alexpopeystar68

Praguri cascate

5 posts in this topic

Ambele praguri sunt departate cam 1 cm de tabla caroseriei ; oare e problema

de plastic imbatranit sau e deformata caroseria ( ar fi foarte rau asta ) ; stie sau

a avut cineva acest necaz? atasez si o poza cu unul din ele; am si poza cu clipsurile

care le fixeaza de caroserie.

post-490-0-73170800-1367834689_thumb.jpg

multumesc anticipat.

PS : poza cu clipsurile e gresita, scuze, am sa caut una buna.

PS :am gasit poza cu clipsurile pentru praguri.

post-490-0-08671000-1367836303_thumb.jpg

post-490-0-08671000-1367836303_thumb.jpg

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, din imaginea cu masina eu nu vad sa fie prea departat pragul de pe dreapta, insa :

Asa cum bine ai intuit, clipsurile albe sunt cele raspunzatoare de alipirea pragului de plastic pe pragul de tabla a masinii. Problema cu clipsurile astea e ca, avand prinderi in ambele capete, sunt mai dificil de gasit - in cazul in care ale tale sunt partial rupte si de acolo apare acea distanta. Daca sunt doar sarite din fanta pragului de plastic, e simplu, bati cu mana in pragul de plastic (in dreptul fiecarui clips alb) re-agatand pragul la locul lui.

Ca idee, pragul se da jos prin culisarea lui spre inainte, -evident dupa ce se scot clipsurile negre cu pin central (cele care fixeaza pragul pe dedesubt. Prinderea e simpla si se face prin pozitionarea pragului pe pozitie (cu clipsurile albe prinse in pragul de tabla), si prin lovirea usoara a pragului de plastic clipsurile albe il agata, acesta culcand pe pragul de tabla.

L.E. Chiar daca ar fi putin deformata caroseria, elasticitatea pragurilor de plastic ar permite prinderea lor pe pragurile metalice ale masinii. Exceptia apare atunci cand pragurile metalice au fost lovite/deformate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alexica, suna-ma maine pentru clipsurile alea ca 100% te pot ajuta cu ele :)

Numai bine !

PS: Si eu aveam la V40 aceeasi problema, "e buba comuna" cum se zice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

AdiP : am mai desfacut pragurile astea blegi, dar tot asa stau, dabalazate ...

zici ca e veche de cand lumea masina asta; clipsuri pusei acu 3 ani noi, nu io

ci un coleg, nici atunci nu stateau lipite, da parca nu asa de mult distantate ...

M.C. : pai am luat de la tine o punguta de clipsuri acu 3 ani si ceva ...

muicaaa, ma ia si pa mine ca si pa Heimy cu atatea buboaie la

volvo-urile astea sh ...; zici ca e din cauza clipsurilor? pai am

incercat sa le misc si nici vorba, ori sunt io un slabanog si nu poci ...

scumpe si proaste, vorba lui H.; ce ar trebui, sa iau un ciocan mai mare? :evil6:

mataluta ce ai facut bre? cum le aliniasi la tablaua masinii din clipsuri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e pragul lovit nu te ajuta clipsurile.

Pragul, fata efectiva a pragului, se prinde de suport pe un sistem gen bradulet. Suportul de prag are o sina cu muchie, peste care se incaleca sina cu "bradut" a fetei de prag.

Cureti bine ce s-a strans acolo (praf, noroi, pietricele), intre cele 2 componente, dupa care tragi de prag de jos in sus, sa se reclipsese "sinele" (daca mai sunt intregi :smile: ).

Iti arat vineri daca ajung.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now