Roberto

Ce se intampla in RO

8 posts in this topic

NU este chiar asa, vatamarea corporala si distrugerea de bunuri se platesc cu mai mult decit o amenda. Batranul ii poate plimba prin tribunale pe golani peste un an si poate cere si daune materiale .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce s a intamplat acolo a fost cel putin doua infractiuni:

1 lovirea sau alte violente,

2 distrugerea.

amandoua faptele sunt prevaute in codul penal la art. 180 si respectiv 217.

lovirea sau alte violente consta in fapta intentionata savarsita prin acte de violenta care cauzeaza altei persoane o suferinta fizica sau vatamari corporale usoare, adica o vatamare ce necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 20 zile.

numai cand se produc vatamari corporale ce necesita pentru vindecare peste 20 zile se poate discuta despre infractiunea de vatamare corporala, fapta fiind prevazuta in continuare in codul penal, la art. 181.

cu distrugerea este mai simplu.

ceea ce trebuie retinut este ca cercetare acestor 2 infractiuni se poate efectua, ierarhic, in ordinea urmatoare  de catre politie, procuratura si judeca la judecatorie.

am spus ca se poate, pentru ca cercetarea infractiunilor care prezinta un pericol social mai redus, se efectueaza numai la plangerea prealabila a persoanei vatamate adresata in termen de maxim 2 luni de la comiterea faptei iar, impacarea partilor sau retragerea plangerii prealabile, inlatura raspunderea penala, adica potentialii infractori de acest gen nu vor mai fi condamnati si nu vor mai avea cazier.

am observat ca din cauza necunoasterii corecte si complete a actelor normative multa lume acuza pe nedrept politia din romania, oamenii nestiind exact ce drepturi si ce obligatii au. din aceasta cauza, m am inscris la facultatea de stiinte juridice, specializarea drept, pt. ca , nici mie nu imi plac nedreptatile si, in orice situatie, sa pot avea un control cat mai complet al oricaror situatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...tipic pentru Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un argument in plus sa-mi echipez mashina cu elemente "suplimentare"...

Hm...in tara asta nu mai exista lege, respect, bun simt...

Aveti cuvantul meu de onoare ca le luam gatul...Pe loc !!! >:(

De altfel, precedentul a fost creat...(cazul IOVAN)

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU ZIC, PAREREA MEA, SA NU DAM VINA PE LEGI SAU PE TARA PENTRU CA, LEGI IN TARA EXISTA DAR, NU SE POT APLICA SINGURE, NU LE APLICA TARA CARE, ESTE O ENTITATE, SA ZICEM, PENTRU COMPARATIE - JURIDICA, NU FIZICA - TOT OAMENII SUNT CEI CARE TREBUIE SA TREACA LA APLICAREA LOR, LA PROBAREA FAPTELOR, OBLIGATORIU INTR UN STAT DE DREPT, SI LA TRAGEREA VINOVATILOR LA RASPUNDERE!

PROBLEMA CEA MARE ESTE CA, TOT DUPA PAREREA MEA, MAJORITATEA ROMANILOR SUNT LASI SI NEEDUCATI PT. SECOLUL IN CARE TRAIM.

UNDE ESTE ATITUDINEA CIVICA???

CEI CARE AU FILMAT SECVENTELE, DACA AVEAU CURAJ, PUTEAU SA SARA IN APARAREA VICTIMEI, PLUS MULTI ALTII CARE AU VAZUT CE S A INTIMPLAT, PUTEAU SA IMOBILIZEZE AUTORII, SA SUNE LA NUMARUL UNIC DE URGENTA 112 SI SA ACORDE SPRIJIN POLITISTILOR DACA VICTIMA NU AVEA CURAJ SAU DEMNITATE SA DEPUNA PLANGERE PREALABILA, ASTFEL POLITISTII II PUTEAU SANCTIONA PE AUTORI CEL PUTIN PENTRU TULBURAREA LINISTII PUBLICE, PENTRU CA, NOI NU DORIM SA NI SE INTAMPLE ASA CEVA LA BATRANETE  SI NICI APROPIATILOR NOSTRI!

DAR ... NU!

SUNTEM SUB DEMNITATEA ANIMALA!

NU MAI AVEM INSTINCTE DE SUPRAVIETUIRE!

AVEM NUMAI INSTINCTE DE ADAPTARE!

PENTRU AMBELE SUNT AVANTAJE SI DEZAVANTAJE. INTR O LUME RELATIVA, TOTUL TINE DE INTERPRETARE.

CITISEM RECENT CA UN SUEDEZ CARE A FOST AMENDAT PENTRU DEPASIREA VITEZEI LEGALE IN "INSULA MARE A BRITANIEI", CAND A PRIMIT INSTIINTAREA LA DOMICILIUL DIN SUEDIA, DE A SE PREZENTA IN FATA INSTANTEI, A FACUT 5.000 KM CU MAI MULTE MIJLOACE DE TRANSPORT, CHELTUIND PE DRUM MAI MULT DECAT AMENDA, PENTRU A AJUNGE IN FATA INSTANTEI, DIN RESPECT PENTRU LEGE!

