sau strangulat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri "fund"ăţenie generală în volvo...Mi-am adus aminte de becuri şi le-am scos pe toate, le-am mai verificat o dată, am observat firele dacă nu sunt tăiate sau ştrangulate(aşa cum spunea zack) şi le-am pus înapoi. Fac o tură prin oraş şi bucurie mare...nu se mai aprindea nimic(referire la becul de poziţie). Când să parchez becul de frână ars :banghead: ! Oare nu iau becuri de unde trebuie(eu le cumpăr din supermaketuri)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca unele philips sau osram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara , de 2 saptamani imi apare in bord aceelasi mesaj metentionat mai sus , totul ok bec-urile mergeau , eh de cateva zile nu s-au mai aprins deloc , decat cel din luneta , releul se aude cum se cupleaza dar nu se aprind , sigurantele le-am schimbat si nimic , becuri noi si degeaba , ce ar putea avea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now