Decendis

cumparare s40 2010

6 posts in this topic

As dori sa stiu daca merita sa cumpar un volvo s40 1.6 diesel din 2010. Am fost cu masina la un service autorizat pentru verificare si acolo am descoperit urmatorele: fulia ar trebui inlocuita si probabil volanta. de asemenea plcutele de frana de pe fata sunt pe rosu iar celel de pe spate sunt la 40%. Masina are 2 cauciucuri michelin ok si alte doua no name la fel uzate cam la 30%. Ma intreb daca merita 9200 de euro.( are 60000 km la bord)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Km aia cred ca nu sunt deloc reali. O vizita la Bogdan cu siguranta te va lamuri daca masina aia e ok sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

As dori sa stiu daca merita sa cumpar un volvo s40 1.6 diesel din 2010. Am fost cu masina la un service autorizat pentru verificare si acolo am descoperit urmatorele: fulia ar trebui inlocuita si probabil volanta. de asemenea plcutele de frana de pe fata sunt pe rosu iar celel de pe spate sunt la 40%. Masina are 2 cauciucuri michelin ok si alte doua no name la fel uzate cam la 30%. Ma intreb daca merita 9200 de euro.( are 60000 km la bord)

Ceau , nu as putea spune daca ar fi reali sau nu km , deoarece 1.6 diesel si 2.0 diesel fiind motoarele p.s.a. (peugeot) au probleme cu volanta si la 70.000-80.000 km , chestia e ca te costa mult sa schimbi volanta , si piesa in sine si montajul ,trebuie data cutia jos, volanta fiind montata pe motor in partea dinspre cutie . Cat despre cauciucuri ,placutze , etc ,se schimba si gata .

Oricum Bogdan G. poate sa-ti de-a cele mai bune sfaturi , te sfatuiesc sa ai incredere in el . Ceau .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Km aia cred ca nu sunt deloc reali. O vizita la Bogdan cu siguranta te va lamuri daca masina aia e ok sau nu.

De ce esti asa sigur ca 60000 km facuti in 3 abi, nu sunt reali?

PS: in ultimii 2 ani eu am facut mai putin de 10000km cu masina mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte simplu Ionutz, un S40 de 3 ani nu are cum sa coste 9000E la 60.ooo km, chiar daca nu este echipare Kinetic tot sare de 10.oooE pretul in orice tara EU.

Un S40 la 60.ooo km trebuie sa fie impecabil, la acesti km anvelopele trebuie sa fie in stare buna pt ca sunt folosite numai vara si tin fara probleme cam 4 sezoane iar discurile de frana trebuie sa fie uzate 50% iar placutele tb sa fie gata .

Problemele de volanta la 1.6 apar dupa 200.ooo km, la fel problemele de fulie cu masa dubla . Ma repet, un S40 la 60.ooo km trebuie sa fie impecabil dpdv tehnic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La masini ca in orice alt domeniu, cand ceva e pare prea frumos ca sa fie adevarat, de cele mai multe ori asa si e. La 60.000 KM masina are cam multe hibe. Sunt aproape sigur ca si volanul e uzat bine, ceea ce ar artata ca s-a umblat la kilometraj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now