ValiU

Comportament ciudat la franare violenta

20 posts in this topic

Salut.

Am observat un comportament ciudat la masina mea atunci cand franez violent.

Nu l-am mai intalnit la alta masina! Nu stiu daca e normal!?

Ce se intampla? O sa incerc sa explic.

Cand franez violent, franele ramane blocate inca cateva fractiuni de secunda chiar daca ridic piciorul de pe frana. Nu sta franata pana la oprirea definitiva a masinii, se franeaza doar cateva fractiuni de secunda

Pedala nu are probleme, nu ramane blocata. E ceva din sistem, ceva ciudat.!!???

Franarea trebuie sa fie foarte violenta si lunga.

Mi se pare ciudat si uneori ma enerveaza pentru ca vreau sa evit insa masina ramane in continuare franata si parca acele fractiuni de secunda imi taie din sansele evitarii unui acciedent desi cred ca e totusi o perceptie gresita. Cand ridic piciorul, creierul se asteapta ca franele sa se elibereze insa... nu primeste ce astepta.

Rotile nu se blocheaza, sistemul functioneaza normal doar ca apasand pedala tare, masina se franeaza iar dupa ce ridic piciorul de pe frana, aceasta mai ramane franata cateva fractiuni de secunda.

A mai observat cineva asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur nu e asistarea la franarea de urgenta ?

Samsung Galaxy S on JellyBean

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai o fi, dar asa e normal sa se comporte? Inseamna ca folosesc cam rar franrea de urgenta daca pana acum nu mi-am dat seama de fenomenul asta. :) Cred ca de 3-4 ori mi s-a intamplat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu aşa se manifestă EBA.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

EBA? adica asta.!

"Emergency brake assist (EBA) or Brake Assist (BA or BAS) is a generic term for an automobile braking technology that increases braking pressure in an emergency situation. The first application was developed jointly by Daimler-Benz and TRW/LucasVarity. Research conducted in 1992 at the Mercedes-Benz driving simulator in Berlin revealed that more than 90% of drivers fail to brake with enough force in emergency situations.

By interpreting the speed and force with which the brake pedal is pushed, the system detects if the driver is trying to execute an emergency stop, and if the brake pedal is not fully applied, the system overrides and fully applies the brakes until the Anti-lock Braking System (ABS) takes over to stop the wheels locking up"

Am inteles acum. Probabil ca e direct legata de faptul ca eu in acelasi timp cand ridic piciorul de pe pedala si virez pentru a evita obstacolul.

Mercic

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am observat si eu rar, mai ales daca nu am franat puternic pana la capat sau am renuntat si e legat de viteza cu care apesi pedala..

"Emergency Brake Assistance (EBA)

The Emergency Brake Assistance function is integrated in the DSTC system and is designed to provide immediate maximum brake force whenever rapid braking is necessary. The system detects the need for heavier braking by registering how quickly the brake pedal is applied.

When the EBA function is activated, the brake pedal sinks while maximum braking force is applied. Continue braking without releasing the brake pedal. The EBA function disengages when the pressure on the brake pedal is released."

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles. Atunci m-am linistit. Mi se parea ciudat comportamentul si ma gandeam ca e o eroare de soft insa, se pare ca asa e gandita sa faca.

O sa ii impun creierului comportamentul sa nu mai am astfel de asteptari in acele momente.

ne adaptam ei

Merciiiic!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot din manual, in romana:

Sistemul de asistenþã la frânarea de

urgenþã — EBA

Funcþia de asistenþã la frânarea de urgenþã

(EBA) este integratã în sistemul de control al

tracþiunii DSTC ºi este destinatã asigurãrii

unei forþe maxime de frânare în situaþiile în

care este necesarã frânarea rapidã a

autovehiculului. Sistemul detecteazã apariþia

necesitãþii de frânare rapidã monitorizând

viteza cu care este acþionatã pedala de frânã.

Funcþia EBA este activã indiferent de viteza

de deplasare a autovehiculului. Din motive de

siguranþã, aceasta nu poate fi dezactivatã.

Când funcþia EBA este activatã, pedala de

frânã se deplaseazã automat pânã la capãtul

cursei atunci când este aplicatã o forþã

maximã de frânare. Continuaþi frânarea fãrã a

elibera pedala de frânã. Funcþia EBA este

decuplatã la eliberarea pedalei de frânã.

