gaby.volvo

zgomot motor, probleme cu VVT-ul

8 posts in this topic

va salut!

Astazi dupa ce am curatat clapa de acceleratie si relantiul m-am pus pe ascultat motorul sa vad de unde vine acel zgomot, un carait de genul "crrr-click"...nu tot timpul, de obicei cand e motorul cald. prima data ma gandeam ca e din tacheti...dar nu...am descoperit acest "motoras" care scoate sunetul ciudat. L-am desfacut, am incercat sa vad ce probleme ar putea avea...insa fara succes. ori nu am stiut eu ce sa-i fac...ori nu se pot repara astfel de piese. i-am scos mufa si am observat ca are un mers silentios, dupa ce am pus-o inapoi iar a inceput caraitul. Vreau sa stiu car ar costa unul nou si unul SH. atasez si o poza cu ce am eu nevoie. Motorul este de 1,8 benzina 90KW.

va multumesc!

post-772-0-03568200-1369405837_thumb.jpg

Edited by gaby.volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este in jur de 1000RON nou, si este "buba standard". Poti merge linistit pana incepe sa se opreasca motorul, de rupt nu se rupe nimic.

Nu mai caraie cand ii scoti mufa pt. ca nu se mai plimba uleiul in el, dar nici nu-ti va mai merge calumea masina.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunetul se aude de cativa ani, dar nu m-am bagat..crezand ca asa e mersul lui. pana la urma ma scoatea din sarite si am umblat la el. masina merge excelent, trage bine, i-am inlocuit acuma nou tot filtre si ulei. pretul este cam piperat in conditiile in care sunt acuma :))

stiu ca nu se intampla nimic daca caraie asa, deci voi merge in contunuare pana voi achizitiona unul nou.

ma gandesc acum, oare e numai asta buba, sau e si variatorul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai VARIATORUL e buba !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Aruncaun ochi aici si spunemi te rog daca sunetul este asemanator cu al tau .Am si eu un zgomot la motor si am suspectat tot variatorul .Deoarece se aude din parte de sus a distributie mai exact axele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e cam acelasi sunet. la mine caraie odata si cam la 8 secunde inca o data si tot asa, in rest mersul e normal. dar tot asa din partea de sus sper distributie se aude zgomotul. cand am timp desfac variatorul si il examizez in detaliu. dar totusi din cauza vvt-ului face acel zgomot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ai incercuit tu in poza se numeste "reset valve", VVT este numele sistemului (variator+ reset valve ) .

Problema la tine este variatorul, il schimbi si ai rezolvat problema zgomotului .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca ieri am schimbat eu pinionul de la variatorul de distributie ,acela face zgomotul mai multe detalii suna ma ;0766354375

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now