DIN PACATE, SI EU SUNT LAS, PENTRU CA, VREAU SA PLEC DEFINITIV DIN TARA, IMPREUNA CU FAMILIA, INTR O TARA NORDICA, DAR NU DIN CAUZA TARII ROMANIA CE, DIN CAUZA OAMENILOR CARE O LOCUIESC!

SUNT TINUT IN TARA DE CURAJUL DE A LUPTA PENTRU DREPTURI IN GENERAL, DE A LE FI MAI BINE CELOR DE DUPA MINE DAR, SUNT MOTIVAT SA PLEC PENTRU A I OFERI O VIATA ADEVARATA FIICEI MELE, NU UNA MINCINOASA, NEPROFESIONALA, NEPRIETENOASA, LASA, DE CALITATE INDOIELNICA...

DIN ACEST MOTIV, AM ALES PENTRU FIICA MEA INCA DE LA GRADINITA O UNITATE DE INVATAMANT CU PREDARE IN LIMBA GERMANA.

UN PRESEDINTE AMERICAN ODATA, CAND LI S A ADRESAT PLANGACIOSILOR, LE A RECOMANDAT SA NU INTREBE PRIMA DATA CE FACE STATUL PENTRU EI, SA SE INTREBE CE FAC EI PENTRU STAT!

VA ROG SA MA SCUZATI DACA AM GRESIT SITE UL!

PROBLEMA MEA ESTE CA DACA CEVA MA DERANJEAZA, VORBESC DESPRE ASTA, SI NU DAU CU PUMNUL. NU SUNT SINGUR PE LUME, SUNT INTRE OAMENI "EVOLUATI" SI TRAIM INTR UN STAT UNDE EXISTA LEGI, CA IN ORICE ALT STAT DE DREPT.

DIFERENTA ESTE CA FIECARE STAT ISI ARE LEGILE SI CONDUCATORII PE CARE II MERITA. DIN CAUZA ASTA LEGILE NOASTRE NU SUNT CA CELE DIN GERMANIA, DE EXEMPLU, DAR CANDVA VOR FI LA FEL IN TOATA COMUNITATEA EUROPEANA SAU "PLANETARA".

PANA ATUNCI VOI RESPECTA LEGILE IN VIGOARE SAU DACA NU VOI FI MULTUMIT DE ELE, VOI DESFASURA ACTIVITATI PENTRU SCHIMBAREA LEGILOR!

SI NU VORBESC DESPRE PRECEDENTELE ALTORA CE, VORBESC DESPRE PRECEDENTELE MELE, A CAROR REZULTATE MATERIALE, LE AM DEJA IN BUZUNAR, PENTRU CA AM CASTIGAT UN PROCES CU STATUL CARE NU SI A RESPECTAT LEGILE, SI ASTEPT SA MI FIE VIRATI BANII CASTIGATI DEJA IN AL DOILEA PROCES.

VREAU INSA SA STITI CA NU AM CASTIGAT ACESTI BANI SINGUR CE, IMPREUNA CU ALTII CARE SE AFLAU IN SITUATIA MEA AM FACUT ACTIUNEA IN INSTANTA IN COMUN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nelu:caps lock activat  ;D

De obicei(sau din obisnuinta) dam vina pe presedinte,guvern,polististi,etc. pentru tot ce este "negru" in Romania.Acuma stau si ma intreb,la asa populatie(si aci' ma refer la o parte din ea),asa conducatori !? Iar "partea" ramasa,ce VINA are,ce VIITOR are, ce POATE sa faca ???  ???  La varsta mea,nu prea stiu multe despre viata(e si normal),dar cu mana pe inima va spun ca MA SPERIE!!! Gob bless America  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

am scris cu majuscule pentru ca am crezut ca asa se vede mai bine.

intre timp am aflat care este interpretarea internautilor pentru Caps Lock si m am conformat.

acuma, populatia - ramasa -, are la indemana o arma foarte puternica si, legala, cu care poate castiga confruntarea. mai ramane de vazut, daca are insa disponibilitatea de a o folosi. arma, este - votul exprimat -.

de aceea, avem conducatorii pe care ii meritam dar, multi romani, nu inteleg romaneste.

mai aprofundat, nu toti care latra sunt caini si nu toti care vorbesc sunt oameni!

nu vreau sa fiu lipsit de modestie, dar sunt unii care ma platesc sa stau de vorba cu ei.

pentru tine si pentru toti volvistii, am un sfat gratis!

sa nu te temi de nimic! studiaza, gaseste esenta si invata sa domini!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now