lerry

un mecanic bun...si ieftin???

12 posts in this topic

Dupa cum va spuneam am probleme cu termostatul,radiator.....dar nu s-au oprit aici problemele,constat ca garnitura de chiuloasa ma lasat si caut un mecanic bun,serios si care nu se arunca la bani,oare gasesc asa ceva??  Iar o alta intrebare ar fi...la relanti uneori se aprinde becul de ulei si palpaie,poate fi din cauza garniturii de chiuloasa pierzand compresia??sau ar trebuii sa mai fac ceva??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ai probleme si cu presiunea de ulei este destul de nasol. ÃŽncearcă să pui un ulei mai vâscos, depinde de ce ulei pui acum, sau poti să mai încerci niÅŸte aditivi.

ÃŽn orice caz ,să schimbi garnitura de chiuluasă nu este o treabă la îndemâna oricui ,mai ales la Volvo. Eu lucrez în domeniu ÅŸi după părerea mea te duce lucrarea la 10-12 mil. cel puÅ£in.

Sfatul meu este că dacă tot dai chiuluasa jos ,si mai ales dacă ai încins-o puÅ£in să-i faci si o rectificare la supape ,bineînÅ£eles plus planarea care este obligatorie.Nu cumva să pui chiuluasa neplanată !!!

SUCCES  :wav:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok multumesc mult....dar sti pe cineva demn de aceasta lucrare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Demn de lucrare" ,mi-a plăcut exprimarea. 8)

Pot să te rezolv eu, că doar ti-am zis că lucrez in domeniu,doar dacă nu te grăbesti prea tare ,căci săptămâna asta mai am două  garnituri de chiuluasă(culmea),una de Grand Cherokee ÅŸi una de BMW si nu pot să mă apuc de toate odată.

Cel mai bine este să treci intr-o zi pe la mine ,eventual dacă poti cu masina, ca să mai verificăm odată, ÅŸi să stăm de vorbă . Sună-mă si mai vedem (0722396241).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ai probleme .......... Eu lucrez în domeniu ÅŸi după părerea mea te duce lucrarea la 10-12 mil. cel puÅ£in.

.....................

@ dumyg

Sa inteleg ca lucrezi sau detii un service auto? Daca da, atunci poate ai face bine sa postez ceva informatii despre ce lucrari poti sau se pot efectua si in ce domeniu. Stiu ca multi cauta un mecanic bun care sa se ocupe de intretinerea si repararea masinutilor noastre. Eu unu de exemplu nu mai am mecanicul care se ocupa de masina mea si as fi interesat sa gasesc pe cineva care ar putea sa-mi faca reparatiile curente si sa-mi dea si cva sfaturi cu privire la viitoarele probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am un mic service in Colentina-BucureÅŸti ,unde fac orice fel de mecanică în afară de cutii automate.Dar în câteva  săptămâni voi mai deschide unul pe probleme de tinichigerie-vopsitorie ÅŸi motociclete în cartierul CăÅ£elu-23 august. ÃŽn puÅ£inul timp liber din afara garajului mă mai ocup si de puÅ£ină aviaÅ£ie , adică -zbor si intreÅ£inere avioane ultrauÅŸoare (ULM)--Aviz amatorilor de zbor.-- ;)

De postat nu mă interesează ,că nu am nevoie de reclamă.Dacă pot da un sfat cuiva ,o fac cu plăcere pe acest forum ÅŸi pe altele în limita timpului pe care îl am la dispoziÅ£ie.

Cea ce mă deranjeajă este faptul că se vorbeÅŸte tot mai mult de mecanici incompetenÅ£i ,dar în cele mai multe cazuri pe bună dreptate ,de fapt asta este tendinÅ£a în toate domeniile -:cât mai mulÅ£i bani luaÅ£i pe lucru de nimic . >:(

Peste câţiva ani o să dai cu tunul ÅŸi nu o să mai găseÅŸti un meseriaÅŸ ca :strungar ,frezor , sudor ect.,  -o să fim o Å£ară numai de ingineri.

Dacă ai nevoie de un sfat sau de o reparaÅ£ie , nu te costă nimic să dai un tel.  (dacă ai minute gratuite ) ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma batea gandul la un brevet pt ULM..am facut vreo 2 zboruri la Clinceni cu baietii de acolo...tinem legatura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă te bate gândul la brevet ,trebuie doar să te mai bată freo 2000E la buzunare ,asta dacă nu ai avion, dacă ai e mai bine. Se ia cam 100E pe ora de zbor , dar se merită fiecare minut, garantez eu.Duminică am stat freo 2 ore pe sus ,si parcă nu mă mai săturam,bine-nteles că nu am fost prea cuminti ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu,nu am avion..:0..am zburat pe Zephir 2000..mi-a placut la nebunie mai ales ca pilotul,Gelu Frunza il cheama,m-am lasat sa dau si eu de mansa, un viraj,doua..sa simt si eu aparatul..superrr.cum se face mai clad,ma gandeam la niste ore de zbor..tinem legatura

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ dumyg & tommytza: Ce mica e lumea!  :D

De un controlor de trafic aerian nu aveti nevoie?  Sau credeti ca zburati asaaa...de capul vostru? ;)

Mai ales in TMA! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O,ba da,ne trebuie si un controlor de trafic aerian,dar ca sa ne bazam pe indicatiile lui trebuie intai sa zburam cu el in avion razant deasupra solului la vreo 2-3 m altitudine ca sa vedem cum sta cu nervii si daca stie sa rezolve situatiile de criza... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O,ba da,ne trebuie si un controlor de trafic aerian,dar ca sa ne bazam pe indicatiile lui trebuie intai sa zburam cu el in avion razant deasupra solului la vreo 2-3 m altitudine ca sa vedem cum sta cu nervii si daca stie sa rezolve situatiile de criza... ;D

tommytzaaa, alea sunt cazuri speciale... ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now