alin s60

Kit distributie s60 163 D5 2002

4 posts in this topic

Salut va rog frumos daca ma puteti ajuta...trebuie sa schimb distributia la masina...nu stiu ce marca ar trebui sa iau ceva bun...sa nu faca surprize...!si as vrea sa stiu as putea merge la orice service sau doar la reprezentanta?mi-a spus un mecanic de aici din Anglia cum ca trebuie schimbata la reprezentanta deoarece la schimbat se folosesc niste unelte speciale la volvo nu ca la alte marci de masina...ce ziceti...?va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat la a mea si am pus originale dar pot sa iti zic ce era in cutii : 2 role adica ghidaj si intinzatoare erau pe Ina pompa de apa aisin iar cureaua nu stiu ce sa iti zic ca e ,pe ea scria volvo si seriile alt producator nu scria pe ea iar cureaua de la accesorii era gates .Nu e varba de scule speciale daca stiu s-o puna la punct o poti face si la un garaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut va rog frumos daca ma puteti ajuta...trebuie sa schimb distributia la masina...nu stiu ce marca ar trebui sa iau ceva bun...sa nu faca surprize...!si as vrea sa stiu as putea merge la orice service sau doar la reprezentanta?mi-a spus un mecanic de aici din Anglia cum ca trebuie schimbata la reprezentanta deoarece la schimbat se folosesc niste unelte speciale la volvo nu ca la alte marci de masina...ce ziceti...?va multumesc.

Originala Volvo (kit)

SKF (role, pompa apa sau kit)

INA (role sau kit)

Contitech (curele)

Hepu (pompa apa)

Aisin (pompa apa)

Una din cele de mai sus, in orice combinatie. Parerea personala, originala Volvo daca ai putea (in Anglia preturile sunt ok) sau macar kit format din role SKF, curea Contitech si pompa de apa HEPU, Aisin se gaseste mai greu.

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo spune ca pompa de apa se schimba numai daca are probleme iar pompa de ala HEPU este de o calitate indoielnica in comparatie cu AISIN . Daca se vede cursa pompa de apa recomand AISIN .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now