horica85

Conectica audio s60

31 posts in this topic

vas fi foarte recunoscator daca as reusi sa aflu cum imi pot conecta o magazie de cd-uri sau o statie

mentionez ca am un hu-603 cu 10 boxe de toate

pozitionare cablaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

In spatele HU-ului sunt 2 intrari cu mufe rotunde. Una este pentru statie si alta pentru magazie. Le cuplezi si ti le recunoaste direct, fara modificari. Vorbesc de cele OEM, nu aftermarket

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok multumesc si toata conectica asta nu iese cumva in portbagajul masinii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce sa iasa in portbagaj ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi unde bag magazia in bord zic si io acuma :confused1:

tau trebuie sa trag fire pana in spate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi eu am magazie in bord .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pff si la s60-ul meu ai idee cum se rez pb asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau cine ma poate ajuta cu pozitionarea sau unde se afla la s60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decat sa-ti iei magazie, mai bine cumperi un YATOUR, iti simuleaza magazia si citeste mp3. Magazia trebuie sa o tragi in portbagaj si statia OEM are locul ei sub scaunul pasager, unde ai si mufa de alimentare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu Yatour si confirm ca e super ok !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok deci tre sa gasesc mufele sub scunul pasagerului sa pot pune acest(Yatour) maine verific

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok deci tre sa gasesc mufele sub scunul pasagerului sa pot pune acest(Yatour) maine verific

Nu ai inteles nimic.

Sub scaunul pasager gasesti DOAR mufa pentru alimentarea statiei OEM, cea de curent si atat. Daca vrei sa montezi Yatour, trebuie sa desfaci clima, apoi HU-ul si il cuplezi in spatele acestuia, iar firul care merge la aparat il tragi in torpedou spre exemplu (asa l-am tras eu). Cand cumperi un Yatour, ai toate cablurile necesare montarii lui

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa se da un raspuns concis iti multumesc Ionut acum sunt lamurit ca eram tare nedumerit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat pe masina un Hu-603 si sunt interesat cum as putea conecta un stick la acesta.

Am gasit Yatour si sunt curious de urmatoarele:

Cum este calitatea muzicii redata prin Yatour? Se pierde mult fata de un cd? Este mai buna fata de un modulator FM?

Exista si alta solutie care poate fi cumparata din Romania pentru a conecta stick pentru redare MP3 in jurul la 300ron?

Exista vreo varianta cu bluetooth pentru handsfree?

Aici este magazinul unde am gasit (*nu fac reclama, am precizat doar locatia, poate are altcineva o idee de un magazin mai bun)

http://www.importpla...-yatour-volvohu

Multumesc

PS: Se merita upgrade de la hu-603 la hu-801? Trebuiesc trase cabluri pentru a conecta statia de amplificare sau sunt deja sub scaunul pasagerului?

Edited by mxdady

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat pe masina un Hu-603 si sunt interesat cum as putea conecta un stick la acesta.

Am gasit Yatour si sunt curious de urmatoarele:

Cum este calitatea muzicii redata prin Yatour? Se pierde mult fata de un cd? Este mai buna fata de un modulator FM?

Exista si alta solutie care poate fi cumparata din Romania pentru a conecta stick pentru redare MP3 in jurul la 300ron?

Exista vreo varianta cu bluetooth pentru handsfree?

Aici este magazinul unde am gasit (*nu fac reclama, am precizat doar locatia, poate are altcineva o idee de un magazin mai bun)

http://www.importpla...-yatour-volvohu

Multumesc

PS: Se merita upgrade de la hu-603 la hu-801? Trebuiesc trase cabluri pentru a conecta statia de amplificare sau sunt deja sub scaunul pasagerului?

Calitatea muzicii este foarte buna. Nu se aud "alte zgomote" sau mai stiu eu ce. Parca se aude un pic mai incet decat pe CD, dar se aude foarte clar.

In jur la 300 lei, nu ai alta varianta.

Nu ai nici o varianta pentru HU, cu bluethoot, doar sa cumperi o navigatie 2DIN, care sare de 2000 lei

Ca sa faci upgrade de la 603 la 801, ai nevoie de HU, cabluri si boxe. Sub scaun nu ai decat cablul de alimentare a statiei. Maoi ai nevoie de cablaj HU-statie, plus cablaj boxe bord-statie adica astea http://www.ebay.co.uk/itm/VOLVO-S60-S80-V70-RADIO-AMPLIFIER-AMP-WIRING-LOOM-3533717-8637207-/121091385905

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc

paunionutz

Legat de boxe, sunt 3 tipuri, nu?

Performance -> 25W cele din carton

High Performance ->75W cele de seamana cu kevlarul

si Premium Performance ->100W care sunt mai bombate la mijloc

am zis bine?

Inca 3 intrebari:

1.Cum pot verifica daca am amplificator pe masina? este bagat sub mocheta sau este la vedere sub scaunul din dreapta?

2. Cum pot face (de ce am nevoie?) ca sa afisez pe display-ul rti numele melodiei, un playlist sau un gps extern...etc?

3. Ce navigatie 2DIN recomandati care sa aibe calitatea audio foarte buna, sa pot folosi comenzile de pe volan si de unde se poate cumpara in RO?

Edited by mxdady

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boxele sunt de 25, 50 si 75w.

Pentru boxele de 75 w http://www.skandix.d...peaker/1033590/ trebuie sa schimbi si fetele de usi, in cazul in care nu ai site si in lateral (vezi poza)

1.Amplificatorul se afla sub scaunul din dreapta, peste mocheta. Se vede daca te uiti sub scaun

2. Pe displayul RTI nu poti afisa nimic din exterior, doar daca iti cumperi IMIV si atunci poti vizualiza filme doar de pe IPOD, Ipfone

si aici imiv - nu stiu daca mai este de actualitate

3. Nu stiu ce calitate are si nici cum se aude. Din colegii care au folosit BLUEPOWER (tot dedicata pt S60, dar nu se mai fabrica), majoritatea au spus ca se aude prost

Asta nu am nici o idee cum functioneaza si nici cum se aude http://caraudiomarke...-volvo-s60.html

post-259-0-67204700-1376416234_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele de kevlar 50w, dar sunt de S80, iar boxele fata nu se potrivesc pe S60. Doar cele din spate si cele de la luneta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa conectezi si un amplificator aftermarket la cd-playerul masinii. Uite cum am facut eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poti sa conectezi si un amplificator OEM si unul aftermarket, cum am facut eu :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cum ai facut tu, nu vrea nimeni sa aiba fata in spate si spatele in fata . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cum ai facut tu, nu vrea nimeni sa aiba fata in spate si spatele in fata . :D

Alooooo, a fost o mica neintelegere acolo. S-a rezolvat!!! :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei si cum se aude acum ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now