asashy

Check brake light

32 posts in this topic

Buna seara , de 2 saptamani imi apare in bord aceelasi mesaj metentionat mai sus , totul ok bec-urile mergeau , eh de cateva zile nu s-au mai aprins deloc , decat cel din luneta , releul se aude cum se cupleaza dar nu se aprind , sigurantele le-am schimbat si nimic , becuri noi si degeaba , ce ar putea avea ?

Schimba releul cu un altul, de proba. Le schimbi intre ele! Releul poate sa faca tzac-tzac, dar de fapt sa fie oxidate contactele din el. Releul are o placuta in interior care se misca si face zgomot, iar placuta are niste contacte in capat (cum era platina la dacie, daca ai idee) care se "impusca". am patit si eu cu mai multe relee care m-au lasat si tot se auzeau!

Pui pe cineva sa calce frana si pipai releele. Cel pe care il simti ca face tzac, il scoti si il schimbi cu unul de langa el. Daca merge, ai gasit problema, daca nu... cauti mai departe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca scot alte relee din soclul lor nu intampin alte probleme ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Releele nu functioneaza continuu! Releul functioneaza doar in momentul in care il folosesti (inchidere centralizata, unde ai vreo 6 relee, deschidere portbagaj, lumini spate, semnalizare, inchidere usita rezervor, deschidere portbagaj, etc ). Atata timp cat nu folosesti aceste functii, cat este scos releul, masina nu va lua nici macar eroare. Si chiar daca folosesti si nu va merge, dupa ce il pui la loc, va functiona totul normal, insa iti va aparea o eroare la o testare cu Vida pe releul respectiv (doar in vida, nu i in bord), eroare care va fi stearsa. Oricum daca este releul de la frana dus, o sa-ti apare eroarea in vida

Share this post


Link to post
Share on other sites

am inteles , o sa incerc , multumesc mult!!! dar daca este dus releul pe frana ce pret are ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa-l defaci si sa-i cureti contactele si eventual il schimbi cu cel de la ceata spate, care este folosit cel mai rar. Oricum in dezmembrari nu ar trebui sa coste mai mult de 20-30 lei. Nou nu am idee cat costa, dar nu cred ca nu are cum sa ajunga la 100 de lei, ca e doar un releu

Daca nu te descurci, da-mi maine un telefon si te ajut sa-i dai de cap. 0764433946

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok , o sa incerc sa rezolv si revin cu detalii !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Releul RMI5 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now