florinel71

trepidare la franare

20 posts in this topic

Salut baieti

Am constatat de cateva zile ca atunci cand franez masina incepe sa trepideze ...sa se "zgaltane" foarte usor ....Nu se intampla mereu ....si nu stiu ce ar putea fi...e normal sa faca asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este normal. Cel mai probabil s-au ovalizat discurile de frana, deci trebuie altele si automat si placute

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

MERSI....AM SA TIN CONT DE SFATUL TAU! SI INCA O INTREBARE CA VAD CA ESTI PE FELIE CU ASTEA :thumright: ....E GREU DE SCHIMBAT ULEIUL? CA S VREA SA L SCHIMB EU SA NU MAI DAU O GRAMADA DE BANI LA SERVICE....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti trebuie un sant, sau sa o suspenzi cumva sa intri sub ea. Se desface surubul de la baie (cu cheia de 22 parca, dar nu mai stiu sigur) si pentru filtru iti trebuie o cheie de genul http://www.google.ro...9QEwAw&dur=1482 (vezi ca si astea sunt pe marimi), sau poti incerca cu asa ceva http://www.google.ro...9QEwAg&dur=3948, dar nu prea ai acces. Desfaci busonul de pe baie, dupa ce curge uleiul, pui busonul la loc, desfaci filtrul de ulei, schimbi filtrul, il pui la loc si torni uleiul in motor. Si gata!

PS: nu mai scrie cu CAPS LOCK, ca inseamna ca tipi la noi :director:

Edited by paunionutz
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In caz ca discurile au o suficienta grosime...merg si RECTIFICATE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trepidatia poate fi si din cauza jantelor..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cauza jantelor?....adica...ce ar putea fi? sa nu fie calibrate cum trebuie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca era din cauza jantelor, trepida la o anumita viteza, nu la franare. 90% eu zic ca este de la discuri

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da aici ai dreptate ...asa pateam la Ford ca schimbam cate un cauciuc si nu erau bine echilibrate...la 120km imi sarea volanul din mana....

Si apropo de discuri ...trebuie neaparat schimbate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rectificate daca mai au carne ,in caz contrar schimbate impreuna cu placute fata (daca placutele au carne freacale pe un smilgher in plan drept ) asta pt a le indrepta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca trepideaza masina la franare, nu mai merg rectificate discurile. Sunt prea ovalizate. Se indreapta la strung, in momentul in care au santuri!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze ai dreptate Ionut :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e ca mi a facut asa doar de doua ori pana acum....intrebarea mea este daca mai pot sa stau asa cu ele ...momentan nu am bani ...e urgent sau mai pot astepta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu spun ca e cam urgent. Cu franele nu te joci.Deoarece acele trepidatii sa nu afeteze si alte piese si o sa te coste mai mult.Dupa simtome ar fi discurile de frana dar du-te la un service ( in care mecanicii stiu meserie si stiu cu ce se mananca mecanica)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da corect.Cu frinele , directia si anvelopele nu este de joaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discurile se pot rectifica chiar daca au santuri si trepideaza volanul. Cel putin ale mele au mers...cu un aparat special nu pe strung!! Pe strung exista posibilitatea mai rau sa le strici!! Daca mergi mai mult prin oras...si nu vibreaza asa rau volanul...mai poti sa mergi asa cu ele. Eu am mers ceva km si cu ele ovalizate...ce-i drept la viteza mare am fost mai prudent!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni nu mi vibreaza volanul...efectiv masina ...da senzatia ca da in nas....adica atunci cand franez ...in ultimi 5m ...se simte ca si cum ceva se infraneaza....

Oricum am sa merg la service ...stiu ca nu e de joaca dar cand nu sunt bani nu sunt :smile:

Multumesc tuturor de sfaturi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt discurile de pe spate ovalizate nu-ti tremura volanul.

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt discurile de pe spate ovalizate nu-ti tremura volanul.

Tremura pedala de frana. Stiu din proprie experienta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now