Sign in to follow this  
Followers 0
gabicpg

Surtcircuit

8 posts in this topic

Am un Volvo v40 , problema e ca in timp ce incercam sa lipesc doua fire de la CD player (fiind foarte uzate), am atins din greseala firul rosu + de cel negru - le-am separat rapid, insa dupa ce le-am pus la locul lor , dau sa aprind CD playeru si nu merge, nici becurile din interior nu se aprind. M-am uitat la sigurantele mici de sub capota toate sunt ok. altele nu stiu sa mai aiba. Care ar putea fi problema? Unde vin sigurantele pentru cablurile ce se afla in spate la CD player? Va multumesc pt timpu acordat, scuze de scris si alte chestii, sunt nou pe forum, nu prea am timp acum, dar astept cu nerabdare parerile voastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai exista un set de sigurante si in interior.Uite un link care poate sa te ajute.Nu este exact problema ta, dar gasesti acolo o poza, doua, cu schema sigurantelor din interior.Spor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit si verificat sigurantele astea in aceasta dimineata, toate sunt bune. Am verificat cu ohmetru borna + si masa de la CD player (fara baterie bineinteles), si+mi arata ca sunt in scurt. Am scos firele, apoi am verificat si la CD player, si nu are scurt. Dar firele care vin din masina sunt in scurt. E normal asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm....eu as zice ca nu, de vreme ce daca toate sigurantele sunt ok tie nu iti functioneaza anumite chestii.Vezi ce ai lipit tu , ca nu cumva acolo sa fie scurtul.Si vezi ca CD playerul ar trebui sa aiba si el o siguranta proprie.Sa o veridici si pe aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

CD playerul are 3 sigurante care-s ok, problema e ca, chiar daca acesta il decuplez de la curent, tot nu se aprind luminile din interior, iar daca masor voltaju pe fire am 0V. Ma gandesc sa se fi topit pe undeva firele si sa faca scurt, desi nu cred ca ar fi avut timp, iar sigurantele nu cred ca sunt puse degeaba. O sa verific toate firele, daca nu gasesc buba, o asteapta electricianul. Multumesc oricum de ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Aceeasi problema am avut si eu in urma unui scurt circuit, am rezolvat-o schimband niste sigurante arse in tabloul din compartimentul motor. Erau trei grupate intr-un suport de plastic(la mine era galben suportul).Sper sa te ajute. http://imageshack.us.../tablousig.jpg/

Edited by AlexS40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intra-devar despre una din aceste sigurante era vorba, si anume de cea de 10 care trebuia sa fie in mod normal. Am dus pana la urma masina la electrician care a constatat cu stupoare ca in loc de siguranta de 10A era pusa una de 20A, iar aceasta nu s-a ars cum ar fi trebuit in urma scurtcircuitului, dar in schimb mi-a topit ceva pe la circuite, de asta aveam firele in scurt la masurarea cu ohmetru. Oricum, bine ca nu mi-a luat foc masina, desi putea in orice clipa. Multumesc tuturor pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0