Când se activeazã funcþia EBA, pedala de

frânã coboarã uºormai mult decât de obicei;

apãsaþi (ºi menþineþi apãsatã) pedala de

frânã atât cât este necesar. Dacã se

elibereazã pedala de frânã, sunt dezactivate

toate frânele.

Edited by Andreos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali, mă tem că că se impune o traducere pentru "Continue braking without releasing the brake pedal", care înseamnă "Continuaţi să frânaţi, fără să eliberaţi pedala de frână", şi nu "Continuă să frâneze... etc.".

EBA nu influenţează durata, ci doar forţa frânării.

LE: Scriam în timp ce au apărut mesajele voastre.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pe asta cu ce o traduc? :smile:"

Acum am vazut ca s-a schimbat textul lui Andreos. Mie imi aparea ceva in Hexa si m-a amuzat foarte tare. :)

Oricum va multumesc pentru informatii.

Am crezut ca doar a mea are comportamentul asta straniu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, stai aşa, că eu n-am zis că a mea se comportă aşa şi exact aia încercam să-ţi explic, anume că nu reiese din descrierea EBA-ului că trebuie să rămână roata frânată după ce laşi pedala.

A mea nu face aşa, n-am păţit niciodată ce spui tu acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pe asta cu ce o traduc? :smile:"

Acum am vazut ca s-a schimbat textul lui Andreos. Mie imi aparea ceva in Hexa si m-a amuzat foarte tare. :smile:

Asa afisase poza pe care o pusesem, ca nu am timp sa editez caracterele din textul ala..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles asta. Insa, daca si Andreos a observat fenomenul, atunci putem da vina pe o ciudatenie la masina legata de stil de condus.

Probabil ca facem niste manevre care initial baga in ceata sistemul iar acestuia ii mai trebuie cateva fractiuni de secunda pentru eliberarea franelor.

Eu dau drumul la frana in plin proces de franare violenta pentru ca, m-am obisnuit ca in acele momente sa fac o asigurare rapida si sa "fug" din situatie inainte ca franarea violenta sa se termine. E o chestie reflexa....

poate fi un bug de sistem. -franare violenta - inainte de incetinirea suficenta a masinii se elibereaza pedala si se si vireaza -.... Poate masina nu a fost pregatita pentru o astfel de manevra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, stai aşa, că eu n-am zis că a mea se comportă aşa şi exact aia încercam să-ţi explic, anume că nu reiese din descrierea EBA-ului că trebuie să rămână roata frânată după ce laşi pedala.

A mea nu face aşa, n-am păţit niciodată ce spui tu acolo.

Nici eu n-am observat vreme de 3-4 ani :thumright: ca am suplinit si ABS-ul si EBD-ul. Dar incearca sa-i tragi o talpa brusc si nu neaparat cu forta sau pana la capat (nu iese intotdeauna) pedalei de frana si vezi daca nu ti se pare ca franeaza mai mult decat vrei ba chiar iti trage si pedala de sub picior daca nu esti deja la capatul cursei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am sesizat niciodată aşa ceva şi - credeţi-mă - sunt printre cei mai stăruitori în căutarea de imperfecţiuni la maşină. ;D

O să mai încerc şi o să fiu atent la acest aspect.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:) Hi hi, hai ca de data asta te-am facut :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine?! Cu ce?

Mi-ai tras ţeapă că, în sfârşit, am găsit şi la maşina mea ceva ce nu se comportă aiurea... ha ha ha!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine nu ramane infranata dupa ce dau drumul la pedala, merge normal la fel ca si la o eliberare de pedala dupa franare lina nu brusca.

Poate e vreo alta problema cu frana la tine. Daca franezi normal pana la capat si apoi eliberezi msina mai ramane franata fractiunile alea de secunda sau merge normal?

PS

EBA=Elena Basescu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Masina franeaza foarte de bine. De multe ori incredibil de bine si nu se manifesta comportamentul ciudat.

In 6 ani de cand am masina a facut de 3 - 4 ori si totdeauna exact aceeasi situatie, de aici tind sa cred ca e o combinatie de soft - manevra de evitare.

Da Heim, la asta m-am referit :) Am gasit si noi ceva aiurea si la tine nu'i: sic, sic :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now